Engelli raporu nasıl alınır? Dezavantajları var mıdır ?

Srcn45

Üye
Üye
Öncelikle herkese Merhabalar,

Tüm engelli arkadaşlarıma Acil şifalar diliyorum.

Eminim sizlere danışacağım konular daha önce sorulmuştur ama aradığımı tam olarak bulamadım o yüzden bu konuyu açıyorum, yeri doğru değil ise kusura bakmayın şimdiden.

Adım Sercan, 29 yaşındayım.

Şuan Bağkurlu olarak kendi şirketimin başındayım. Mesleğim: Yazılım Uzmanı.

Şuan kendi şirketim var ancak bir şirketle anlaşarak sigortalı olarak destek vereceğim. İşe giriş belgeleri için sağlık raporu istediler 2-3 gündür uğraşıyorum ancak gerçekten zor oldu ve sonuca bağlamadım henüz.

2 tane rahatsızlığım var.
  1. Görme Problemi Sol ve Sağ +7 numara hipermetrop +2 asiğmat
  2. İşitme problemi basit söylemek gerekirse sol %30 sağ %70 işitme kaybım var. (Otosklorez tehşisi koyuldu, 7 ay önce sağ kulağımdan ameliyat oldum ama faydasını göremedim, korona sebebiyle doktoruma görüşemedim, nasıl bir yol izleyeceğiz henüz belli değil, en kötü ihtimal cihaz takıcaz sanırım.)

İşitme testlerim kötü çıktığı için Cuma günü heyetin vereceği rapora göre çalışabilir sağlık raporu alıp alamayacağım belli olacak. Muhtemelen alacağım.
Zaten yaptığım iş, masa başı riski olmayan bilgisayar başında yapılan bir iş. Ancak bu rapor için bile bu kadar uğraştırdılar beni.

Bu vesileyle de uzun zamandır düşündüğüm engelli raporu tekrar gündeme gelmiş bulundu.

Gözlerimdeki bozukluk sebebiyle 9 yıl önce askerlikten muaf belgesi aldım, çok yapmak istedim ancak heyetten olumsuz rapor geldi.
Kulaklarımadaki problem 2013 den beri devam etmekte ve artarak kötüleşmekte. Karım boşayacak artık duyamadığım için :))

Tüm bunlarla beraber kulağımdaki otoskleroz rahatsızlığımdan dolayı arada bir baş dönmesi oluyor, ancak yemek yerken başımı eğince falan böyle nadiren oluyor.

Kısaca rahatsızlıklarımdan bahsettim. Sanırım bu rahatsızlıklarımdan ötürü engelli raporu alma ihtimalim yüksek.

Engelli raporu almaktaki amacım, avantajlarından faydalanmak ve işe giriş gibi durumlarda böyle uğraş vermemek.

Sorularım;
  • Engelli raporu almanın genel olarak bir dezavantajı var mı ?
  • Bu raporu istemem memurluk veya maaşa etkisi değildir, maaşımdan gayet memnunum, bunla ilgili bir problem yaşar mıyım ?
  • En hayati mesele bu. Ehliyetim var, aktif ve severek araba kullanıyorum, ehliyetimin iptal edilmesi ya da araç sürmem de sakınca görülebilir mi? (Ehliyetim de gözlük veya lens var protezler kısmında)
  • Son olarak da bu rahatsızlıklarımdan dolayı güncel olarak testlerimi yaptırdım zaten, bu aşamada iken engelli raporu başvurusu için neler yapmam gerekiyor? Aşamaları nelerdir ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
1. duruma göre değişir.
2. yaşamazsın
3.duruma göre değişir. bir kulağınız 50 desibel altında duyuyorsa sıkıntı yok
4.Rapor il sağlığa gönderilecek sizi çağıracaklar: il sağlıkta heyete gireceksiniz(hastane değil, sadece il sağlık). oradan onay alacaksınız..
çalışma sürecinizi bilmiyoruz
2008 ekim den önce işe girdiniz işe; defterdarlıktan birime bildireceksiniz. silsilesi sil baştan olabilir ayda rapor olduğu gibi alırlar işlem 3-5 ay sürer sonuç bildirir sana sadece giriş yapacaksınız gerisi beklemek...
ekim 2008 sonra girişli iseniz anlaştığınız firmadaki muhasebeciler (uyarınız ama) halleder. 2-3 ay sürer yani işlem yapmayacaksınız onlar size bildirecek...

engelli statüsünde çalışacağınız için gelir matrahı değişecek sizden fazla vergi kesilmeyecek. Firma engelli çalıştırdığı için avantajlı konuma geçecek.

cesurmamo

Üye
Üye
Merhabalar size bir sorum olacak özellikle buradan tam destek ve sorulara cevap alabileceğim için soruyorum yardımcı olur musunuz ?
1- ben 2015 yılında iş kazası geçirdim mahkemem devam etmekte beni 6 7 ay önce sgk sağlık kurulu raporu için hastaneye gönderdi gelen bilgilerle beni Ankara Sgk il müdürlüğüne gönderdi bugün gitti koronavirüs sebebiyle benimle muhattap olacak abi haftaya gelecek benim iş gücü kaybımın yüzde 41 olduğu söylendi şimdi 2 adet sorum olacak bana maaş verilir mi verilirse sizce ne kadar olur ikincisi geriye dönük yani 5 yıllık maaşım verilir mi

İsen Buga

Üye
Üye
Geçmiş olsun, Allah derman versin..
İşgücü kaybınızdan dolayı işgörmez ödeneği verirler. bunun için meslek hastalıkları hastanesinden muayene kontrol ve onay istenir. Mahkeme kararı varsa SGK kabul etmezse misal.
geriye dönük maaş verir ayrıca mahkeme kararı almanız gerekebilir. Önce mahkemeniz sonuçlanmalı... ( ayrıca dava açmak değil hakimden önceki davalardan örnek gösterip imzalatmak yeterli)..

Size sorum olacak iş kazası nasıl oldu? Kısaca anlatırsanız belki hikayenizde başka bir yol bulabiliriz yardımcı oluruz..

cesurmamo

Üye
Üye
sağolun hocam geri dönüş yaptığınız için
şimdi kaza 20 temmuz 2015 yılında oldu asansör boşluğunda düştüm 4 adet kırığım var omurilikte halen devam eden hukuk ve ceza davalarım sürüyor avukatım dilekçe ile beni gönderdi sgk dan iş gücü kaybı almak için 6 7 ay sonra sonuçlandı Ankaradan gelen evrağa göre yüzde 41 olduğu söylendi koronavirüs sebebiyle bana yardımcı olacak sgk çalışanı şu an yok ama merak ediyorum hani kaza gününden bugüne olan bağlanacak maaşım verilir mi örnek 500 lira ise 30.000 tl gibi ücret alır mıyım çok sağolun ilginiz için

Srcn45

Üye
Üye
Cevaplarınız için teşekkür ediyorum, bakalım rapor için gerekli işlemlere başlayacağım.

İsen Buga

Üye
Üye
çalışırken kaza olmuş ise kaza an itibari ile verilir yoksa iş-gücü kaybı onayı oluştuğu an itibari ile verilir bunun detayı bilemem. SGK yada işveren buna göre hareket eder.
Ola ki vermezlerse ayrı bir dava ile hızla sonuca ulaşabilirsiniz. Öncelikle şu anki dava bir bitsin, sonraki durum için gelen cevaba avukatınız bakar.

Tekerlekli Sandalye