ENGELLİ RAPORU NORMAL KPSS ATAMALARINDA SORUN OLUR MU?

Rasput

Üye
Üye
Arkadaşlar merhabalar, ben 37 yaşında bir inşaat mühendisiyim. Bipolar bozukluktan dolayı engelli raporu alıp E-KPSS 2024’e girmeyi düşünüyorum da eğer E-KPSS 2024’den atanmak için yeterli yüksek puan alamayıp atanamazsam da normal KPSS 2024’e girmeyi düşünüyorum. Eğer normal KPSS 2024’den atanmak için yeterli yüksek puan alırsam, atamalarda sağlık raporu isteyecekler diye biliyorum. Sorum şu ki atamalarda almış olduğum bu engelli raporu sorun çıkarır mı ?

Cevaplar için şimdiden teşekkür eder, herkese iyi günler dilerim.

İsen Buga

Üye
Üye
Arkadaşlar merhabalar, ben 37 yaşında bir inşaat mühendisiyim. Bipolar bozukluktan dolayı engelli raporu alıp E-KPSS 2024’e girmeyi düşünüyorum da eğer E-KPSS 2024’den atanmak için yeterli yüksek puan alamayıp atanamazsam da normal KPSS 2024’e girmeyi düşünüyorum. Eğer normal KPSS 2024’den atanmak için yeterli yüksek puan alırsam, atamalarda sağlık raporu isteyecekler diye biliyorum. Sorum şu ki atamalarda almış olduğum bu engelli raporu sorun çıkarır mı ?

Cevaplar için şimdiden teşekkür eder, herkese iyi günler dilerim.
çıkarmaz..
EKPSS ile yerleşmek daha kolay hadi diyelim sizin düşünceniz gibi yerleşemezseniz KPSS ile yerleşirseniz yine engelli kadro alabilirsiniz. Engelli kadro sana daha çok avantaj sağlayacak. bende inşaat sektöründeyim; yıpratıcı işler sana vermezler. Siz durum bildirir yıpratıcı işleri istemediğinizi değil yapamayacağınızı sağlığınızın elvermediğini söylerseniz farklı inşaat işlerde çalışabilirsiniz.
Ancak KPSS de açıklamalar kısmı var; kodlar yazarlar altına açıklama yazarlar: "herhangi bir engel sorunu olmaması.." gibi durumlar varken durumunuzu saklayıp KPSS den bir yere yerleşirseniz; geçmişi öğrenirler ve işinize son verirler dolayısıyla tavsiye etmem. Memuriyet ciddi iş ve durum bildirmemek suç. Sırf yerleşmek için bu tür sorunlar yapmamalısınız. hiç yerleşmemek daha iyi.

Rasput

Üye
Üye
Merhaba İsen Buga, öncelikle zaman ayırıp geri bildirimde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. "...yerleşemezseniz KPSS ile yerleşirseniz yine engelli kadro alabilirsiniz." sözünüze ithafen normal KPSS'de açılan kadrolar, engelli kadroları değil normal kadrolar diye biliyorum, buna rağmen nasıl engelli kadro alabilirim?

"Ancak KPSS de açıklamalar kısmı var; kodlar yazarlar altına açıklama yazarlar: "herhangi bir engel sorunu olmaması.." sözünüze ithafen de bütün kadro açıklamalarında "...görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak." ibaresi var diye biliyorum. Bu durumda nasıl sorun çıkarmaz?

Ben engelli raporunu psikiyatriden alacağım için sorun olmaz mı?

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba İsen Buga, öncelikle zaman ayırıp geri bildirimde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. "...yerleşemezseniz KPSS ile yerleşirseniz yine engelli kadro alabilirsiniz." sözünüze ithafen normal KPSS'de açılan kadrolar, engelli kadroları değil normal kadrolar diye biliyorum, buna rağmen nasıl engelli kadro alabilirim?

"Ancak KPSS de açıklamalar kısmı var; kodlar yazarlar altına açıklama yazarlar: "herhangi bir engel sorunu olmaması.." sözünüze ithafen de bütün kadro açıklamalarında "...görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak." ibaresi var diye biliyorum. Bu durumda nasıl sorun çıkarmaz?

Ben engelli raporunu psikiyatriden alacağım için sorun olmaz mı?
MErhaba;
merak ettiğiniz : 3 soru var sanırım. Cevaplayayım...
1. KPSS hiç bir zaman normal kadro demiyor. Kamu Personeli Seçme sınavı diyor: Herkes başvurabilir. Engelli de başvurabilir sıkıntı yok. EKPSS den kadro beğenmeyip KPSS.den atanma yapabilir sıkıntı yok.
Engelli belgeniz var ise KPSS de bir kadro kazanıp istenilen belgelerle işlem sırasında Engelli raporunuzu sunabilirsiniz. sunulması halinde size avantajı çok fazla.

2. Sorun çıkarır. Çıkarmaz demedim sorun çıkarır dedim sanırım yazışmada telaffuz ederken yanlışlık yapmış olabilir miyim? "...görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak." o bir örnek...

3. Sorun olmaz. Gerçekten sorun olmaz. yeter ki 2. sorunuza verdiğim cevap gibi olmasın. Misal veriyorum askeriyede inşaat mühendisi olacakken 2. sorudaki gibi engel durumu olmamalı diye not düşebilirler. Her zaman değil... Mühendis olup da ille de sahada çalıştıracaklar değil ya. Mühendis olup hiç sahaya çıkmadan masabaşı iş yapabilen arkadaşlarımız var.

Sormak istediğin varsa sorabilirsiniz. İçinde uhte kalmasın...

Rasput

Üye
Üye
İsen Buga yanıtınız için teşekkür ederim. Evet, ikinci soru için ilk cevabınızda sorun çıkarmaz demiştiniz, dediğiniz gibi yanlışlık oldu sanırım. Sorun çıkarır anlıyorum. Altını çizerek söylüyorum ki üçüncü soru farklı bir soru biliyorum ama sorun olmaz demişsiniz. Üzerinde duruyorum çünkü iki soruda da kesişen yerler var. Sonuç olarak, engelli raporuma rağmen, normal KPSS'den de atanabilirim diye anladım. Yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Bir de "...2. sorudaki gibi engel durumu olmamalı diye not düşebilirler. Her zaman değil..." demişsiniz. Ben her zaman diye biliyordum. Galiba yanılıyorum ? Bu arada detaylı ve samimi cevaplarınız için çok teşekkür ederim..

İsen Buga

Üye
Üye
söyle cevaplayayım. belki anlatmaya çalışırım başarırım umarım...

KPSS ile normal atanırsınız.
KPSS ile de engelli olarak da atanırsınız. Sizin keyfinize kalmış bir durum. durum değerlendirmesi yapar ona göre karar verirsiniz.

Yani rapor sunmak istemediğinizde isterseniz normal atanırsınız. Ben normal atanmak istiyorum dediğinizde elbette normal atanırsınız sıkıntı olmaz.
Vazgeçtim engelli olarak atanmak istiyorum derseniz oda gerçekleşir size kalmış..

Bitti...
atandınız hayırlı olsun demek kalır bize...

2. sorunun amacımız şu: normal kadroya atanırsınız sıkıntı olmaz. anlatmak istediğim aşağıda gibi olsun;

A adında kamu birimi inşaat mühendisi alıyor: İnşaat mühendisliği diploması yada yeni mezunlardan mezuniyet ile ilgili belge istiyor. başka kod koymamış olsun. siz başvurdunuz diyelim. Kadro size geldi;
burada A kamu birimine ister engelli atan ister normal fark etmiyor.
Sana kalmış. Sıkıntı yok...

B Adında Kurum İnşaat mühendisi arıyor diyelim: kod koymuş: bilmem birkaç kaç kod: inşaat fakültesi mezunu olacak(diploma yada mezuniyet belge vesaire) Diğer kod daha var: herhangi bir sağlık sorunu olmayacak diyor: 2. soruda sizin yazdığınız cümle ".... sağlık sorunu olmayacak".
buraya atanamazsınız demek istedim. ama olurda benim dediklerimi kaale almaz ve atanırsanız: ilk başta tespit edemeyebilirler. (edebilirler ki benim görüşüm bu yönde) hadi diyelim tespit edemediler. Kadroya atandığınız ve işbaşı yaptınız. İlerleyen zaman içinde ilk fırsatta fark ederler. tespiti halinde işinden olursunuz demek istedim.
Karar size ait tabii ki. Ben bilgilendirme amaçlı yazdım. engel durumuzu bu amaçla yazdım. Tespiti halinde sorgusuz sualsız atılanları gördüğüm için ilave bilgilendirme...

Engelli kadro mu normal kadro mu? Bu tamamen ayrı konu. KPSS ile girebilirsin her iki durumda;
EKPSS sadece engelliler için başka türlüsü yok.

Rasput

Üye
Üye
"Yani rapor sunmak istemediğinizde isterseniz normal atanırsınız". Rapor sunmama gibi bir şansım var mı, bu benim isteğime mi kalmış. Sağlık raporu istenecek ve istendiğinde engelli raporum ortaya çıkacak diye biliyorum. Belki de ben sağlık raporu ve/veya durum bildirir rapor ile engelli raporunu aynı statüde değerlendirerek yanılıyorum ya da özel sektörde işe girerken istenen evraklar arasında olan sağlık raporu ile karıştırıyorum.

Sonuç olarak soruma cevap buldum. Değerli zamanınızdan zaman ayırıp, örnek vererek açıklamalı bir şekilde yanıtladığınız için çok teşekkür ederim Sevgili İsen Buga..

Tekerlekli Sandalye