Engelli raporumu yeni aldım

-mustafa-

Üye
Üye
Merhaba. foruma yeni katıldım. engel durumuma ve aklıma takılanları forumdan okudum. durumum özetle şu şekilde.
Resim1.jpg
01.2001 sigorta başlangıcım var. 1977 doğumluyum. son 2 yıla kadar toplam 4811 ssk prim günüm var son iki yılda çalışamadım. bu arada kalp rahatsızlığım oldu ve raporumu yeni aldım %60 süresiz.
sorum şu şekilde ben önümüzdeki günlerde engelli olarak işe girme durumum var. anladığım kadarıyla öncelikle vergi indirimine yollamam gerekiyor emeklilik için arkadaşlar emekliliğe başvur diyor. fakat şu an başvursam maaşların düşük olacağı kanaatindeyim. eğer çalışmaya devam edip prim günümü yükseltirsem emekli maaşım daha mı yüksek olur. 6-7 yıl 50 yaşına kadar beklesem yani. yoksa direk başvurup emekli olup çalışmaya devam mı edeyim. birde beklersem vergi indirimini çalışmaya başlar başlamaz yollarsam bana faydası olurmu

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
[MENTION=25537]-mustafa-[/MENTION]

Merhaba,

Emeklilik için şartlarınız tutuyor. Emekli olduktan sonra (Malulen değil ama) çalışmaya devam edebilirsiniz. (Malul emeklilik için tek hastalıktan %60 veya üstü oran gerekli.)

Eğer çalışacağım, emekli olmak istemiyorum derseniz SSK primlerinizin tavandan yatması gerekiyor ki emekli maaşınız düşmesin.(Primlerinizin tabandan yatmaya devam ettiği her ay emekli maaşınız düşer.) Bununla ilgili Google'dan yapacağınız bir araştırma sizi bilgi sahibi yapacaktır. (Ali TEZEL'in konuyla ilgili bir çok yazısı var.)

Sonuç itibarıyla sizin yerinizde olsam Engelli Hakkıyla emekli olur çalışmaya devam ederdim. Böylece çift maaşım olurdu. Veya da EKPSS ile bir kamu kurumuna atanmak için şansınızı deneyebilirsiniz.

arenas

Üye
Üye
Herhangi bir işe girmeden,vergi indirimine başvurulabilir mi?

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

-mustafa-

Üye
Üye
unuttum.29 teşekkür ederim.
işe girer girmez vergi indirimine başvuracağım. acaba vergi indiriminin maaşa katkısı olacakmı? ayrıca ekpss için bu ay ek başvuru alacaklarmış ona da başvuracağım.
acaba emekli olunca ne maaş verirler. benim primlerin yarısı asgari ücretten.1500 altına inmez inş.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Rica ederim.

Emekli olusanız kamuda çalımazsınız maşınız kesilmeden. (ama SSK veya BAĞKUR'lu olabilirsiniz.)

Emeklilikte ne kadar maaş alırsınız bilmiyorum. (Hesaplayabileceğiniz siteler var internette.) Ama kamuda hizmetli maaşları en düşük 3500 TL civarıdır.

İSTİKAMET61

Üye
Üye
engelli kimlik kartı hakkında bir ricam olacak

10 gün kadar önce engelli kimlik kartımı kaybettim. kaybettiğimi sonrada anladım her yeri aradım fakat 2001 yılında aldığım sürekli ibareli kimlik kartımı bulamadım. bu durumda ne yapmam gerekir. sürekli olduğu için hemen verilir mi yoksa tekrardan muayene olup tekrar çıkarmam mı gerekiyor.

İsen Buga

Üye
Üye
10 gün kadar önce engelli kimlik kartımı kaybettim. kaybettiğimi sonrada anladım her yeri aradım fakat 2001 yılında aldığım sürekli ibareli kimlik kartımı bulamadım. bu durumda ne yapmam gerekir. sürekli olduğu için hemen verilir mi yoksa tekrardan muayene olup tekrar çıkarmam mı gerekiyor.

%40 ve üstü gösteren herhangi bir Raporunuz varsa; İl Sosyal Hizmetlere gidip yeniden çıkarabilirsiniz.

İsen Buga

Üye
Üye
Aklıma gelmişken söyleyeyim: E-nabız ile raporunuza ulaşabiliyorlar. Dolayısıyla yeni sistemden dolayı elden raporları belki küçük ihtimal diyorum ama yine de belki red edebilirler.

Herşeyden önce gidip yinede bir sorun; sıkıntı çıkaracaklarını sanmıyorum. sonucu da merak etmiyor değilim. E nabız nelere kadirmiş öğrenmeye başlıyorum.

Tekerlekli Sandalye