Engelli Şeyma Artık Hayata Tutunabilecek

gülümse_hayata

Üye
Üye
Omuriliği Zedelenerek Tekerlekli Sandalye ile Yaşamak Zorunda Kalan Şeyma Güneş'in (16) Akülü Engelli Aracı Hayalini, Kimse Yok mu Derneği Gerçekleştirdi

Selahattin Özbozkurt - Mersin'in Tarsus ilçesinde, 9 yaşındayken, 12 yaşındaki ağabeyinin kullanmaya çalıştığı otomobilin çarpması sonucu omuriliği zedelenerek tekerlekli sandalye ile yaşamak zorunda kalan Şeyma Güneş'in (16) akülü engelli aracı hayalini, Kimse Yok mu Derneği gerçekleştirdi.

Tarsus'un 82 Evler Mahallesi'ndeki iki odalı kiralık bir evde yaşam mücadelesi veren kağıt toplayıcısı Şaban Güneş (47) ile ev kadını Samiye'nin (38) 4 çocuğundan 3'üncüsü olan Şeyma'yı ziyaret eden derneğin Mersin Şubesi Başkanı Şahin Mirici, yaşanılan dramı konu medyaya yansıyınca öğrendiklerini ve harekete geçtiklerini bildirdi.

Türkiye'nin dört bir yanındaki Şeyma gibi 'hayata tutunma mücadelesi' veren gençlere ulaşarak yardımcı olmaya çalıştıklarını anlatan Mirici, 'Hayırseverler ile yardıma muhtaçlar arasında köprü görevi görüyoruz. Derneğimize yapılan her destek, ihtiyacı olanın geleceğini aydınlatıyor' dedi.

Şeyma'ya 5 bin lira değerindeki akülü aracı hediye etmekle kalmayıp, ailesine giyimden gıdaya çeşitli yardımlarda da bulunan Mirici ve dernek yöneticileri, sevinç gösterileri karşısında duygulu anlar yaşadılar. Mirici, Şeyma ve ailesinin her zaman yanında olacaklarını belirtti.

- DENEME SÜRÜŞÜNÜN MUTLULUĞU-

Engeli yüzünden eve kapanmak zorunda kaldığını, ancak, şimdi hayata daha farklı gözle bakmaya başladığını anlatan Şeyma Güneş, parmağıyla kumanda ettiği engelli aracıyla deneme sürüşü yaptı.

'İlk hayali'ni gerçekleştirdikleri için dernek yöneticilerine teşekkür eden Şeyma, şunları söyledi: 'Şimdi sırada eğitim hayatıma yeniden başlamak var. Gelecekle ilgili planlarıma bir adım daha yaklaştım. İlköğretime giderken annem beni okula sırtında taşımak zorunda kaldığı için eğitim hayatımı bitirmiştim.

Çünkü, annem ev işlerine yorulup bize baktığı gibi bir de beni her gün sırtında taşıyordu. Okulda, arkadaşlarım gibi bahçede dolaşamadığım için kahroluyordum. Ama şimdi kendi başıma okula gidebileceğim gibi anneme ev işlerinde bile yardımcı olacağım. Artık, anneme yük olmadan okula gidip eğitimime devam edeceğim. Sağlıkçı olup, benim gibilerin geleceğine ışık tutmak istiyorum.'

Kızının sevincini izlerken duygulu anlar yaşayan anne Samiye Güneş ise 'Kimse Yok mu Derneği bizim imdadımıza Hızır gibi yetişti. Canımdan çok sevdiğim evladım artık dört duvar arasında, hayata küskün yaşamayacak' dedi.

Şeyma kadar onun hayatı boyunca engelli kalmasına neden olan oğlunun da bu yardımla yüzünün güleceğini anlatan anne Samiye Güneş, 'Oğlum otomobili kullanmaya çalışırken kardeşinin ömür boyu sakat kalmasına neden oldu. Oğlum Zafer, şimdi Afyonkarahisar'da üniversitede okuyor. Sömestri tatiline geldiğinde en az kardeşi kadar o da mutlu olacak. Bize bir şey söylemiyordu, ama içten içe vicdan azabı içinde kahroluşu bana çifte acı yaşatıyordu. Bu yardım ailemize ışık saçtı' şeklinde konuştu.

(SÖ-DLK-MUT-OSM) - MERSİN (Anadolu Ajansı)

Tekerlekli Sandalye