Engelli sivil toplum örgütleri alyansı?

Zaur

Üye
Üye
Selam, arkadaşlar Türkiyede engelli sivil toplum örgütleri alyansı hakkında bilginiz varmı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sivil toplum alyans ından kastın nedir Zaur?
Tam olarak hatta hiçbir şekilde anlam veremedim. Rica etsem biraz daha açarmısın konuyu. Yada örnek verebilirmisin. Azarbaycanlı olduğundan terimi anlamadık. :)

Zaur

Üye
Üye
Selam, Halil bey Azerbaycan Türk yurdudur ve dilide saf Türkcedir, bir Türk olarak anlaya bilmemeniz ilgincdir.

Evet Murat bey doğru anlamışsınız, birçok ülkede engelli s.t.örgütlerin bir bilgi merkezinde barındıran birlik veya federasyon olmaktadır, örneyin Azerbaycanda Əlil Təşkilatları İttifaqı ( ƏTİ ) sitesi var, böyle birşey Türkiyede de varmı acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Zaur Azerbaycanın Türk yurdu olmadığı söylemedim zaten. Fakat çoğu kelime farklı anlama gelebiliyor bu yüzdende seni -çok nadirde olsa- anlamamamız normal. Hatta Azeri dilinde öyle kelimeler varki bunlar azericede iltifat mahiyetinde kullanılır, Türkiyede ise birine söyleseniz bunu kavga sebebi sayar. :)

Zaur

Üye
Üye
Onlar İstanbuldakılar ola bilir amma Anadoludakılar da asla bu mümkün değildir.

Zaur

Üye
Üye
Qardaşım, burada diyor ki, (pezevenk kelimesi azeri'ce de iş adamı ve saygın kişilik olduğu bilinmektedir.) men bir Azerbaycan Türkü olarak eminlikle diye bilirim ki bu böyle değildir, pezevenk kelimesi Azerbaycan Türkçesinde iri cüsseli ayı gibi olan birisine deniyor, Türkiyede ise karşılığı kadın satıcısıdır.

Bütün bu anormallıklara neden ise bir ermeni, Türk milletini kandıra bildi: Türk'ün dilini «düşman» adı konulan Arap ve Fars sözlerinden «temizledi», «temiz Türkçe» «yarattı», Türk'ün Sümer'den gelen en eski ve büyük dilini protez dille - ermeni Türkçesi ile değiştirdi. Bu kişi, Ermeni Türkolog Akop Martayan «Dilaçar» (?!) idi. Tüm tarihe etkisini gösterecek bu darbe, bence, Çanakkale savaşındaki felaketten büyüktür.

Zaur

Üye
Üye
Türkiyede engelli sivil toplum örgütleri alyansı cümlesi ise sırf Türkiye Türkçesinde yazılmış bir cümledir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Bilmemek ayıp değildir ayıp olan bilmediğini bilmemektir :) Ben bu siteden öyle çok şey öğrendim ki ve hala da öğrenmeye sizlerin sayesinde devam ediyorum. Öğrenmenin yaşı yoktur. Bu dünyada bilgiyi paylaşmaktan daha güzel ne olabilir ki? Cehaletin yok olması için herkes kendi doğru bildiklerini kendi dili ve bilgisi doğrultusunda bir başkasına anlatmaktan çekinmemeli ki sahip olunan her bilgi çoğaldıkça duyulan mutluluğun tarifide yoktur bana göre.

Çok dikkatimi çekti ve ben hayatımda ilk kez alyans kelimesinin farklı anlamı olup olmadığını sizlerin sayesinde araştırma gereği duydum. Türkçede bir çok kelimenin birden fazla anlamı bulunmasına rağmen alyans kelimesinin hepimizin bildiği anlamı dışında başka bir manaya gelmediğini öğrendim ve bunu sizler için paylaşmak istedim.

Alyans : "nikâh yüzüğü" : muhtelif cins pırlanta küpe, elmas yüzük, alyans, broş, altın saat vs.

Kelime Kökeni

Fransızca alliance "1. ittifak, 2. nikâh yüzüğü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca allier "bağdaşmak, bağdaştırmak, ittifak etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen alligare fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince ligare "bağlamak" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir.

Alyans - Kelime Etimolojisi - EtimolojiTürkçe.com

Ayrıca bir kelimenin farklı ülkelerde farklı manalarda kullanımı yüzünden umarım birbirimize haksız yere suçlama gereği duymayacak kadar hoşgörülü olabileceğimizi diliyorum.

Bir zamanların bana göre en sevimli,en sempatik Cumhurbaşkanı bile böylesine bir hoşgörüyle durumu idare edebilme nezaketi gösterdiyse şimdi bende bu bilgiyi sizlerden öğrenme fırsatı bulabildiğim için sizlere paylaşımlarınızdan dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Sağlıcakla kalın, sevgiyle kalın,

Zaur

Üye
Üye
Kooperatiflerin sosyal yüzü ve engelliler / Sivil Toplum / Milliyet Blog

2014-09-13_233854.jpg

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) ne alyansmış ama konuyu anlayan ve bilenler en kısa zamanda yanıt verirler de bende kendi adıma rahatlarım.

Sonay

Üye
Üye
Gazoz ağacı ağzına sağlık :) konuyu 10 numara kapattın :)

septik

Editör
Editör
Yeni farketiim özür,

Alyans bir ingiliz sigorta kuruluşudur.

İsim şaşırtmasın bağlı oryantel firmalrın tutsağıdır kazanç kapısı siz biz amaçlıdır.

Hiç bir zaman için fayda beklemeyin derim şahsi fikrim.

Tekerlekli Sandalye