Engelli Sorunlarına Çözüm Önerileriniz...

• Konuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest
Hep bildiğimiz engeller, fiziksel, mimari düzenlemelerdeki eksikler...Yani engelli olduğumuzu her fırsatta hatırlatan engeller...ÇÖZÜMÜ: Belediyeler üzerine düşen görevleri aksatmadan yerine getirmeliler...

BİRDE HAKKIMIZ OLUP GASP EDİLEN ENGELLER

1. Toplu taşım araçlarında yer verilen hatta ön sıraların bizlere ait olduğu çivilerle kazılan "Sakatlara, malüllere, gazilere,hamile kadınlara aittir" diye yazıp işlevi sadece yazıda kalan tuhaf levha ve asla riayet edilmeyen hakkımız...

BENCE ÇÖZÜMÜ: Ön sıralarda değilde müsait yerlere ( bazı arabalarda tekerlekli sandalyeler için böyle uygulama gördüm) sadece engelliler için portatif oturaklar konulabilir...

2. Büyük AVM'lerde engelli kasası konulup ya elemanı ya da işlevi olmayan kasalarla yapılan göstermelik hizmetler...
BENCE ÇÖZÜMÜ: Engelli olsada olmasa da kasalar da eleman bulundurulmalı veya müşteri hizmetleri engellinin talebi halinde hemen personel yönlendirmeli...

3. Hastanelerde Engelli Danışma Birimi oluşturulduğu halde bunun göstermelikten ibaret olması çünkü şimdiye kadar beni istediğim birimlere yönlendiren olmadı...Polikinlik kapılarında "Öncelikli Olarak Hizmetimizden Faydalanması Gereken Kişiler" yazmasına rağmen bir türlü gelmeyen sıralar...

BENCE ÇÖZÜMÜ: Engelli Danışma Birimlerinde çalışan daha ziyade engellilere hizmet veren kuruluşlardan olmalı veya engelli arkadaşlarımız görev almalı...Polikinlik hizmetlerinden faydalanması gereken kişiler için hastanenin başhekimi yetkilendirme yapıp konuyu etkinleştirmeli...
Benim aklıma gelen bunlar, sizlerinde görüşlerini almak istedim...

marcus_oredius

Üye
Üye
bugün ankaraya gittiğimde garda engelli ve gazi gişesi olduğunu fark ettim. kullanamadım o başka bir sürü engelsiz arkadaş sırada kuyrukta bekliyordu. burasının engelli gişesi olduğunu belirtiğimde "kendileri gibi sırada bekleyip biletimi almamı ağızlarını açtırmamı " tembihlendim. keşke fotoraf makinem olaydı.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Marcus bugün yaşadığın bu olaydan ortaya çıkan sonuç her ne yapılırsa yapılsın tüm imkanlar sağlansın ama toplumumuzun bu bencilliği ve duyarsızlığı gitmediği sürece yani beyindeki engeller kalkmadığı sürece herşey boş. Yapılan gişeyi rahatlıkla kullanmana müsade etmeyen insanlar bu ülkenin ayıbı işte .

marcus_oredius

Üye
Üye
esasında sadece onların ayıbı değil madem engelli gişe o zaman önce engel belirten belge istenmeli gelen müşteriden sonra satış yapılmalı.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eksiklikler elbette var ama insanların bu pervasızca davranışları örneğin engelli rampasının önüne araç park etmeleri gibi beni çıldırtıyor. Ozaman diyorumki ne yapılırsa yapılsın sorunlar bitmeyecek bu zihniyetler düzelmediği müddetce yok artık dedirtecek türden haberler okuyoruz bu duyarsızlıklarımız yüzünden.

marcus_oredius

Üye
Üye
sanırım sen yazmıştın gülümse engelli rampasının önüne park edilen araclar cekiliyor diye umarım gelecekte engelli gişesini kullanılanlarda belediye tarafından çekilir. şaka bir yana personel eğitilip uygun şekilde cevap vermediği sürece engelliler için ayrılan uygulamalar herkes tarafıundan kullanılır.

M

mavibalina2012

Guest
O zaman diyelim bir madde de şöyle ekleyelim, o kadar hevesle hazırlanan Kanun, Yönetmelikte itinayla hazırlanan maddeler ne yazık ki, pratikte işlev kazanmıyor...Yani denetleme mekanizması zayıf...

marcus_oredius

Üye
Üye
esasen işleye bilir ama dediğim gibi öncelikle bunları uygulayacak memurların eğitilmesi gerekmekte.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
‘’ Her Sağlıklı İnsan; Bir Engelli Adayıdır ‘’ Bu slogan çok çarpıcı ve bir o kadar gönül acıtıcı olmakla birlikte aslında maalesef tüm çarpıcılığıyla gerçekleri yansıtmaktadır.

Yıllar önce bir radyo programında duyduğumda hiç hoşlanmamıştım ve genelde sağlıklı insanların da bu cümleyi ilk duyduklarında aynı tepkiyi vermelerini de doğal karşılıyorum. Cümlenin itici yapısı tamamen aday kelimesinin olumsuz bir durumda varolacak kişinin kastedilmesinden dolayıdır. Burada kelime aday kelimesinin her zaman olumlu insan, seçilecek kişi olmasından çok daha farklı olarak yani yerinde olunmak istenmeyen ya da olumsuz niteliğe sahip insan olarak kullanılmasından ötürüdür.Neyse sözü fazla uzatmak da istemiyorum ama bu cümlenin bir gün gerçekleşebileceğini bizzat yaşayarak öğrendiğim için yani kısaca sonradan engelli olduğum için bu konuda sınırsız bir bilgi eksikliği mevcut olmasından dolayı varolan açığı kapatabilmek adına sürekli araştırıp, okuyarak yazılar yazıyorum sitemde. Engelliler.gen.tr sitesi aslolan engelli nüfusun aslında kendi haklarının bile farkında olmayan ve bu nedenle kendi özgürlüklerini elde edememiş engellilerin başvuracağı bir kaynak kılavuz olması yönündedir. Engelliler.gen.tr sitesi engellilerin özgürlük mücadelesini en etkin şekilde gerçekleştirmeyi hedefleyen bir sitedir. Bu site diğer engelli sitelerinden çok daha farklı ve her yönüyle çok daha faydalıdır. Zaten sitemize bir kez girdiğinizde bu farkı hemen hissedeceksiniz. Sizler engelliler konusuna bu kadar duyarlı yaklaştığınızdan dolayı sitemi öneriyorum.

En büyük amacım engelli kavramının ne olduğunun anlaşılması konusudur. Engelli adı üstünde bir şekilde toplum tarafından ve kendi bedeni tarafından yaşam mücadelesini devam ettirebilme yolunda engel olunma…engel leniş li lik…engel lere takılma anlamındadır. Yani pek çoğumuzun düşündüğü şekilde doğuştan ya da sonradan kaybedilen bir uzuvun varlığından ziyade ( hani yüzyıllardır kullanılan sıfatlar vardır ya belleklere kazınan , insanı yaralayan, inciten ; kör, sağır, dilsiz, topal, sakat gibi işaret ve nitelik sıfatlarına da karşıyım ben ) bedendeki sağlıklı bir organın sağlığını kaybetmiş olması , işleyişindeki aksaklık , hareket ya da fonksiyon gücünün kaybı sözkonudur engelli kavramının açıklanmasında. Bu konuda bence en çok yol alınması gereken nokta budur. Böbrekleri son derece sağlıklı çalışan bir insanın daha sonra ki yıllarda böbreklerinden herhangi birinin süzme ve boşaltım işlevini tam olarak yerine getirememesi en büyük örnektir. Dialize bağlanmasa bile ya da artık sadece organ nakli yapılması beklenen bir hasta bile engelli tanımına uyar ve o kişi böbrek nakli yapılmış olsa bile artık bir engellidir. İşte bu noktada dikkat çekmek istediğim engelli kavramının tam ve doğru olarak anlaşılması adınadır…

Bu yazı çalıştığım kurumda engelliler adına araştırma yapmak isteyen bir bölüm adına gönderdiğim mailden kısa bir alıntıdır. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Tekerlekli Sandalye