Engelli Spor Haberleri Paralimpik Oyunlar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli sporcularımızın üstün performansları sonucu ulaşılan noktaları merak ediyormusunuz. Paralimpik oyunlarda ne durumdayız meraklıları için ufak bir toparlamayla sizlere sunuyoruz.

Milli Halterci Nazmiye Muratlı
Olimpiyat Şampiyonu Olmak Gerçekten Bambaşka Bir Duygu

rio-paralimpik-nazmiye-muratli.jpg

2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda dünya rekoru kırarak i̇ki̇nci̇ kez üst üste altın madalya kazanan milli halterci Nazmiye Muratlı, sağlık sorununa rağmen elde ettiği başarı nedeniyle büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Kadınlar 41 kiloda dünya rekoru kırarak altın madalya kazanan Muratlı, oyunlar öncesinde yaşadığı sakatlık ve sağlık sorunlarına rağmen zorlu bir mücadelenin ardından altın madalya elde ettiğini vurguladı.

Oyunlar öncesinde kampa girdiği sırada ciddi bir sakatlık yaşadığını belirten Muratlı, "Buna rağmen kamp döneminde elimden gelen çalışmanın en iyisini yaptım. Ülkemiz, ciddi derecede sıkıntılı bir dönemden geçmişti. Bu yüzden daha hırsla idman yaptık. Mücadelemi boşa vermedim." ifadelerini kullandı.

- "Sağlık sorununa rağmen yarıştım"

Rio'da müsabakalara çıkacağı günün önceki akşamında da sağlık sorunu yaşadığını kaydeden milli halterci, "Fizyoterapistler beni hemen muayeneye aldılar. Kremlerle ayakta tuttular. Gece kas sıkıntıları yaşadım. Sabah kalktığımda müsabakaya gidemeyeceğimi bile düşündüm." diye konuştu.

Ağrılarına rağmen eşinin desteğiyle moralini yükselterek oyunlara katıldığını ifade eden Muratlı, "Altın madalya kazanmak benim için büyük bir mucize oldu. Hayalim gerçek oldu. İkinci kez olimpiyat şampiyonu olmak, gerçekten bambaşka bir duygu ve kelimelerle anlatmakta zorlanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

- Çifte bayram yaşatmak istedim"

Rio'da dünya rekoru kırarak altın madalya kazanan Nazmiye Muratlı, daha önce Londra'da 2012'de düzenlenen Paralimpik Oyunları'nda da altın madalya kazandığını hatırlatarak, "Üst üste iki altın madalya elde ederek Paralimpik Oyunları'nda tarihe geçtim. Altın madalya alarak İstiklal Marşı okutmayı, Allah herkese nasip etsin. Kürsüde olmak bambaşka bir duygu. Bunu yaşayan bilir." şeklinde konuştu.

Madalyasını Türk halkına armağan eden Muratlı, " Mi̇lleti̇mi̇ze madalyamla çi̇fte bayram yaşatmak i̇stedi̇m ve başardım. Madalyayı, tüm halkımıza armağan edi̇yorum." ifadesini kullandı.

Basketbol'da Büyük Çekişmeyle Geçen Maçı Millilerimiz Kaybetti

rio-paralimpik-basketbol-turkiye.jpg

Rio Paralimpik Oyunları Tekerlekli Sandalye Basketbol'da Millerimiz Avustralya ile son ana kadar büyük çekişmeyle geçen maçı 62-60 kaybetti.

Paraolimpik Oyunlarında Erkekler Tekerlekli Sandalye Basketbol’da Türkiye, gruptaki ilk maçında Japonya ile karşılaştı.

Türkiye’nin yer aldığı A Grubundaki takımlar, Avustralya, Kanada, Hollanda, Japonya ve İspanya. B Grubunda ise Amerika Birleşik Devletleri, İran, Büyük Britanya, Almanya, Cezayir ve Brezilya bulunuyor.

TS Basketbol Milli Takımın kalan maç programı ise şöyle:

10 Eylül 18:00 Türkiye – İspanya

11 Eylül 19:45 Türkiye – Hollanda

13 Eylül 01:30 Türkiye – Kanada

Rio Paralimpik Oyunları'nda Atıcı Ayşegül Pehlivanlar Bronz Madalya Kazandı

paralimpik-atici-aysegul-pehlivanlar.jpg

Rio Paralimpik Oyunları'nda bugün Atıcılık'taki temsilcilerimizden Ayşegül Pehlivanlar 10 mt. Havalı Tabanca müsabakalarında 3. olarak ülkemize bronz madalya kazandırdı.

Aynı kategoride bir diğer temsilcimiz Aysel Özgan da 6. olarak yarışı tamamladı.

Millilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kadınlar Goalball Türkiye Milli Takımı Kanada ile Oynanan Maçı Kazandı

paralimpik-turkiye-kadinlar-goalball.jpg

2016 Rio Paralimpik Oyunları Kadınlar Goalball branşı Müsabakalarında bugün Türkiye ve Kanada ile oynanan maçımız 12-4 olarak lehimize sonuçlanmıştır.

Goalball oyuncularımızı tebrik ediyoruz.

Paralimpik Oyunları'nda Büyük Britanyalı Sarah Storey'den Tarihi Başarı

paralimpik-sarah-storey.jpg

Büyük Britanyalı paralimpik sporcu 7. kez katıldığı oyunlarda 12. altın madalyasını kazanarak bir rekora imza attı.

2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda kadınlar pist bisikleti C5 sınıfında bireysel takip yarışını kazanan Sarah Storey, ulaşılması güç bir başarıya imza attı.

İlk olarak 1992 yılında Barcelona'da düzenlenen oyunlara katılan Storey kariyerindeki 7. paralimpik oyununda 12. altın madalyasına ulaşarak tarihin en başarılı paralimpik kadın sporcusu oldu. Storey'nin oyunlarda ayrıca 8 gümüş ve 3 bronz madalyası bulunuyor.

Sol eli olmadan dünyaya gelen 38 yaşındaki sporcunun hikâyesini anlamlı kılan bir diğer husus ise, bu başarıların iki farklı spor dalında gelmiş olması. Spor kariyerine yüzücü olarak başlayan ve 2004 Atina Oyunları'na kadar bu dalda yarışan Storey, yaşadığı kulak enfeksiyonu rahatsızlığı sebebiyle bisiklete yöneldi. Pekin 2008'den itibaren ülkesini bisiklet sporunda temsil etmeye başlayan Büyük Britanyalı sporcu, yüzmede toplamış olduğu 5 altın madalyanın üstüne bisiklette 7 altın daha ekledi.

11 altın madalyalı vatandaşı Tanni Grey-Thompson'ı geride bırakan Storey kadınlarda paralimpik tarihinin en başarılı ismi olurken, erkeklerde ise 16 altın madalyası bulunan Büyük Britanyalı eski yüzücü Mike Kenny bu alanda zirvede yer alıyor.

Rio 2016 Paralimpik Oyunlarında Milli Atlet Zübeyde Süpürgeci 5. Oldu

rio-paralimpik-zubeyde-supurgeci.jpg

Rio 2016 Paralimpik Oyunlarında bedensel engelli atletizm branşında milli sporcumuz Zübeyde Süpürgeci 17.93 dereceyle 5.oldu.

T54 serisinde yarışan Bağcılar Belediyesporlu Zübeyde Süpürgeci 17.93 dereceyle 5.oldu. Finale yükselmesi diĝer seride koşulacak dereceye bağlı.

Rio 2016 Paralimpik Oyunlarında Milli Atlet Zeynep Acet Elendi

milli-atlet-zeynep-acet.jpg

Rio 2016 Paralimpik Oyunlarında Kadınlar Bedensel Engelli Atletizm branşı elemelerinde kendi serisinde milli sporcumuz Zeynep Acet derece alamayarak elendi.

Tekerlekli Sandalye