Engelli sporcu 13 yıl sonra yürümeye başladı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hollandalı engelli sporcu Monique van der Vorst, tıp dünyasında ender görülen bir şekilde 13 yıl sonra yürümeye başladı. Vorst, 2009 yılında yapılan Ironman Triatlon Dünya Şampiyona'sında altın madalya kazanmıştı.

AMSTELVEEN - - Hollandalı engelli sporcu Monique van der Vorst, tıp dünyasında ender görülen bir şekilde 13 yıl sonra yürümeye başladı. Film senaryolarını aratmayacak bir hikayeye sahip olan Vorst'in ayak bileği, 13 yaşında iken hokey oyunarken büküldü. Vorst'a yanlış ameliyat yapıldı ve genç kızın ayağı şişmeye başladı. Bir süre sonra ayağını oynatamadığını söyleyen Vorst, "Ayağım pembe bir sıvı ile doldu ve ayağımı hareket ettiremedim. Operasyonla sıvı ayağımdan alındı ancak yine de ayağımı kımıldatamadım" dedi. Doktorların ayağının neden dolayı şiştiği konusunda bir açıklama yapamadıklarını belirten Vorst, "Bir sonraki sene sağ ayağımı da hareket ettirememeye başladım. Doktora gittim, bir çözüm bulamadılar. Ailem iyileşmem için seferber oldu, ancak bir sonuca ulaşamadık. İki sene içinde düştüğüm durumu tıp açıklayamadı" dedi.

HAYATA ÜÇ TEKERLEKLE DEVAM ETTİ

Üç tekerlekli sandalye ile yeni bir hayata başladığını söyleyen Monique van der Vorst, "Kollarımla hareket ettirdiğim tekerlekli sandalyenin ardından handcycle sporuna başladım. Bu kendime olan olan güveni geri getirdi. İmkanlar içinde sınırlama olmadan nasıl düşünülmesi gerektiğini öğrendim. Engelliler ve Uluslararası Spor Federasyonu engelli olduğumu belgeledi ve 2000 yılında 15 yaşında iken yarışmalara katılmaya başladım. Bacaklarında fonksiyon kaybı yaşayanların yer aldığı HC kategorisinde C sınıfında yarışmalara başladım. 2008 Engelliler Oyununda, 40 kilometre handcycling kategorisinde 0.13 saniye ile altın madalyayı kaçırdım ve gümüşte kaldım. 2009 yılında yapılan Ironman Triatlon Dünya Şampiyona'sında altın madalyanın sahibi oldum" dedi.

PEŞPEŞE KAZALAR YAŞADI

Birkaç ay sonra Florida'ya gittiğini söyleyen Monique van der Vorst, "Burada bir kaza geçirdim. Arabanın çarpması sonucu omuriliğim zedelendi. Kazanın nasıl olduğunu bile anlayamadım. Mart ayında da İspanya'da iken bir başka kaza geçirdim. Mallorca şehrinde bir bisikletli bana arkamdan çarptı ve tekerlekli sandalyemden düştüm. Ayakalarımda kasılma olduğunu hissettim. Bunun hayatımı nasıl değiştireceğini o zaman hiç düşünmemiştim. Londra'da 2012 yılında düzenlenecek olan Engelliler Olimpiyatı'na hazırlanıyordum ve sadece aklımda altın madalya kazanmak vardı. Antrenmanlarıma devam ettim" dedi.

DAYANILMAZ AĞRILAR BAŞLADI

Bir süre sırtında dayanılmaz ağrıların başladığını söyleyen Hollandalı sporcu, "Hastaneye giderek kontrolden geçtim. Haziran ayında ayak parmak uçlarımda karıncalanma hissettim. Yaklaşık 13 yıldır kullanmadığım ayaklarım çok güçsüzdü fakat bir süre sonra her ikisinde de his oluşmaya başladı. Bunu sadece doktoruma söyledim; ailemden bile gizledim. Ayaklarımı güçlendirmeye başladım masalar arasında tutunarak ayaklarımı yere sarkıttım. Ayaklarımla yeri hissediyordum. Yavaş yavaş kendimi bırakıyordum. Yüzlerce defa yere düştüm" dedi.

İLK ADIMLARINI ATTI

Doktoruyla tedavisine devam ettiğini belirten Vorst, bir süre sonra ilk adımlarını attığını belirtti. Hastasının inanılmaz bir şekilde iyileşme gösterdiğini belirten Dr. Christof Smith, "Zihinsel olarak da kendini çok iyi hazırladı. Son geçirdiği kaza 'tıkanıklığı' geçirdiği açık. Bunun nasıl olduğunu tıbben açıklayamıyorum" dedi. Vorst'un yürümeye başlamasının ardından konuyla ilgili açıklama yapan Glasgow Üniversitesinde omurilik tedavisinde görevli doktorlarından John Ridwell, "Kendisini tedavi etmedim, kontrolden de geçirmedim. Omurilik sakatlanmalarından sonra bir süre sonra bu kişiler tekrar hissetmeye başlıyor, tekrar yürümeye başlayan bir hasta hatırlamıyorum" dedi.

BU DUYGULAR ANLATILAMAZ

Vorst şöyle konuştu: "Tekerlekli sandalyenin ardından ayağa kalkmamla birlikte herşey bir anda değişti. Bu his tarif edilemez çünkü bir anda bütün dünya farklı bir görünüm kazandı. Herşey daha da alçaldı ve kendimi yüksekte hissettim. Sokakta bir kişinin yanında yürüyor olabilmek ve onun gözlerine aynı hizadan bakabiliyor olmak çok hoş. Bu duygular anlatılamaz."

YÜRÜDÜ, ALTIN HAYALLERİ SUYA DÜŞTÜ

Tekrar yürümeye başlamasının ardından konuşan Vorst, "Yılbaşını kutlamayacağım, çünkü artık benim için her gün özel. Üçüncü hayatımı yaşıyorum. 2012 yılındaki Engelliler Olimpiyatında madalya kazanamayacağım" diye konuştu.

749065_1.gif

749065_2.gif

turkiyegazetesi.com

gülümse_hayata

Üye
Üye
tekerlekli sandalyeli sporcudan yeni yıla dev adım

Hollandalı sporcu Monique Van der Vorst, yeni yıla dev adımlarla giriyor… İspanya’da geçirdiği tafik kazası sonrası ayaklarına felç inen sporcu artık yürüyebiliyor.

Sakatlığının ardından tekerlekli sandalye ile spora devam eden Van der Vorst, 2009 yılında yapılan Ironman Triatlon Dünya Şampiyona’sında altın madalyanın sahibi oldu.

Sporcu, yürüyebilmenin ne demek olduğunu anlatıyor:

“Tekerlekli sandalyenin ardından ayağa kalkmamla birlikte herşey bir anda değişti. Bu his tarif edilemez çünkü bir anda bütün dünya farklı bir görünüm kazandı. Herşey daha da alçaldı ve kendimi yüksekte hissettim. Sokakta bir kişinin yanında yürüyor olabilmek ve onun gözlerine aynı hizadan bakabiliyor olmak çok hoş. Bu duygular anlatılamaz.”

İki yıl önce Pekin’de yapılan Paralimpik Oyunları’nda altın madalyayı kıl payı kaçıran Hollandalı sporcunun hayali bir maratonda koşmak…

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

[video]http://tr.euronews.net/2010/12/24/tekerlekli-sandalyeli-sporcudan-yeni-yila-dev-adim/[/video]

euronews.net

Tekerlekli Sandalye