Engelli Su İndirimi İçin İstenen Belgeler

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Çeşitli sebeplerden veya gelişmelerden dolayı insanlar hayatlarının belirli bir dönemini engelli olarak yaşamak durumunda kalmaları üzüntü verici bir durumdur. Her ne sebeple olursa olsun vatandaşlarımızın özür durumuna göre engelli birey olmaları onların yaşadıkları hayat içerisinde yalnız kaldıklarını göstermez. Her bir bireyin potansiyel bir engelli adayı olduğunu düşündüğümüz zaman engelli olan vatandaşlarımızın hayatlarının geri kalan kısmında üzerime düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmemiz gerektiğinin vurgusu yapılmaktadır. Sosyal sorumluluk projeleri adı altında verilen hizmetlere bakıldığı zaman hemen hemen hepsi engelli olan vatandaşlarımızın önüne çıkan küçük veya büyük her türlü engeli aşması noktasında verilen hizmetlerdir.

engelli-su.jpg

Ülkemiz genelinde engelli olan vatandaşlarımız üzerinde hassasiyetle durulmasına vesile olan Avrupa Birliği Reformları sayesinde birçok yasal düzenleme kanunlarla hayata geçirilmiştir. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları hayat içerisinde hem devlet kurumlarından hem de özel teşebbüslerden kendilerine özel olarak hazırlanan hizmetlerden faydalanabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Engelli vatandaşlarımız için verilen hizmetlere bakıldığı zaman son yıllarda belediyeler bünyesinde sunulan hizmetler son derece güzel ve alkışı hak eden türdendir. Özellikle sadece engelli vatandaşlarımız için sosyal aktivite alanlarının yapılması güzel hizmetler arasındadır. Yapılan düzenlemeler ile şimdilerde birçok belediye kendi bünyesinde bulunan sular idaresi ile engelli olan vatandaşlarımızın evlerinde bulunan su şebekelerinden tüketmiş olduğu suyu özel indirimler ile kullanılması sağlanmaktadır. Bu sebeple engelli olan vatandaşlarımız ister aileleri ile isterse de kendi başlarına yaşadıkları evlerinde kullandıkları suya karşılık olarak belediyelerin tahsil ettiği su ücretinde indirim sağlanmaktadır. Bu bağlamda ülkemiz genelinde hizmet veren belediyelerin yapmış olduğu indirimlere bakalım.

ASKİ Engelli Su İndirimi

Başkentimiz Ankara’nın su ihtiyacını karşılayan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi, engelli olan vatandaşlarımıza özel su indirimi yapmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karar üzerine %40 ve üzerinde özrü bulunan engelli vatandaşlarımız özür durumlarını bildiren Sağlık Kurulu Raporunu sunmaları takdirde aylık olarak tüketmiş oldukları su miktarına karşılık gelen su faturasının ancak %50’sini ödemektedirler. Bir döneme kadar bu oran %90’larda iken Belediyenin yapmış olduğu tespitler noktasında suiistimal edilmesi ile birlikte bu oran %50 olarak belirlenmiştir.

İSKİ Engelli Su İndirimi

Ülkemizin en kalabalık şehrinin Sular ve Kanalizasyon İdaresi olan İSKİ, engelli vatandaşlarımızın hayatlarında karşılaşmış olduğu engellere küçükte olsun katkı sağlamak için uzun yıllardır yapmış olduğu %50 indirim uygulaması bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin almış olduğu karar ile engel durumu %40 ve üzerinde olan vatandaşlarımız aylık olarak tüketmiş oldukları su miktarına karşılık gelen su faturasındaki miktarın ancak %50’sini ödemektedirler. Yapılan bu hizmet ile birlikte vatandaşlarımız son derece güzel bir hizmetten faydalanmış olmaktadırlar.

İzmir Engelli Su İndirimi

Her zaman su sıkıntısı çekmiş olan güzel İzmir, her ne olursa olsun yaşadığı sıkıntılara karşılık olarak engelli vatandaşlarımızın yaşamış olduğu zorlukları düşünerek aylık olarak kesilen su faturası üzerinden %50 indirim uygulamasını gerçekleştiren belediyelerimiz arasındadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU tarafından belirlenen hizmet dâhilinde engelli vatandaşlarımız içerisinde %40 ve üzeri özür durumuna sahip olanlar için aylık olarak tükettikleri su miktarına karşılık gelen su faturasının ancak %50’sini ödemek zorundadır. Yapılan bu hizmet ile birlikte ailesi ile birlikte yaşayan engelli vatandaşlarımız içinde bu hizmet verilmektedir.

Engelli vatandaşlarımıza su indirimi yapan belediyelerin istemiş olduğu ortak belgeler;

• * Engelli durumunu en az %40 olduğunu bildiren Sağlık Kurulu Raporu,
  • * Engelli vatandaşımızın nüfus kâğıdı fotokopisi,
  • * Engelli vatandaşımızın ikametgâh adresini bildiren belge,
  • * Aile içerisinde engelli olarak hayatını devam ettiren biri var ve kişi üzerinden
  • indirimden faydalanacak ise aile nüfus sureti,
  • * Aile içerisinde yaşayan engelli vatandaşımız ağır özürlü veya 18 yaşından küçükse
  • Mahkeme tarafından tahin edilen vasi belgesinin aslı ile başvurulması gerekmektedir.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
gaziantepliyim su indiriminden faydalanıyorum mebde hizmetli olarak atandım engelli olarak su indirimim kesilirmi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır kesilmez neticede bir gelir kriterine göre verilen bir hizmet degil engellilere sunulan bir hizmet o yüzden gelir düzeyine göre verilmemekte olup engelli olmak vasfı yeterlidir.

gazimami

Üye
Üye
Trabzon beledıyesı de umarm bu su da engelli ındırımını kısa zamanda uygular

sevtun

Üye
Üye
Arkadaşlar ben ıstanbulda oturuyorum.Kiracıyım fatura ev sahıbı adına ama ben ve eşim özürlüyüz.Biz bu imkandan nasıl yararlanabılırız.

gazimami

Üye
Üye
su sayacını kendı uzerınıze almanız gerek dolayısıyla fatura sızın uzerınıze olacak ondan sonra ındırım ıslemını yapabılırsınız

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba sevtun

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin almış olduğu karar ile engel durumu %40 ve üzerinde olan vatandaşlarımız aylık olarak tüketmiş oldukları su miktarına karşılık gelen su faturasındaki miktarın ancak %50’sini ödemektedirler.

Şu belgerle başvurunu yapabilirsin

Engelli durumunu en az %40 olduğunu bildiren Sağlık Kurulu Raporu,
* Engelli vatandaşımızın nüfus kâğıdı fotokopisi,
* Engelli vatandaşımızın ikametgâh adresini bildiren belge,
* Aile içerisinde engelli olarak hayatını devam ettiren biri var ve kişi üzerinden
indirimden faydalanacak ise aile nüfus sureti,
* Aile içerisinde yaşayan engelli vatandaşımız ağır özürlü veya 18 yaşından küçükse
Mahkeme tarafından tahin edilen vasi belgesinin aslı ile başvurulması gerekmektedir.

sevtun

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar ben kirada oturuyorum.Doğalgaz kendı adıma fakat su faturası ev sahibi adına bu durumda ben su ındırımınden nasıl yararlanabılırım.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.Sevgilerimle.

kartalreis

Üye
Üye
suyu kendi üzerinize alacaksınız sonra başvuru yapacaksınız, Selam sizinle olsun...

okatur

Üye
Üye
aynen katılıyorum bende istemiştim ama bana dediği zaten su fiyatı düşük indirim yapamayız olmuştu hemde müdüründen....

okatur

Üye
Üye
aynen katılıyorum bende istemiştim ama bana dediği zaten su fiyatı düşük indirim yapamayız olmuştu hemde müdüründen....
akçaabatta istemiştim ben...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
akçaabatta istemiştim ben...

Selam okatur,

Hak verilmez, alınır bu ülkede! Kardeşim hala bunu bilmiyor musun? Bağlı bulunduğun belediyenin engellilere su indirimini kendiliğinden gerçekleştirmesini beklememelisin. Diğer illerde/ilçelerde böyle bir indirim hakkı var diyerek dilekçeniz/dilekçeleri toplayıp ver Su Müdürlüğüne..Benden de selam söyle de ki;

''Su fiyatının düşük olup olmaması beni ilgilendirmiyor, ben sadece engelliliğimi raporumla belgelemiş bir vatandaş olarak böyle bir indirim hakkının Akçaabat Belediyesi tarafından sağlanıp sağlanamayacağını öğrenmek istiyorum. Varsa faydalanmak istiyorum, yoksa neden yok? Olması için neler yapabiliriz? ''

Hakkını aramaktan vazgeçmemen dileğimle,

okatur

Üye
Üye
Benim birde şöyle bir şey durum var eskiden derecik belediye idi o zamanki su saati okuyucusu su saatimin bozuk olduğunu söylediğimde olsun demişti yani bedava kullanabilirsin anlamına em az bir buçuk yıl okunmadı saat sonra Akçaabat belediyesinin bir mahallesi oldu derecik, sonrası malum o geçen 1 buçuk yılda okunmayan saatin ya bir ortalama ile borçlandırılma endişesi taşıyorum su saatini değiştireceğiz dediler aldım yeni saat ama hala bekliyorum gelmediler...
Dediğim gibi her taraftan zorluk çekmeye mahkum edikiyoruz. [emoji35]

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Edizabi34

Üye
Üye
Iyi günler şu faturası benim adıma geliyor ama annemin vasisiyim ve ağır özürlü raporunun asli gibidir elinde kaldı indirimden yararlanabilir miyim?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aslı gibidir onaylı raporda kabul edileceğini düşünüyorum. Kaldıki bir çok kuruma raporun aslı değil onaylı nussası veriliyor.

şerefli soner

Üye
Üye
Arkadaşlar emlak vergisi engellilerden alınmıyor.evin tapusu eşimin adına.benim engelli olmamdan dolayı bir indirim veya muaflık olabilir mi .

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2 yi geçmeyen tek meskene…. veya tek meskende hisseye sahip olan (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) engelliler, indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlanarak emlak vergisi ödemeyeceklerdir.

Yani ya tapu engelli adına olacak yada intifa hakkı olacak.

Edizabi34

Üye
Üye
Bu site cok faydali sizin sayenizde su indirim basvurdum oldu. Engelli kimlik kartini yine bu sitede okudugum yazi sayesinde gordum engelli kimlik karti refakcili cikardim. Cok tesrkkur ederim .boyle kolayliklari bizlerle paylastiniz icin.

Tekerlekli Sandalye