Engelli Tanımına Vikipedia yorumu

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Dünyaca ünlü Engellilik - Vikipedi Engellilik başlıklı maddesinde şu ifadeler geçiyor:

Engelli, doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar veya kazasonucu oluşan sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi demektir.

Yani engelli olma kişinin kendisine değil toplumsal ve yönetsel faktörlere bağlanıyor. Aslında Vikipedi: Özgür Ansiklopedi ’nin bu yorumu üzerine çok şey yazılabilir. Ben sadece viki nin yorumunu ekleyerek sizin konu hakkında ki yorumlarınızı merak ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vikipedia nın Engelli tanımı dil mantığı açısından hatalar içeriyor.

Bu mantık hatasından olacak, ilgili başlıkta büyük puntolarla “Bu madde ya da bir kısmı, Vikipedi standartlarına uygun değildir ve bu nedenle düzenlenmesi gerekmektedir.” Deniliyor.
O yüzdende bu tanımı çokta ciddiye almamak lazım.

kandemirabi

Üye
Üye
Yanii... Vikide de bizler buraya nasıl istediklerimizi yazabiliyorsak orası da aynı o şekilde çalışıyor. Kişiler kendileri istedikleri başlıkları açabiliyor. Günlük veri girişi tüm dünyada gerçekleştiğinden dolayı da, içeriğindeki konuların doğruluğu pekte garanti değil tabii ki...

Tekerlekli Sandalye