Engelli Tipleri Ruh Halleri

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
1: Hayata küskün tipler: Bu tipler yaşamları boyunca hayatla kavga etmeyi kendine şiar edinmiş, hayattan zevk almayı haram saymış tiplerdir.

2: Polyana Engelliler: Ne yapar eder içlerinde bulundukları kötü durumun iyiye evrileceğine inanan akla ziyan pozitif tiplerdir.

3: Şükürcü Tipler: Engelli olmanın onlara verilmiş ilahi bir hediye olduğunu sanan kendisini dünyanın şanslı insanları arasında gören tiplerdir.

4: Ateist Engelliler: Şükürcü tiplerin aksine başlarına gelen şeyleri (hastalık Ya da kalıcı sakatlık) hak etmediklerini düşünür, kendilerine verilen bu ilahi ceza yüzünden ilahlarına baş kaldırarak ilahlığını kabul etmediklerini söylerler.

septik

Editör
Editör
Düş Gezgini bu bilimsel bir araştırmamıdır yoksa sizin düşüncenizmi?

Sorumun sebebi kendimi sizin bahsttiğiniz her hangi bir katagoriye otuturamadığımdandır.

Engelliyim mutlu ve huzurlu ve hatta sağlıklı geçinen bir çok insandan daha sağlıklı hissediyorum kendimi.

Sırayla cevap vermek isterim

Hayatla kavga ederim gücüm yettiğince bana ters gelen yönleri ile hakkım saydığım benim olanların sonuna ve neye mal olacaksa kavgam sayar unutmam

İçinde bulunduğum durumsa zaten alıştığım fazlada bana yük olmayan kendimi normal yani yeterli gördüğüm bir durum ne sevinir ne üzülürüm durum bu yapacak bir şey yokki

Bakın bu madde sizi beni aşar hayata varoluşa bakış açısı inanç ve ateizm arasın da gelip gidenlerle alakalı ama benim gibi Allah inancı güçlü bir insan hediye veya şans olarak bakmaz herhangi bir ayet yani Allah sözü sizin sözünüzü onaylamaz sadece sabrın vereceği mükafattan bahsederki sabrın sadece dini anlamından ziyade psisikoljik ve yaşadığımız şartlara vurguladığımızda zaten herkes için her konuda geçerli olan bir durumdur.

Son madde haklı gibi görünsen dahi ilahi ceza derken tek bir Ayet söylersen ikna olabilecğim inanacağım bu arada mukaddes kitabımızdaki geçen öğütler geçmişte yaşanmışve günümüze örnek teşkil eder.
Bir örnek vermek gerekirse bir aracın bir kişiye çarpması ceza mıdır zaman zaman çocuklar ezilir o çocuğun aklı fikri nedir ki ceza alsın yani mantık içermez doğanın yapısıdır.
Allahu taalanın kurduğu bir düzen ve özgür iradenle yaşam şartı sorabileceğiniz en zor soru mikrobik hastalıklar olurdu veya genetik hastalıklar.

Ne tıbbın nede fizikçilerin dahi işin içinden çıkamdığı zor bir durumdur hayat oluşum ve olasılıklar.

Yukarıda bahsettikleriniz belki 20 30 maddeyi bulurdu tek taraflı bakmasanız.

Hangi konuda kesin bir fikri varkii nsan oğlunun sadece yaşadığı tecrübeleri ile ve sınırlı araştırmaları ile oluşturduğu oda bu gün için geçerli gibi görünen durumdan ibaret
Bir örnek rahmetli dedem verem hastalığından 33 yaşında vefat etmiş teyzem menenjit dayım bir trafik kazası buyur sen cevap ver günümüzde diğer iki hastalık tarih oldu kazalar devam şimdi soru şu ilahi adalet veya dini kaynaklı olsaydı mantık arardık

Benim çözümüm şudur tabiata uygun yaşam şatları içersinde her tür olumsuzluk mevcut bu durumu mal edecek varsayımsal o kadar yer bulabilsek dahi sonuç başa gelen çekiliyor ve mümkün mertepede o yaşamsal kayıpları bir yana koyarak hayatın keyf alabileceğimiz yönlriine bakmak

Kısacası ne neden sorusu bizi aşan durmdur ne ahlaki ne duygusal nede dini bir çözüm oldukça zor bir ulaşaılmazlık bulunduğmuz ortamı ne kadar sıkıntılı olsakta keyf alacak yönde kullanma gayretinde olmak en mükammel davranış sayayrım tabiki benimd aciz görüşümdür.

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Tamamen kendi görüşüm tespitlerim... :)

Bu kategorinin adı "ENGELSİZ GEYİK" kendimde bir engelli olduğumdan içinde bulunduğum engelli camiasını, onların ruh hallerini az çok tahlil edebildim. Buradan yola çıkarak birazda (yarı şaka yarı ciddi) biraz geyik yapmak istedim....

septik

Editör
Editör
Çok haklısın sabah sabah ruh halim fazla ciddi kaçmış :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

:) engelli tipleri ruh halleri ? ooo harika ama sanki eksik kalmış gibi. Sevgili DÜŞ GEZGİNLERİ yine ilklerin adamısın ama iznin olursa bu tipleri biraz daha genişletebilir miyim ?

Septik olur böyle anlar bence katılımın bile güzel her ne kadar engelsiz geyik konusunu ciddiye almış olsan da şimdi yazacaklarım için farkında olmadan bana yol göstermiş oldun aslında :)

DÜŞ GEZGİNLERİ devam edeyim mi yoksa böyle kalsın mı? Oysa öyle çok ruh halleri var ki hem de hayat kadar canlı, hayat kadar gerçek :)))

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Tek kale maç oynamaktan bıktım gayri ... :)
Elbette devam edebilirsin can dost. Ölümcül bir merakla senin karekter tahlilllerini bekliyorum...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Peki o zaman davet varsa ısrara gerek yok :) devam ediyorum...

5: Ben merkezci tipler : Kendilerini bu dünyanın merkezinde gördükleri için en ağır engel onlarınkidir , en yardıma muhtaç ve en yardım edilesi onlardır geride kalanlar önemli değildir ki çünkü dünya sadece o engelli için dönüyordur.

6: Sessiz, suskun tipler : Aslında kaderci değillerdir onlar da haklarını aramayı bilirler ama nedense bunu başkası yapsın benim yerime diyecek kadar üşengeç, bir o kadar da susmayı yeğleyen tiplerdir..

7: Asi tipler : Arada öfke patlaması yaşarlar ama dini yönleri oldukça güçlüdür ama işte yaşananlara daha fazla tepkisiz kalamazlar arada ani çıkışları olur bu engellilerin ve onları mutlu etmekte sanıldığı kadar kolay değildir.

8: Cakacı engelliler : Hava atmayı severler, arada kendilerini göstermeyi, ben en iyisini bilirim, en iyisini yaparım diyen tipler kimseye zararları yoktur arada görünür hava atıp çekilirler kendi dünyalarına.

9: Devrimci tipler : Onlar asıl olması gereken her şeyi bilirler ve bunun için deyim yerindeyse isyan bile başlatabilirler haklı dava onların kidir geride kalan pasif tiplerdir ve asıl söylenmesi gereken onların söylemleridir.

10: Romantik tipler : Bunlara şıpsevdi de diyebiliriz engelliler arasında aşkın yaşanabileceğini hayatım tüm sevimli yönlerini görmeyi amaç edinmişlerdir polyannacı tiplere yakındırlar ama çok çabuk vazgeçerler kelebek misali daldan dala konarlar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vay arkadaş, ironi yapmada ekşisözlük yazarlarına taş çıkartan cümleleri sitede okumak çok hoş. :)

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Gazoz Ağacı yeteneğini kıskandım :)
Karekter tahlilinde beni açık ara geri bırakmışın. Tebrikler. :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Çok teşekkür ederim aslında ben en çok engeliyi çalışma hayatından çok bu sitede bu sayfalarda tanıdım ve en görünmez üyenin bile ne saklı değerler barındırdığını biliyorum. Çoğu üye kendisini karaelmas gibi saklamasını biliyor oysa önemli olan madeni toprak altından çıkarıp işlemekse, mücevher haline getirmekse onu değerli kılan ben o görünmeyen üyelerinde yazmak istediklerinde benden çok daha güzel şeyler yazacaklarına eminim ama nedense onlar ünlü olmak istemeyecek kadar tevazu sahibi alçakgönüllü, çekimser engelliler he bir de bu tipler var işte unutmadan sayende onları da yazmış oldum...onlar kendilerini bilir :)

septik

Editör
Editör
Vay arkadaşlar sabahlayınca beyin yıpranmış konunun geyik kısmını bile görmeyen gözlerle bir sürü düşünce aktarmışım (gereksiz yere) iki çift lafım olsun diye bir kaç eklenti yapayım müsadenizle

11. Uyku tutmayan tipler: Bu tipler kendilerini karanlığa vakf etmiş gibi görünürler gerçekte gündüzlerden fayda görememiş acaba gece birşey değişirmi diye bekleşip durular.

12.Müthiş bir zekaya sahip olupta kullanmayan engelliler: Bu tipler dahada ilginçtir hani maddenin yorgunluğu misali kullanınca eskir falan diye beynini gerekmedikçe yıpratmamak ihtiyacı duyarlar.

13.Devrimci denilen tiplerden devrim yapılsın diye bekleyen tipler(Hazırcılar): Bu dostlarda sadece gözlemliyorum benim etkim olsa kendimi etkiler eğlenirdim diyen tipler Ceylan Ahmet Mehmet Halil nasıl olsa fedakarlıkta sınır tanımaz diye düşünen tipler.

14.18 Yaşını doldurmuş ergen tipler: Bu tipler en hoşuma giden davranışların temelini oluşturur, kendilerini yok sayan olsam ne yazar benden kimsye yarar gelmez böyle gelmiş böyle gider düşüncesinde olurlar.

15.Temel tarzı tipler: Fıkaradan yola çıkarak anlatmaya gayret edeyim. Almanyada sevilen bir tip olarak yaşarken bir anda Ülkesi olan Türkiyeye kesin dönmek ister ve müracat ettiği yerdeki memurlar neden kesin dönüş diye sorduklarında homoseksülller yüzünden der.
Sorarlar iide sana ne zararları var diye.
Anlatır Temel ben 20 yıl önce Almanyaya geldiğimde homoseksüelik yasaktı 10 yıl sonra serbestleşen kanun çıktı 5 yıl öncede beraber yaşamalarında sorun olmaması ile ilgili yasa çıktı ve en son 3 yıl öncede evlenmelerinde sorun olmayacak yasa çıktı
Bende mecburiyet yasası çıkmadan ülkeyi terk etmeyi tercih ettim der.
Bazen beklemek sadece zarar verir diyeyim.

sinandeniz

Üye
Üye
güzel bir konu olmuş

bende şu polyana tiplemesine yakınen tiplerdenim yakıne diyorum ara ara kırmızı başlıklı kızdaki kurta dönüşebiliyorum :D kurt dedimseeee öyle baş kaldıran isyan eden töbe estafurullah yüce allahın verdiklerine şükretmeyecek kadar da değilim allah korusun töbe estafurllah
hem zaten kimse kabul etmezki ben agresiz töbe şükretmeyen isyan eden biriyim diye kabul edeni hiç görmedim kime sorsan maşallah kırmızı başlıklı kız :D

KOOR

Üye
Üye
Birde geyik tipler var, bunlarda ne sosyal ne asosyal,genelde sosyal paylaşım sitelerinde mobil sohbetlerde çok iyidir boşluk doldurur ve aslında realist düşünceye hayata pek bir uzak dırlar.Sürekli yalnızlık dan korkarak ve yalnızlıklarını bu yetenekleriyle gidermeye çalışan karmaşık tiplerdir. :)

NOT: Geyik yapıyoruz sonuçta :)

Tekerlekli Sandalye