Engelli Vatandaşlar Rahat Oy Kullandı mı.?

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Devlet bakanı selma aliye kavaf'ın bir yazısı vardı..

Sayın kavaf; 12 haziran'daki milletvekili seçimlerinde, engellilerin rahat oy kullanması için düzenlemeler yaptıklarını belirterek, ''engelliler için özellikle çok katlı binaların giriş katlarında rahat oy kullanabilecekleri alanlar oluşturulacak'' demişti..

Vaat edildiği gibi; seçimlerde ''engellilere büyük kolaylık...........'' tanındı mı.?! engelliler oylarını rahat kullandı mı.?! rahat kullanan arkadaşlarımız mutlaka vardır.. ama çoğunluğun rahat kullanamadığı düşüncesindeyim.?!

Benim oy kullandığım okulun giriş katında, bir tekerlekli sandalye ve çocuklar için bir araba vardı.. oy'umu kullandıktan sonra okulda biraz gözlem yapmak istedim ve yaptım.. okulun giriş katında engelli vatandaşlar için rahat oy kullanacakları bir alan yok..tu.!!! ve en az sayısı 10'a yakın engelli vatandaşlarımızı gördüm.. oylarını kullanmak için 2 ve 3 kata çıkıp - indiler.!!!

Bir arkadaşı babası kucağında taşıdı.. bir diğer arkadaşın iki kişi koluna girip merdivenlerden çıkıp - inmesine yardım etti.. bir diğeri de iki koltuk değneği ile merdivenleri çıkmak - inmek için efor sarfetti.. vs vs. .!!!

Bir kaç arkadaşımla konuştum, hepsi şikayet ediyorlar.. bu seçimde de rahatlıkla oy kullanamadıklarını dile getiriyorlar.!!!

Evet arkadaşlar; seçim de engelli vatandaşlar rahat oy kullandı mı.?!

Siz ce.?!

İstanbullu

Üye
Üye
bende oyumu giriş katında kullandım ama giriş katıda merdivenliydi. bir tekerlekli sandalye kullanan arkadaşın sandalyesni iki kişi çıkardı merdivenlerden . Tekerlekli sandalyedeki vatandaşın herhalinden bu durumdan rahatsız olduğu belli oluyordu.

F

Fırtına

Guest
mağdur olan engelli vatandaşlarımızı bu likten de takip edebiliriz..

http://engelliler.gen.tr/f53/12-haz...-vatandaslar-yine-magdur-oldu-8166/#post19163

her seçimde aynı olaylar yaşanıyor.. oy kullanılacak okulların giriş katındaki bir oda da engelli vatandaşların oy kullanması adına düzenleme yapmak bu kadar mı zor.?! akıl / mantık almıyor inanın.!!! yıllardır engelli vatandaşların oy kullanma da çektikleri çile'ye çare bulunmuyor / son verilmiyor ise; engelli vatandaşların daha büyük sorunlarına; nasıl çare bulacak / nasıl son vereceksiniz çok merak ediyorum doğrusu.!!!

KARDELEN

Üye
Üye
Bu sorun yüzünden hiç hayatımda oy kullanmadım hep bizlere söz veriyolar hiç uygulamıyolar benim gibi kardeşimde var dedik bizde vataşdayız buda hakkımız kullanmaya gittik bizim sandık 3 katdaymış dedik biz asla cıkamayız öyle diyinci görevli bahceye geldi orda bize kullandırdılar hiç bu konuda sevinmedim attım yapdım görevimide neden hep bu engel cıkıyo biz insan degilmiyiz sadece ben engelli yokkki yaşlı çok kişi var zor yürüyo bizlere bahcede girişde bir yer yapsalar bu kadarmı zor bi masa koymak bi baraka görsün bunu okusun bizim gibilerin başa getirdi yetkililer ardık biraz olsun unutsınlarda bunları birda yaşamayalım bizleride sıkıntıya sokmasınlar ne yalan söyleyim bu yüzden hiç gitmeyi düşünemiyom çok üzülüyom inş bunlar bunun gibi engeller bizim gibi engenlilere cıkarmasınlar saygılar ..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Oy kullanacağım okul giriş katıydı. Giriş katı olmasına rağmen diğer tüm okullar gibi 5-6 basamak merdiven vardı. Selma aliye kavaf ve diğer yetkililerin "engellilere giriş katlarında oy kullandıracağız." derken atladıkları en önemli nokta "tüm giriş katlarının merdivenli olmasıydı." Kaldıki çoğu engelli giriş katlarında bile oy kullanamayıp 2. 3. katlara çıkmak zorunda kalmış.

Ben 5-6 basamak merdiveni çıkmadım. Akülü sandalye kullandığım ve kullandığım sandalyeyle, benim ağırlığımın 150 KG ulaştığı düşünülürse beni basamaklara çıkaracak kişilerin bel fıtığı olma ihtimali kuvvetle muhtemeldi. O sebepten sandık görevlileri oy pusulasını yanıma getirdi. Etrafıma toplanmış 10-15 kişinin hangi partiye oy verdiğimi açıkca görmesi yarı şaka yarı ciddi yapılan şakalaşmalar tabiki canımı sıktı. Bu şakaların tamamen iyi niyetli yapıldığını bilmeme rağmen yinede herkes gibi paravan arkasında oy kullanmak isterdim. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de benzer sahneler olacağını tahmin etmek zor değil. Ne denilebilir ki? Bir vatandaşlık hakkı olan "oy kullanma" hakkımızın elimizden alınması /zorlaştırılması, hangi açıdan bakılırsa bakılsın insan hakkı ihlalidir...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Benim bulunduğum okuldada bu uygulama yapıldı kendim bizzat tanık oldum görevli olduğum sandıkta 5 kişi idik bir engelli yakını geldi ve durumlarını anlattı oy birliğiyle 2 arkadaşın gitmesine karar verdik engelli insanın oy pusulasını zarfını ve imza atacağı dosyayı alarak gittiler ve okulun girişinde oyunu kullandırttılar. Her yerde aynı muamele olmaya bilir bu insanların birazcık umursamaz olmasından kaynaklanmıyormu? İstenildiği taktirde çözümler bulunabilir.

F

Fırtına

Guest
engelli insanın oy pusulasını zarfını ve imza atacağı dosyayı alarak gittiler ve okulun girişinde oyunu kullandırttılar............çözüm bu tür uygulama olmamalı.. bu tür uygulamayı düşündüğümde; ne kadar itici geliyor.. engelsiz insanlar oy kullanırken; olması gerektiği gibi kullanıyor.. engelli insanlar ise; dışarda/kapıda/bacada misali; olmaması gerektiği gibi kullanıyor..

böyle uygulama olmaz.!!!

sayın kavaf söz vermişti ve; ''engelliler için özellikle çok katlı binaların giriş katlarında rahat oy kullanabilecekleri alanlar oluşturulacak..'' demişti.. sözler tutulmadı ve bir çok engelli insanımız her zaman ki gibi mağdur oldu..

oysa; oy kullanılan her okulun giriş katında engelli insanlarımızın, tıpkı engelsiz insanlar gibi ''olması gerektiği gibi..'' oy kullanması için bir oda ayarlanabilinir..di.. bu hiç te zor birşey değil..di.!!!

İskender Durgun

Üye
Üye
Tekerlekli sandalyeli olarak oy kullanışım bu 4. seçim oluyor. Oy kullandığım okulun girişi 15 basamaklı ve rampası yoktu. Kardeşim o basamakları akrobasi yaparak çıkardı. Oyumu okulun giriş katındaki bir sınıfta kullandım. Öncelik tanındı ve hemen kullanabildim. Paravan arkasında kullanmak normal (!) insanlar gibi hep amacımdır. Ayrımcılığa uğramamağın göstergesi gibi gelir hep bana. Bu okulda rampa olmadığını biliyordum bunun için hatta geçen sene okulun müdürüne e-posta göndererek okula rampa yapılması gerekliliğini bildirmiş özürlüler kanuna göre okulun düzenlenmesini arz etmiştim. Fakat hala yapılmamıştı. Okullara rampa yapılması çok masraf gerektiren bir durum değildir. Önemli olan bunun gerekliliğini anlamak...

bilgeadam

Üye
Üye
oy kullanamayan engelli kardeşlerimiz

bazı engelli arkadaşlarımız oy kullanamamaktan şikayetçi bence bu hatayı kendilerinde aramaları gerekiyor engelli olan arkadaşlarımız bulundukları yüksek seçim kurullarına engelli olduklarını belirtmeleri lazımdı ki giriş katta oy kullanabilirlerdi onuda yapamıyorsa muhtarlarına belirtse idiler oy kullanamama gibi sorunla karşılaşmıyacaklardı gazetelerde tv lerde engelliler müracaat edin diye yayınlar yaptılar muhtarlara gidip seçim kağıtlarında engelli olarak gözüküp gözükmediğine bakılmadığı için bu sorunlarla karşılaştılar birde tatlı dil yılanı çıkarır diye tabir vardır geçen referandumda üst katta oy kullanmam gerekiyordu sandık başkanına rica ettik kendi oy pusulasını ayağıma kadar getirdi o zamanda oy kullanmıştım herşeyi devletten beklememek lazım hatayı kendimizde arayalım birazda

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
bilgeadam, işte sorunda ordaya. Tüm giriş katları merdivenli. Tekerlekli veya akülü sandalye kullanan birinin yardım almaksızın o merdivenleri çıkmasına imkan yok. Engelliler giriş katlarında oy kullanacak denildi eyvallah kullanalım kullanmasınada benimle birlikte 150 KG olan akülü sandalyemi kim çıkaracak o merdivenlerden?

F

Fırtına

Guest
arkadaşlar,

seçimlerde engelli vatandaşların oy kullanmasına yönelik uygulama doğru bir uygulama değil..dir.!!! bazı engelli vatandaşlarımız seçimlerde rahat oy kullandım diye bu ''çağ-dışı..'' uygulamayı kabullenmesin.. seçimlerde; 10 engelli vatandaşımızdan sadece 1 tanesi rahat oy kullanıyor.. diğer 9 kişi ne güçlüklerle oy kullanıyor hepimiz..ce malum.!!!

engelli insanlar da engelsiz insanlar gibi T.C vatandaşı..dır.. engelsiz insanlar nasıl oy kullanıyor ise; engelli insanlara da o haklar tanınmalı/verilmeli.!!! tekerlekli sandalyeyle 4-5 kişi tarafından 2. 3. katlara çıkarılmak veya okulun girişinde, bahçesinde oy kullanmak............ne kadar doğru.?! bu ilkel uygulama engelli bir insan için; onur kırıcı, küçük düşürücü, yok sayıcı, ayrımcılığın en ala/sından başka birşey değil..dir.!!!

oysa..ki, yapılması gereken çok basit...........okulun giriş katlarında birçok oda var.. birçok oda dan bir'tanesini, seçim günü engelli insanlara; ayırmak/düzenlemek zor olmamalı.!!! bir paravan, bir masa, 2 görevli..........işte hepsi bu........!!!

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bende oy kullanamayan mağdurlar sınıfındayım, referandumda oy kullanamamıştım, o zaman yerel tv gelip çekim yapmıştı tutanak falan tutulmuştu, ancak geçen onca zamanda Türkiye'de hiç birşey degişmemiş ve ben yine 3.katta bir sandıkta oy kullanmalıydım, işini biran önce bitirmek isteyen sandık başkanı zahmet edip aşağı gelmedi, ve utanmayıp kucağınıza alıp yukarı getirin dedi, birilerinin kucağında onlarca merdiveni kim için ne için çıkacaktım ki attığım oy'a hangisi değecekti ki, kim o oyu kullanmam için bana kolaylık sağlamıştı ki, kimse......

Resmi yazı gönderip herşeyi çözdüğünü zanneden devlet yetkilileri kürsüden sallamak kolay, birilerinin kucağında 3 kat çıkıp bir kez daha engelli olduğumuzu ve bu kadar rencide edici bir tabloyu yarattığınız için size teşekkür ediyorum.........

S

SON_OSMANLI

Guest
Bu bakanın genelgesi sadece kağıt üzerinde kaldı sözde kaldı.oy kullanmaya gittim 2 sandık bölümü vardı birinci sandık cam kenarı ikinci sandık duvar tarafında ısık girmiyordu kabine pusula kagitinda zar zor secebildim amplemleri hiç de memnun olmadım acıkçası

niğdeli-51

Üye
Üye
ben ağır koah hastasıyım 3 kat dediler ama bir 5 kat çıktım herhalde.inanın çık çık bitmiyor.ben inerken bir amcayı karga tulumba yukarı taşımaya çalışıyorlardı...dolayısı ile ben pek inandırıcı bulmadım uygulamayı,çünkü bizzat gördüm rezaleti...

Tekerlekli Sandalye