Engelli ve Engelsiz İletişiminin Önemi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engellilik ve iletişim

İletişim her insanın hayatında olmazsa olmazlarından biri sıkıntıları , mutlulukları , heyecanları ve bilgileri birbirimizle kurduğumuz iletişim yoluyla paylaşırız.
Engelli engelsiz iletişiminde bazen bazı kopukluklar olabilmekte belkide bu kopuklukların nedeni nasıl iletişim kuracağımızı bilmeyişimizden kaynaklıdır. Bir görme engelliyle konuşurken farkına varmadan yükselen ses tonumuz olabilir karşımızdakinin sadece görme engelli olduğunu unutup sanki işitme engelide varmış gibi davranabiliriz. Yada kısmen işitme sorunu olan biriyle yaptığımız sohbet esnasında sanki onun bizi az duyduğunu teyit eder gibi anladınmı , duydunmu gibi bilinçsizce cümleler kurabiliriz. Böylesi durumlar engelli bireyle vakit geçirip hoş sohbet muhabbet edelim derken kırıp incitmemize sebep olabilir. Bu konuda daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.

26.jpg

Peki engelsizler olarak engelli bireyle iletişim kurarken nelere dikkat etmeliyiz?

Görme Engelli
Şayet konuştuğumuz görme engelli bir insansa ve yanımızda bir başka arkadaşımız var ise mutlaka onuda tanıştırmalıyız. Ses tonumuzu iyi ayarlamalıyız zira karşımızdaki işitme engelli değil sadece görme sorunu yaşayan birisi olduğunu unutmamalıyız. Bazen görme engelli birisine yardımcı olmak isteriz örneğin karşıdan karşıya geçmek isteyen birisi yada sohbet ederek yürüdüğümüz bir görme engelli arkadaşımız, koluna girip kolay yürümesini sağlamak isteriz. Fakat bu hareketin o kişiyi üzebilme ihtimali olduğu hiç aklımıza gelmez tamamiyle iyi niyetli yardımdır amaç , bırakın siz onun koluna girmeyin kolunuzu tutmak isterse zaten tutacaktır. Bırakın ilk isteyen taraf kendisi olsun , bu şekilde icitmemiş olacaksınızdır. Konuşmalarımız esnasında bazen karşımızdakinin görme engelli olduğunu unutabiliriz ve bizim gibi etrafta olup biteni görüyormuşcasına muhabbetlere girebiliriz işte ozaman bir yanlış daha yaptık demektir. Göremeyişinden dolayı üzülmesine ve sizin ballandıra , ballandıra anlattığınız yerler o insan için bir kabusa dönüşebilir. İnsan ruhunun çok hassas ve kırılgan olduğunu hiç bir zaman unutmayalım.

İşitme Engelli

İşitme engelli bireylerle kuracağımız iletişimde şayet işaret diliyle konuşmayı beceremiyor isek ağız hareketlerimizi abartmayalım anlatmak istediklerimizi gerekirse kağıt kalem kullanarak anlatalım. İşitme cihazı kullanıyor ise yiine ses tonumuzu uygun düzeyde tutalım asla bağırarak konuşmayalım. Konuşmaya başalamadan önce işitme sorunu yaşayan arkadaşımızın bizi dinlediğinden emin olalım oldukca sessiz ortamlarda sohbetimizi gerçekleştirelim. Konuşmalarımızı seri bir şekilde değilde tane tane duraksayarak yapalım böylelikle anlaşılması daha kolay olacaktır.

Fiziksel Engelli

Şayet bu insan koltuk değnekleriyle hareketini sağlıyor ise asla koltuk değneklerini alıp şaka amaçlıda olsa taklit etmeyelim. Tekerlekli sandalye kullanıyorsa o istemediği sürece sandalyesini itmeyelim, bu durum kendini kötü hissetmesini sağlayabilir. Tekerlekli sandalyede birisiyle sohbetiniz esnasında göz temasınızı sağlayabileceğiniz yükseklikte olmanız iyi olacaktır. Zira kimse tepesinden bakılıyor olmasından hoşlanmaz. Hatta bazen öyle dalarızki bir an ceketimizi paltomuzu bir anda kucağına bırakı veririz. Bu gerçekten affedilir gibi değil ve o insan ne kadar içerlesede bu duruma haklıdır.

Zihinsel Engelli

Bu insanlar bebekler kadar masum olanlardır. İleri derecede bir zihinsel engele sahip kişiyle iletişim kurmakta zorlanabiliriz ama sabır hoşgörü ve sevgiyle başarılamıyacak hiç birşey yok.

Unutmayalımki karşımızdaki bir can taşıyor ve bizim en ufacık duyarsızca yaptığımız hareketler, yada dalgınlıklarımızla kurduğumuz yanlış cümleler o cana zarar veriyor.

M

mavibalina2012

Guest
Gülümse dikkat edelim de aşırıya kaçmayalım derim ve daha da doğrusu içimden geçen şu ki doğal davranalım diğer insanlara nasıl davranıyorsak öyle eğer ayrımcılık istemiyorsak...O gün TV izlerken görme engelli bir sanatçı vardı sunucu sürekli şunu ima ediyor gözleriniz görmüyor ama gönül gözünüz yetiyor sanırım bir dedi ses yok iki dedi yine açıklama yok program boyunca yine birkaç kez yineledi...Sonunda görme engelli sanatçı dayanamadı ya sen niye durmadan görme engelli olduğumu hatırlatıyorsun bana diye takıldı ama aslında söylemek istediklerini şaka yollu bu sefer de o ima etti sunucu biraz bozuldu ama sanatçıda yerden göğe haklıydı o kadar muhteşem bir sesi dinlerken en son gündemde olması gereken engeliydi sanırım...İletişimde de dozu kaçırmamak gerekir diye düşünüyorum yoksa o iletişim başlamadan sona erer...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Çok haklısın tamamiyle katılıyorum tabiri caizse (kaş yapayım derken göz çıkarabiliriz) doğal davranmak ilk kural ben yazımda bunu atlamışım hatırlattığın iyi oldu. Bunun dışında'da bazen okadar abarta biliyoruzki yardım edelim derken o insanı incitiyoruz. İşte abartmadan yapılması gerekenleri anlatmak istedim.

Tekerlekli Sandalye