Engelli ve sosyal haklar

mehmet mazlum

Üye
Üye
Arkadaşlar herkese merhaba,

32 yaşında amfizem (koah) hastasıyım. son 6 aydır yaşamış olduğum sorunlar sebebi ile iş hayatıma devam edemez duruma geldim. akciğerlerimin %80'i zarar görmüş durumda. doktorlar tarafından akciğer nakli için hastaneye yönlendirildim. yönlendirildiğim hastanede ilerleyen dönemlerde nakilin gerekli olduğu ancak zaman konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. 6 ay sonrada nakil adayı olabilirsin 3 yıl sonrada olabilirsin denildi.

ancak doktorlarım bana malulen emekli olabileceğimi ilettiler. sormak istediğim bir kaç konu var..

1) malulen emekli olmam için ne yapmam gerekli. (2006 kasım ayı sigorta girişim var 1950 prim günüm var. 2016 şubat ayı işten çıkarıldım.askerliğimi tamamladım)

2) engelli raporu almak için ve engelli, haklarından faydalanmak için ne yapmam gerekli? nerelere başvuru yapmam gerekli?

3) genel olarak engelli haklarım nelerdir?

4) en önemli sorum akciğer hastalığı yaşadığım için taşınabilir oksijen konsantratörü (makinası) SGK'dan indirimli alma şansım var mı? yada alternatif bir çözüm.

cevaplarını ve yardımlarınızı bekliyorum.

şimdiden teşekkürler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Öncelikle çok geçmiş olsun Allah şifalar versin. Bir takım haklardan faydalanabilmek için öncelikle engelinizi raporla belgelemeniz gerekiyor alacağınız rapor oranına göre faydalanabileceğiniz bir takım haklar elbetteki vardır.

1-Malulen emeklilik için en az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün le malulen emekli olunabiliyor fakat çalışma gücünü %60 kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır.
Özetle
1- Malulen emekli olmak için maluliyetin (sakatlık yüzdesinin) ilk sigortalılık tarihinden sonra %60 (yüzde 60) olması,

2- 10 Yıl sigortalılık süresi 1800 gün prim günü,

3- Kişi bakıma muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresine bakılmaksızın 1800 günle emekli edilir.

2-Sağlık Kurulu Raporu; tam teşekküllü devlet hastanelerinin sağlık kurullarından alınır. Aynı zamanda (sağlık bakanlığı na ait eğitim ve araştırma hastaneleri veya özel hastaneler) Sağlık Kurulu Raporu almak için engellinin kendisi başvuracağı gibi velisi ya da vasisi veya raporu isteyen kurum bizzat başvurabilir. Kişi rapor almaya doğrudan başvurabileceği gibi resmi kamu kurum ve kuruluşlarından alınacak sevkler ile de başvuru yapabilir.

Sağlık Kurulu Raporu başvurusunda;

1. Sağlık kurullarından verilecek dilekçenin doldurulması,
2. Kimlik fotokopisi
3. 5 adet fotoğraf gerekmektedir.

3-Alacağınız rapor oranı en az %40 olmalıdırki bir takım haklardan faydalanabilin. Ekte faydalanabileceğiniz hakları görebilirsiniz.
http://engelliler.gen.tr/f43/engelli-haklari-listesi-27244/

4- Bazı yardımları var örneğin hasta bezi yada işitme cihazı gibi belli bir kısmını karşılıyor fakat oksijen konsantratörü makinasındada yine bir miktarını karşılama durumu varmı bilemiyorum bu konuyu araştırmak gereklidir. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıda birtakım yardımlarda bulunuyor protezde falan böyle çalışmaları var oralarada sorup öğrenmek gerek bu konuda net bir cevap veremiyorum.

http://engelliler.gen.tr/f43/sydv-yardimlarindan-faydalanmak-icin-gerekli-belgeler-28642/

mehmet mazlum

Üye
Üye
öncelikle iyi dilekleriniz ve cevabınız için teşekkürler.

konular hakkında çok bilgim olmadığı için sormak istedim. kendi isteğimizle hastaneden sağlık kurulu raporu isteyebiliyor muyuz? yoksa bir kurumun bizi sevk etmesi mi gerek bu kısmı çok iyi anlayamadım.

birde engelli ve malulen emeklilik arasında bir fark var mı? bu işin neresinden başlayacağımı bilemiyorum..

Öncelikle çok geçmiş olsun Allah şifalar versin. Bir takım haklardan faydalanabilmek için öncelikle engelinizi raporla belgelemeniz gerekiyor alacağınız rapor oranına göre faydalanabileceğiniz bir takım haklar elbetteki vardır.

1-Malulen emeklilik için en az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün le malulen emekli olunabiliyor fakat çalışma gücünü %60 kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır.

2-Sağlık Kurulu Raporu; tam teşekküllü devlet hastanelerinin sağlık kurullarından alınır. Aynı zamanda (sağlık bakanlığı na ait eğitim ve araştırma hastaneleri veya özel hastaneler) Sağlık Kurulu Raporu almak için engellinin kendisi başvuracağı gibi velisi ya da vasisi veya raporu isteyen kurum bizzat başvurabilir. Kişi rapor almaya doğrudan başvurabileceği gibi resmi kamu kurum ve kuruluşlarından alınacak sevkler ile de başvuru yapabilir.

Sağlık Kurulu Raporu başvurusunda;

1. Sağlık kurullarından verilecek dilekçenin doldurulması,
2. Kimlik fotokopisi
3. 5 adet fotoğraf gerekmektedir.

3-Alacağınız rapor oranı en az %40 olmalıdırki bir takım haklardan faydalanabilin. Ekte faydalanabileceğiniz hakları görebilirsiniz.
http://engelliler.gen.tr/f43/engelli-haklari-listesi-27244/

4- Bazı yardımları var örneğin hasta bezi yada işitme cihazı gibi belli bir kısmını karşılıyor fakat oksijen konsantratörü makinasındada yine bir miktarını karşılama durumu varmı bilemiyorum bu konuyu araştırmak gereklidir. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıda birtakım yardımlarda bulunuyor protezde falan böyle çalışmaları var oralarada sorup öğrenmek gerek bu konuda net bir cevap veremiyorum.

http://engelliler.gen.tr/f43/sydv-yardimlarindan-faydalanmak-icin-gerekli-belgeler-28642/

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli Sağlık Kurulu Raporu, ilgili kurumun sevk etmesi veya engelli vatandaşların doğrudan müracaatıyla Engelli Sağlık Kurulu Raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarından alınabilir. Rapor vermeye yetkili sağlık kuruluşları, Sağlık Bakanlığının Ana Sayfa adresinden öğrenilebilmektedir. Sizi sağlık kuruluşuna bir kurumun sevk etmesi gerekmemektedir, siz kendiniz de giderek rapor alabilirsiniz,

Malulen emeklilik ve erken engelli emekliliği arasında farklar var bu konuda çok bilgi sahibi değilim bilgi sahibi olan diğer arkadaşlarım size yardımcı olacaklardır.

mehmet mazlum

Üye
Üye
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim..

Sevgiyle kalın...

Engelli Sağlık Kurulu Raporu, ilgili kurumun sevk etmesi veya engelli vatandaşların doğrudan müracaatıyla Engelli Sağlık Kurulu Raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarından alınabilir. Rapor vermeye yetkili sağlık kuruluşları, Sağlık Bakanlığının Ana Sayfa adresinden öğrenilebilmektedir. Sizi sağlık kuruluşuna bir kurumun sevk etmesi gerekmemektedir, siz kendiniz de giderek rapor alabilirsiniz,

Malulen emeklilik ve erken engelli emekliliği arasında farklar var bu konuda çok bilgi sahibi değilim bilgi sahibi olan diğer arkadaşlarım size yardımcı olacaklardır.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Rica ederim.

Tekerlekli Sandalye