Engelli ve yaşlılık aylığında 1.derece akrabaların maddi durumuma bakılacak!

sinandeniz

Üye
Üye
birde sabah haberlerde dinledim yeni bir yasa mı ne hazırlanıyormuş engellinin birinci derece akrabalarının da maddi durumları da dikkate alınacakmış artık ne şekilde bakılır orasını bilmiyorum devlet resmen engellilere savaş açmış gibi hareket etmeye başladı benim aklıma gelen şöyle herhalde işte atıyorum amcamın veya dayımın maddi durumları iyi devlette ozaman şöyle dicek galiba işte 1.derece akrabanın durumu iyi sana yardım edebilirler diyip maaşı red edecek veyada hali hazırda alınan maaşı kesecek valla dediğim gibi devlet resmen engelli ve yaşlılara savaş açmış gibi gün geçtikçe herşey daha iyiye gitmesi gerekirken dahada içinden çıkılmaz durumlara geldik allah sonumuzu hayreylesin

haber Taraf Gazetesindede şu şekilde yayınlanmış:

AKP’nin sosyal devleti iflas etti

Engelli ve yaşlı maaşlarının alımını zorlaştıran yasa değişikliği nedeniyle engelliler, İstanbul ve Ankara’nın birçok yerinde “Uyumuyoruz, uyarıyoruz” sloganıyla sabaha kadar eylem yapacak. 2013’te değişiklik yapılan yasa kapsamında engelli ve yaşlı maaşlarını almak daha da zorlaştırıldı. Uygulama ara düzenlemelerle giderek katılaştı. Bu süre içerisinde yüzlerce engellinin maaşı kesildi, bunlardan neredeyse hepsine, ödeyemeyecekleri miktarda cezalar kesildi, ödeyemeyenlere de hazine dava açtı.

Yıllardır engellilerin hak savunuculuğunu yapan Türkiye Sakatlar Derneği avukatı Turan Hançerli, engellilerin sokaklara dökülmesine neden olan “maaş” kesintilerini Taraf’a anlattı. Son düzenlemeyle evde bakım, engelli ve yaşlılık maaşı alma şartlarının ciddi bir şekilde katılaştığını belirten Hançerli, “Bu maaşı alan 1 milyon 200 bin kişiden 1 milyonunun maaşı kesilecek” dedi. Yaşananları ve son düzenlemeleri, “AKP’nin sosyal devlet politikası çöktü” diye özetleyen Hançerli şöyle devam etti:

AKRABALARIN DURUMU DA KÖTÜ OLMALI

Engelli ve yaşlılara, insanlık onuruna yaraşır bir hayatı nasıl sürdürecekleri miktarda ödenen maaşlar, “sosyal yardımların” kapsamını oluşturuyor. Türkiye’de, 65 yaş üstü yaşlının ve engellinin aylık maaş aldığı 2022 sayılı kanun ile kendi ihtiyaçlarını gideremeyen, bir kişinin yardımına muhtaç olan insanlara, bakım hizmeti sunulmasını sağlayan 2828 sayılı Sosyal Hizmet Kanunu var. Bu iki kanun 2013’de yapılan düzenleme ve ara düzenleme uygulamalarıyla çok daha katı hale getirildi. Artık yaşlı ve engellinin maaş alabilmesi için ailede kişi başına düşen gelirin 286, evde bakım maaşı alabilmesi için de 572 liranın altında olması gerekiyor. Ayrıca, engelli ve yaşlı maaşı alabilmek için sadece ailenizin değil, üçüncü derece akrabaya kadar gelirin düşük olması şartı getirildi. Eskiden de nafaka hükmü vardı ama buna değil, sadece engellinin durumuna bakılıyordu. Maaşın verilebilmesi için de, sadece aile efradı olan anne ve babanın gelirine bakılıyordu.

GİDERLER DİKKATE ALINMIYOR

Gelir hesaplamalarında çok ciddi bir sorun var. Artık, bakım ücreti hesaplanırken hiç bir gider dikkate alınmıyor. Örneğin, 1800 lira alan 3 kişilik bir aile düşünün. Bu ailede kişi başına geliri 600 liradır. Ama bu kişinin 700 lira kira verdiğini düşünün. Geriye kalan ve ihtiyaçları giderecek olan 1100 lira ama biz geriye kalan parayı 3’e bölmüyoruz. Yine 1800’ü üçe bölüyoruz.

ENGELLİ BİR KİŞİYE DAHA BAĞLANIYOR

Yeni düzenlemeyle, ailenin tüm gelirlerinin dikkate alınması ve bu gelirin zorunlu olarak paylaşılıyor gibi görünmesi, engelli bireyi o aile içerisinde güçsüz bırakıyor. Yani, engelli ve bakıma muhtaç olan kişi, ekonomik olarak ailenin başka bireyine daha bağımlı hale getiriliyor.

‘1 MİLYON ENGELLİNİN MAAŞI KESİLECEK’

1 milyon 200 bin kişinin evde bakım, yaşlılık, engelli aylığı gibi sosyal yardımlardan faydalandığını biliyoruz. Ama yeni getirilen mevcut mevzuat harfiyen uygulanırsa, 1 milyon 200 binin, 1 milyonunun maaşı kesilecek. Bu çok ciddi bir rakam. Bu yardımlardan yararlanan insanlar toplumda en yoksul, en çaresiz ve seslerini duyuramayacak kişiler. Bu insanların en büyük sorunu aldıkları bu parayı hak olarak görmüyor, “Allah rızası için” yardım yapıldığını düşünüyorlar. Bu uygulamanın bu şekilde uygulanacak olması çok ciddi mağduriyetler doğuracak. Bu değişiklik 2 yıldır düşük yoğunluklu uygulanıyordu ama son dönemde gelir testleriyle ilgili mevzuat değişti. Uygulamanın sertliği de giderek arttı ve artmaya devam edecek.

USULSÜZLÜKLER ARTIYOR

Bu uygulamalar nedeniyle toplumda usulsüzlükler artmaya başladı. İnsanlar artık, sosyal yardımlardan alabilmek için eşlerini boşuyor, evde yaşayan kişiler evden ayrılıyor, çocuk başka evde kalmak zorunda kalıyor. Bazı insanlar da özellikle, “Benim sigortamı yapmayın, kayıtlarda gözükmesin” diyor. İnsanlar artık bu maaşları alabilmek için, yasa dışı yollara başvuruyor.

SOSYAL HAKLAR BAĞIŞ OLDU

Engelli ve yaşlılarla ilgili maaş kesintilerinin bazı nedenleri var. Sosyal yardımların bütçede bir kara delik ve yük olduğu söyleniyor örneğin. Ben de bu miktarın, bütçede bir yük oluşturması sonucu kesildiğini düşünüyorum. İkinci yönü de, sosyal haklarla ilgili maaşlar, 1976 yılından beri veriliyor ve bu hak giderleri 2013 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’na devredildi. Yani sosyal haklarla ilgili giderler “bağış ve yardımlara” doğru kaydırıldı.

AKP döneminde, sosyal devlet diye bir şey yoktu, bu daha da yok oluyor. Bir politika çöktü. Aslında, sosyal demokrat bir parti olduğu yönünde AKP için tanıtım yapıldı. AKP bu uygulamasını islamiyetteki yardım mantığına dayandırdı. Yardım, rahat olduğunuzda, ne zaman isterseniz yapılır. Bu yapılanlar yardım gözüyle, dayanışma mantığıyla yapıldığı için ilk sıkıntıda da yardımlar kesildi. Halbuki bunlar sosyal devlette bunlar yardım değil, sosyal devletin görevidir. Ama bu hükümet döneminde, toplumda engellinin her eleştirisi “Küstah, sana her şeyi yapıyorlar daha ne istiyorsun” bu diye yorumlanıyor. Engellilere de, oy vermezse maaşlarının kesileceği tehdidi yapılıyor. Mesela bu düzenlemeden 1 milyon insan zarar görecek ve bu oylara yansıyacak. Bu nedenle, daha 15 gün önce, hiçbir uygulanabilirliği olmadığı halde, engellilere iş kurması için hibe veriyoruz falan dendi.

ÖNCE ENGELLİ MAAŞINI KESTİLER SONRA 26 BİN BORÇ ÇIKARDILAR

Yüzlerce engelliği mağdur eden yasa değişikliği nedeniyle, yüzde 94 oranında engelli olan Kenan Tüblek’in yıllar sonra evde bakım maaşı kesildi. 26 bin lira da borç çıkartılan Tüblek parayı ödeyemeyince, Hazine dava açtı.

2013’te yapılan ve ara düzenlemelerle giderek katılaşan evde bakım, engelli ve yaşlı maaşlarının alımını zorlaştıran yasa değişikliği nedeniyle, yüzlerce engellinin maaşı kesildi. Birçoğuna ödeyemeyecekleri miktarda cezalar kesildi, ödeyemeyenlere de hazine dava açtı. Bu engellilerden biri de, İstanbul Küçükçekmece’de yaşayan 41 yaşındaki Kenan Tüblek. Kas hastası ve yüzde 94 oranında engelli olan Tüblek’i yıllar sonra 26 bin lira borç içinde bırakan olaylar şöyle gelişti:

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Tüblek, 2828 sayılı Sosyal Hizmet Kanunu kapsamında evde bakım ücreti almak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvurdu. Tüblek’in durumunu inceleyen yetkililer, 2008 yılı Ekim ayında, Tüblek’e evde bakım maaşı ödenmesine karar verdi. 2013’te ise, evde bakım maaşlarını düzenleyen 2828 sayılı kanun ile yaşlı ve engelli maaşlarını düzenleyen 2022 sayılı kanunda değişiklik yapıldı.

MAAŞ İPTAL EDİLDİ

Aynı yıl “Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelikte” yapılan değişiklikle birlikte, çok sayıda engellide olduğu gibi Tüblek’in maaşında da incelemeye gidildi. Araştırmalar sonucunda, Tüblek’in yeni yönetmelik şartlarına uymadığı tespit edildi ve geriye dönük yasal işlem başlatıldı. Bakanlık, Tüblek’in iki yıl boyunca haksız bakım ücreti aldığını öne sürdü. Tüblek’e ödenen tutarın faiziyle iade edilmesine karar verildi ancak Tüblek ailesi bu parayı ödeyemedi.

KAMU ZARARINA SEBEBİYET VERDİ

Bunun üzerine Hazine, Tüblek ailesine dava açtı. İstanbul Muhakemat Müdürlüğü adına Küçükçekmece Asliye Hukuk Mahkemesine açılan davada, Tüblek’in “kamu zararına neden olduğu” tespiti yapılarak, Hazine alacağının tahsili istendi. Hazine, Tüblek’ten 26 bin lirayı ve bu miktara ödeme tarihinden itibaren işleyecek yasal faizinin tahsilini istedi. Dilekçede, “Fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla 26.037.51 TL hazine alacağının ödeme tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalıdan tahsili talep edilmektedir” dendi.

AYSUN YAZICI

http://www.taraf.com.tr/politika/akpnin-sosyal-devleti-iflas-etti/

septik

Editör
Editör
İki ayrı sayfayada aynı açıklamayı yapmışsın sinan ama silmedim, daha çok dikkate alınır umuduyla..

Hükümetin engellileri gözden çıkardıkları her hareketleri ile belli oluyor, suç kimde diye düşündüğüm zaman ilk etapta engelli derneklerinin sadece izleyerek engelliler adına hiç bir harekkette bulunmamamsı hükümet yanlısı davranmaları, , ikinci olarakta bizlerin organize olamayışımız, hep birileri bizim adımız birşeyler yapsın beklentilerimiz bizleri bu noktalara getirmiştir.

Bir kaç duyarlı engelli derneği geç kalmış olsalarda birtakım girişimlere ısrarla devam ediyorlar,28 martta saat 13 de İstanbul Galatasaray lisesi önünde 24 saaitlik bir eylem yapacakalar, ayrıca 10-16 mayıs Tbmm önünde her engellinin davetli olduğu ve uzun süreli bir eylem daha yapılacak, bu eylemlerden sonuç aldık aldık aksi halede sosyal yardımlar 2022 maaşı, bakım maaşı kısa süre içersinde tarih olacak, gibi görünüyor.

sinandeniz

Üye
Üye
Vallaha septik arkadaş birlik olmanın zamanı çoktan geldide geçiyor gün ve gün engellinin gırtlağına basıp hale hazırda olan haklarımızda elimizden alınıyor herşey daha iyi olacak diye bir umutla beklerken buyrun başımıza gelenlere bakın hele benim aklıma şöylede geliyor eyer hükümet seçime bukadar az bir zaman varken böyle birşeyi düşünüyor ise yarın öbürgün demek seçimden sonra vay engellilerin haline :(

septik

Editör
Editör
Hükümet biz engellileri dikkate almıyorsa, sırf engelli olduğumuz için birey olarak kabul etmiyor,kimle yaşıyorsak onlar baksın diyebiliryorsada, yapamadıkları, yapamayacakları bir konu var oda oy hakkımız bizi insan saymayanları bizde insan saymayız, hiçte küçümsenmeyecek bir sayısal gücümüz var haddlerini bildiririz.

Bu açıklamamdan muhalif olduğumu bu konuyuda fırsat bildiğimi kesinlikle düşünülmesin, hangi parti hangi düşünce beni yok sayabiliyorsa bende beni yok sayanlara tepkim en hafif bu şekilde olur. Bizi düşündükleri kadar onları düşünmeliyiz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hükümet kanadı tarafından atılmış somut bir adım yok. Bizim 1-2 yıldır söylediklerimizi yumurta deliğin ağzına gelince dernekler söylemeye başladı. Buda onlardan biri. Umarım seçim arafesinde bu baskılar dikkate alınırda AKP hükümeti bir yönetmelikle 2022 maaşlarında ki haksızlığı ortadan kaldırır.

sinandeniz

Üye
Üye
Halil zaten engelinin önüne engel katan şimdiki hükümet deilmi dernekler bence bu gibi yani engelliler gen tr gibi sayfalar daha çok hatta tek işe yarayan dernekler kapatılmalı engellinin hakkını aramadıktan sonra neyleyim ben öyle derneği

Hataylı_72

Üye
Üye
haberde de yazdığı üzere 2013'de yapılan yasa değişikliğinden sonra bu sorunların çıkmaya başladığı belirtiliyor,
iyi de zaten biz forum sayfalarında o tarihten beri bunları tartışıyoruz,
haksızlığı dile getiriyoruz,
peki neden şimdi bu dernek, bu gazete harekete geçti akılları neredeydi 2 senedir ?

Forumlarda pek rastlamadığımız bir şeyi yazmış haber, o da şu:
'engelli ve yaşlı maaşı alabilmek için sadece ailenizin değil, üçüncü derece akrabaya kadar gelirin düşük olması şartı getirildi'

bu doğruysa işte bunu öğrendik bu sayede o kadar.. gerisi zaten bilindik yaşanan şeylerdi..

Bir gelişme daha olmuş o da,sonunda(!) sesimizin çıkmaya başlaması için adım atılmış olması;

Septik'in değindiği üzere
'28 martta saat 13 de İstanbul Galatasaray lisesi önünde 24 saaitlik bir eylem yapacakalar, ayrıca 10-16 mayıs Tbmm önünde her engellinin davetli olduğu ve uzun süreli bir eylem daha yapılacak'

septik

Editör
Editör
2013 Yılında 2022 yönetmeliği değiştiği tarihlerde site olarak görevimizi fazlayısla yaptığımıza inanıyorum Maaşıma Dokunma bölmünden bu günleri gördüğümüz için e mail ve gerekli adreslere mail yağmuruna tutalım, elimizden ne geliyorsa bu durumu protesto etmek için kullanalım çağrılarımız oldu

2022 Bölümümüzde her soruya cevap yazarken durumun kritik olduğunu kastederek cevaplar ve sürekli uyarılarda bulunmaya gayret ettik, 2 yıldır her fırsatta bu günlerin yaşanacağını ve yeni yönetmeliğinin çıkmasıyla 2022 yasasının içinin boşaltıldığını aylıklarının elimizden alındığını en sert ifadelerle defalarca yazdık.

Peki bu noktaya gelene kadar binlerce engelli derneğinin akılları neredeydi, tek bir açıklama yada pretoste yapıldımı, iş işten geçtikten sonra sayılı bir kaç dernek çaba gösteriyor,

Engelli dernekleri normal şartlar alttında kendisini direk ilgilendiren bu konuyu 2013 yılında yönetmelik değişikliği yapıldığı anda hiç zaman kaybetmeden tüm üyelerini toplayarak bugün yapılmaya çalışanları aralıksız ve hergün dozajı arttırarak eylemler, basın açıklamaları, hatta Tbmm, Asp, bakanlığının önünde kamp kurmaları ve haklarımızı elde edene kadarda geri adım atmamaları gerekirdiki bugün bu sonuçlar yaşanmasın,

sinandeniz

Üye
Üye
evet bilindik şeyler ama bence bilinen tel şey engellilerin birlik olmaması seslerimizin çıkmaması çıkan seslerinde çok cılız olması e sonuç olarakta bir yere para kaynağı lazım olduğu zamanda kaynaklar belli engelli + emekli ülkenin para kaynağı hı pardon birde asgari ücretli çalışanlar aha işte bu üçlü ülkenin ağlama duvarı gibi tüm ülkenin dert babaları üstüne birde tv lere çıkıp ülkenin zenginleştiğini kişi başı milli gelirin 10bin 11bin diye söylemiyorlarmı adamı kabız ediyorlar resmen engelliler gün ve gün dibe vuruyor emekliler ve asgari ücretliler ALLAH yardımcısı olsun inşallah ha gayret engelliler beri gelin sıkıntıların senin kapını çalması yakındır

Tekerlekli Sandalye