Engelli Vergi İndirimi Almak İçin Dilekçe Örnekleri

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi belgesi almak için dilekçe örneklerine geçmeden önce sakatlık indirimine dair kısa bilgiler verelim.
Vergi indirimi belgesi almak, çalışan engelliler ve engelli yakını olanlar için tanınmış bir haktır. Yasalar gereği şu kişiler vergi indirimi alabilir

• Engelli hizmet erbabı
  • Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan hizmet erbabı
  • Engelli serbest meslek erbabı
  • Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı
  • Basit usulde vergilendirilen engellilerin sadece kendisi

Vergi İndirimi Belgesi Almanın Bana Ne Avantajı Olur?

Eğer vergi indirimi alırsanız (2015 yılı için) her ay maaşınızda şu oranlarda artış yaşanır.

vergi.jpg

Vergi İndirimi Dilekçe Örnekleri

EK-1 DİLEKÇE ( ÇALIŞAN KENDİSİ / BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLAN İÇİN)
…. VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

...................................................................’nda görev yapmaktayım. Bakmakla yükümlü bulunduğum ................................................ rahatsızlığı / rahatsızlığım nedeniyle 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 3239 Sayılı Kanunla değişik 31. maddesinde öngörülen Engellilik indiriminden yararlanmak istiyorum.

Gereğini müsaadelerinize arz ederim. …../…../…….

İmza

BAŞVURU YAPANIN:

Adı ve Soyadı:

İkametgâh Adresi:

Telefon Numarası:

Çalıştığı İşyerinin Adı ve Unvanı:

İşyeri Adresi:

Telefon Numarası:

EKLERİ:

1- ( ) Çalıştığı Yerden Çalıştığına Dair Yazı
2- ( ) Nüfus cüzdanı fotokopileri
3- ( ) Bakmakla yükümlü olduğunu bildirir yazı
4- ( ) İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için, rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince "ASLI GİBİDİR" şerhi ile onaylanmış örneği

EK: 2 DİLEKÇE ( İŞYERİ YAZISI)
.......VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

……………………………………… isimli personelimiz…………………sigorta sicil numarası ile ...../…/…… tarihinden itibaren işyerimizde çalışmaya başlamış olup halen görevine devam etmektedir.

Engellilik indiriminden faydalanması için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Tarih…/…/201…
İşyeri yetkilisi İmza Kaşe
ADRES:

SERBEST MESLEK ERBABI/BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU İÇİN
... VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

İlimiz ...................... Vergi Dairesinde ………………. Vergi kimlik numarasında …………………. faaliyetimden dolayı gerçek usulde vergilendirilen Engelli serbest meslek erbabıyım. Bakmakla yükümlü bulunduğum ..............................................rahatsızlığı/rahatsızlığım nedeniyle 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 3239 Sayılı Kanunla değişik 31. ve 89. maddesinin birinci fıkrasının 3 numaralı bendinde öngörülen Engellilik indiriminden yararlanmak istiyorum.

Gereğini müsaadelerinize arz ederim.

…../…../…….
İmza

BAŞVURU YAPANIN:

Adı ve Soyadı:

İkametgâh Adresi:

Telefon Numarası:

İşyeri Adresi:

Telefon Numarası:

EKLERİ:
1- ( ) Vergi numarasını veya T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge (Vergi levhasının fotokopisi)
2- ( ) Nüfus Cüzdanı Fotokopileri
3- ( ) Bakmakla Yükümlü Olduğunu Bildirir Yazı
4- ( ) İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince "ASLI GİBİDİR" şerhi ile onaylanmış örneği

DİLEKÇE (BASİT USULDE VERGİLENDİRİLEN MÜKELLEFLER İÇİN)
ADANA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

İlimiz ...................... Vergi Dairesinde ………………. Vergi kimlik numarasında …………………. faaliyetimden dolayı basit usulde vergilendirilen Engelli mükellefim.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 3239 Sayılı Kanunla değişik 31. Maddesi ve 89. Maddesinin birinci fıkrasının 3 numaralı bendinde öngörülen Engellilik indiriminden yararlanmak istiyorum.

…../…../…….
İmza

BAŞVURU YAPANIN:

Adı ve Soyadı:

İkametgâh Adresi:

Telefon Numarası:

İşyeri Adresi:

Telefon Numarası:
EKLERİ:
1- ( ) Vergi numarasını veya T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge (Vergi levhasının fotokopisi)
2- ( ) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
3- ( ) İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince "ASLI GİBİDİR" şerhi ile onaylanmış örneği

DİLEKÇE ( İŞYERİ DEĞİŞİKLİĞİ YAPAN MÜKELLEFLER İÇİN)
... VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

Başkanlığınız’da engellilik indiriminden yararlanmaktayım. Çalıştığım işyerimin değişmesi nedeniyle yeni işyerimde de engellilik indiriminden yararlanmak istiyorum.

…/…./……

İmza

BAŞVURU YAPANIN:

Adı ve Soyadı:

İkametgâh Adresi:

Telefon Numarası:

Çalıştığı Yeni İşyerinin Adı ve Unvanı:

İşyeri Adresi:

Telefon Numarası:

EKLER:
EK-1 Yeni İşyerinden Alınan Çalıştığına Dair Yazı

DİLEKÇE ( YENİDEN HASTANEYE SEVK İSTEYEN MÜKELLEFLER İÇİN)
.... VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

Başkanlığınız’a engellilik indiriminden yararlanmak için başvurdum; ancak engellilik oranım düşük olarak tespit edildi. Geçen zaman içinde rahatsızlığım ilerlediğinden yeniden hastaneye sevk edilmek istiyorum.

…/…./……

İmza
BAŞVURU YAPANIN:

Adı ve Soyadı:

İkametgâh Adresi:

Telefon Numarası:

İşyeri Adresi:

Telefon Numarası:
EKLER:
EK-1 İşyerinden Alınan Çalıştığına Dair Yazı
EK-2 İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için, rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince "ASLI GİBİDİR" şerhi ile onaylanmış örneği

Tekerlekli Sandalye