Engelli Vergi İndirimi Sorgulama Sitesi

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Güncel:
Ankara İçin> http://www.avdb.gov.tr/evissorgu/
İstanbul İçin> http://eviss.ivdb.gov.tr/
İzmir İçin> http://sibis.izmirvdb.gov.tr/SearchPage.aspx

Arkadaşlar daha önce şu başlıkta açtığım ( http://engelliler.gen.tr/f12/engelli-vergi-indirimi-evrak-takibi-eviss-sibis-24507/ ) ve engellilerin vergi indirimi başvurularını sorgulayacaklarını duyurduğum EVİSS ve SİBİS sitemi üzerine çok sayıda özel mesaj geldi. Daha önce açtığım konuda Eviss in İstanbul'dan yapılan vergi indirimi başvurularının sorgulandığı SİBİS in ise İzmir de ikamet edipte vergi indirimi için başvuruda bulunanların sorgularının yapıldığı sistemler olduğunu söylemiştim.

Bu iki il dışında (izmir ve istanbul) Türkiye genelinde vergi indirimi başvurularının internet üzerinden sorgulamasının yapılacağı, evrakların hangi aşamada olduğunu, vergi indirimi başvurusunun kabul edilip edilmediğini gösteren bir sistem yok. Böyle bir sistem olsaydı çok iyi olurdu malasef böyle bir şey yok. Belki İzmir ve istanbul dışında başka şehirler il iller için hazırlanmış vergi indirimi başvuru sorgulama siteleri vardır ama onlarıda ben bilmiyorum. Bilen arkadaşlar varsa konu altına yorum yazsınlar lütfen...

Bilmeyenler İçin Vergi İndirimi Nedir?

Vergi indirimi özürlü çalışanların (ssk veya memur olarak çalışabilir) yararlandığı bir haktır. Vergi indirimi derece ile belirlenir. 1.2.3 derece olmak üzere toplamda 3 derece vardır. Sakatlık oranına (yüzde) göre belirlenen bu derecelere bakılarak aylık 30-130 tl arası değişen miktarlarda maaşa yansıması vardır.
Başvuru Nere Yapılır?

Özürlü Hizmet Erbabı İçin:

Dilekçe,

3 Adet Fotoğraf,

Çalıştığı işyerinden alınacak hizmet erbabı olduğunu gösterir belge,

Nüfus cüzdanı aslı.

Hizmet Erbabının Bakmakla Yükümlü Olduğu Özürlü Kişilerin Müracaatlarında:

Dilekçe,

Nüfus cüzdanı asılları,

Özürlüye ait 3 adet fotoğraf,

Çalıştığı işyerinden alınacak hizmet erbabı olduğunu gösterir belge,

Özürlü kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösteren belge (fotokopi olabilir),

Hizmet erbabının bir adet fotoğrafı.

Vergi İndirimi İçin Başvuru Nereye Yapılır?

İndirimden yararlanmak isteyen gelir vergisi mükelleflerinin yukarıda sayılan belgeler ile nüfus cüzdanı örneği ve işyerinden çalıştığına dair belge ile birlikte çalıştıkları ilin defterdarlığına veya ilçelerde vergi dairesi müdürlüğü veya mal müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. İl merkezleri dışında çalışanların başvuru ve sevk iş merkezlerinin bulunduğu yer vergi dairesince yapılması gerekmektedir.

Vergi Daireleri veya Başkanlıklarına başvuran özürlülerden Sağlık Kurulu Raporu bulunmayan hizmet erbapları dilekçelerinde belirttikleri sağlık kuruluşlarına sevk edilecekler. (Yönetmelikle tespit edilen hastanelerden il içerisindeki herhangi birine sevk talebinde bulunulabilir.)

Sağlık Kurulu 28.04.1981 tarih ve 17324 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tesbit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun hazırlanan raporu, ilgili vergi dairesine gönderecektir.

Raporlar Nasıl Onaylanır?

Yetkili sağlık kuruluşu tarafından posta yoluyla Vergi Dairesine gönderilen raporlar Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nda oluşturulan Merkez Sağlık Kuruluna gönderilecektir.

Sağlık Kurulu Raporları, Maliye Bakanlığı bünyesindeki Merkez Sağlık Kurulu, yetkili hastane tarafından verilmiş olan Sağlık Kurulu Raporu’nu yeniden değerlendirir ve kararını bir rapor olarak bildirir.

Merkez Sağlık Kurulu raporu kişinin hastaneden aldığı rapordaki oranı azaltabilmekte yahut arttırabilmektedir. Raporda kişinin vergi indirimine hak kazanıp kazanmadığı, kazanmış ise de sakatlık derecesine göre alacağı vergi indirimi dilimi belirtilir. Bu karar kişinin çalıştığı kurum, kuruluş veya işyerine yazıyla bildirilecektir.

Rapor Asılları Çalışana Tebliğ Edilir

Vergi Dairesi Başkanlığınca, raporlarda belirlenen derecelere göre hizmet erbabının sakatlık indiriminden yararlandırılmaları gerektiği, çalıştıkları kurumlara yazıyla bildirecektir.

Rapor asılları, çalışılan kuruma gönderilen yazı ekinde ilgili çalışana tebliğ edilmek üzere gönderilmektedir.

Kalıcı hastalık veya özürler için raporun bir defa verilmesi yeterlidir. Ancak, özür durumunun değişmesi halinde, rapor ve buna bağlı çalışma gücü kaybı oranı yeniden belirlenir.

Sakatlık başvurusu sonucu, dereceye giremeyen mükelleflerde sonuçtan bilgilendirilerek raporları kendilerine iade edilmektedir.

Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Kimlerdir?

Özürlü kişinin tabi olduğu çalışma mevzuatı veya Sosyal Güvenlik Kurumu’nun mevzuatına göre bakmakla yükümlü sayılan anne, baba, eş ve çocukları anlaşılacaktır.

Hizmet erbabı, çalıştığı işyerinden veya duruma göre SGK’dan aldığı özürlü kişiye ait sağlık karnesinin kimlik bilgilerini içeren sahifelerinin bir örneğini, bakmakla yükümlü olduğuna dair belge olarak dilekçesine ekleyecektir.

Başvuru İçin Örnek Dilekçe

….. VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NA

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 31 inci maddesinde yer alan sakatlık indiriminden yararlanmak istiyorum. TC kimlik numarası, adres, iletişim bilgileri aşağıdadır. Dilekçeme ilişkin çalıştığım işyerinden aldığım çalışma belgem ilişiktedir.

Gerekli işlemlerin yapılmasını ve tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesi hususunu arz ederim.

(Tarih) (İmza) (Adres)

Önemli Not: Arkadaşlar vergi indirimden sadece faal olarak çalışma yaşamı içinde olan kişiler faydalanır. Emekli olan kişiler veya isteğe bağlı prim ödeyenler bu haktan yararlanamaz. Devlet bu yönde bir kural koymuştur. Vergi indiriminin en kişi ye en büyük avantajı emeklilik için müracaat ettiğinde kendisinden yeni rapor istenmemesidir. Bildiğiniz gibi engellilerin emeklilik işlemleri diğer sigortalı veya kamu çalışanlarına göre farklılık gösteriyor. Rapor oranı yenile rapor oranı düştü vs. Eğer kişi önceden vergi indirimi aldıysa bu gibi sıkıntılarla karşılaşmaz. Bana görede en büyük avantaj budur.

Moderatörün son düzenlenenleri:

SüleymanT

Üye
Üye
Merhaba, ismim Süleyman Turgut. Bir devlet kurumunda memur olarak görev yapıyorum. Prim gün sayım 4000 bin küsürlerde. Diğer engelliler daha doğrusu genel anlamda insanlar en erken ne zaman emekli olurum sorusunu sorarlar ama benim erken emeklilik gibi bir derdim yok. Zaten erken emekli olunca maaşımız neredeyse yarı yarıya düşüyor. Benim rapor oranım %45 3. derece engelli kategoroisindeyim sanırım. Ben vergi indirimi için maliye ye başvursam maaşıma yansıması ne kadar olur acaba. Birde bu vergi indirimi hesaplama sı yapılırken neye göre yapılıyor. Alınan maaşa göremi yoksa atıyorum memur ise derece sine bakılarak senin maaşı na yansıması bu kadar olur vs mi deniliyor.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Fazla bir yansıması olmaz kardeşim. 30-50 tl arası bi yansıması olur...

septik

Editör
Editör
Erken emekli olduğunuz zaman maaşınızın yarıyarıya düştüğü gibi bir olay yok yaklaşık olarak normal emekli gibi emekli maaşı alırsınız.

Burada fark olacak kısımlar asgari ve diğer basamaklardaki ödenen prim tutarlarıyla ilgilidir.

enesrecep

Üye
Üye
emekli rapor prim farki

01 03 1995 ssk başlaması 5500 primi var 42engelli raporun var normal raporu emeklilik prim günüm 5750 ben 5500 le mi yoksa 5750 mi maaş farkı olurmu hangisi fazla maaş alırım tsk ler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çok çok cuzi bir farkı olur belki.

Tekerlekli Sandalye