Engelli yakını aylığı? Evde bakım parası?

DuruSare

Üye
Üye
Arkadaslar internetten cok araştırdım ama cevabını bulamadım belki buradan sağlıklı bir bilgi alabilirim.

Bakım parası ve engelli yakını aylığı arasındaki fark nedir? Veya daha doğrusu fark varmıdır desem?
Simdiden tesekkur ederim bilgileriniz icin

septik

Editör
Editör
[MENTION=24371]DuruSare[/MENTION]

Engelli yakını aylığından kasıt 18 yaşın altında enaz %40 oranında engeli bulunan çocuklara şartları uyuyorsa ödenen 2022 engelli maaşıdır.

Bakım maaşı ise yaşa bakmaksızın sağlık raporlarında ağır engellidir idafesi bulunan kişilere eğer gelir krıter şartlarıda uyuyorsa bakan kişiye verilen maaştır.

elhak

Üye
Üye
Engelli yakını aylığı 18yaş altı veya engellinin vasisinin aldığı maaş engelli bakım maaşı ise adından anlaşılacağı gibi engelliye bakan kişinin aldığı yardım dır.duruma göre her ikisi de alınabilir

DuruSare

Üye
Üye
Benim 18 yaşından küçük. 1.5 yaşında SPINA BIFIDA myelomeningosel hastası kızım var ÇÖZGER RAPORU ÖKGV %90 ve üzeri ve eşim kızımdan dolayı evde bakım parası alıyor. Yani bakım parası alırken ekstra engelli yakını aylığına basvurabilirmiyiz? Cevaplariniz icin tekrar tesekkur ederim simdiden

elhak

Üye
Üye
Benim 18 yaşından küçük. 1.5 yaşında SPINA BIFIDA myelomeningosel hastası kızım var ÇÖZGER RAPORU ÖKGV %90 ve üzeri ve eşim kızımdan dolayı evde bakım parası alıyor. Yani bakım parası alırken ekstra engelli yakını aylığına basvurabilirmiyiz? Cevaplariniz icin tekrar tesekkur ederim simdiden

Gelir durumunuza üzerinize olan gayrimenkule bağlı müracat edin şartlarınız uygunsa alırsınız.

DuruSare

Üye
Üye
Nereye müracat ediyoruz hocam? Sosyal politikalar merkezine mi ?

nadengi30

Üye
Üye
Evet başvurabilirsiniz ancak ailede sigortalı çalışan varsa alamazsınız. Eğer yoksa sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruyorsunuz.

DRA-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nadengi30

Üye
Üye
Bakım maaşı sosyal hizmetler
Engelli maaşı sosyal yardımlaşma vakfına başvurulacak.

DRA-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tekerlekli Sandalye