Engelli Yakını Olan Memura Tayin Hakkı Geliyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli yakını olan memurlar dikkat! Kurumlar arasında farklılık gösteren tayin düzenlemelerine standart geliyor. Asgari yüzde 50 engelli eşi, çocuğu, annesi, babası veya kardeşi olanlar tayin hakkına kavuşuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, önemli bir yasa taslağı hazırladı. Diğer bakanlıkların görüşüne sunulan taslak, engellilere yönelik pek çok düzenleme içeriyor. 'Özürlüler Yasası'nın ismini 'Engelliler Yasası' olarak değiştiren taslak, engelli yakını olan memurların tayin konusunu düzenliyor. Her kurumun kendi içinde farklılık gösteren tayin düzenlemelerine standart getiriliyor.

BİR DEFAYA MAHSUS

Asgari yüzde 50 engele sahip olanlar ile yüzde 50 engelin yanı sıra bakıma muhtaç eşi, çocuğu, annesi, babası veya kardeşi bulunan memurlar da tayin hakkına sahip olacak. Bu durumda olan memurlar, bir defaya mahsus olmak üzere talepte bulunduğu yere atanabilecek. Taslakla, bugüne kadar 1600 cc motor hacmine sahip araçları Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden edinebilen engellilerin alabileceği araçlarda 'dizel motor' seçeneği de getiriliyor. Buna göre engelliler, 1900 cc motor hacmine sahip dizel araçları da ÖTV ödemeden alabilecek.

EZİYET EDENE KAPATMA

Taslağa göre; yaşlılara eziyet eden huzurevlerine kilit vurulacak. Özel huzurevleri ya da bakımevlerinde kalanlara tehdit, baskı, fiziksel, cinsel, tıbbi, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar verecek her türlü tutum ve davranış rapor edilecek. Bu şekilde eziyet ettiği tespit edilen kurumlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından anında kapatılacak.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engelli yakını olan Memura tayin müjdesi

Kurumlar arasında farklılık gösteren tayin düzenlemelerine standart geliyor.

Engelli yakını olan memurlar dikkat! Kurumlar arasında farklılık gösteren tayin düzenlemelerine standart geliyor. Asgari yüzde 50 engelli eşi, çocuğu, annesi, babası veya kardeşi olanlar tayin hakkına kavuşuyorAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, önemli bir yasa taslağı hazırladı. Diğer bakanlıkların görüşüne sunulan taslak, engellilere yönelik pek çok düzenleme içeriyor. 'Özürlüler Yasası'nın ismini 'Engelliler Yasası' olarak değiştiren taslak, engelli yakını olan memurların tayin konusunu düzenliyor. Her kurumun kendi içinde farklılık gösteren tayin düzenlemelerine standart getiriliyor.

BİR DEFAYA MAHSUS

Asgari yüzde 50 engele sahip olanlar ile yüzde 50 engelin yanı sıra bakıma muhtaç eşi, çocuğu, annesi, babası veya kardeşi bulunan memurlar da tayin hakkına sahip olacak. Bu durumda olan memurlar, bir defaya mahsus olmak üzere talepte bulunduğu yere atanabilecek. Taslakla, bugüne kadar 1600 cc motor hacmine sahip araçları Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden edinebilen engellilerin alabileceği araçlarda 'dizel motor' seçeneği de getiriliyor. Buna göre engelliler, 1900 cc motor hacmine sahip dizel araçları da ÖTV ödemeden alabilecek.

EZİYET EDENE KAPATMA
Taslağa göre; yaşlılara eziyet eden huzurevlerine kilit vurulacak. Özel huzurevleri ya da bakımevlerinde kalanlara tehdit, baskı, fiziksel, cinsel, tıbbi, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar verecek her türlü tutum ve davranış rapor edilecek. Bu şekilde eziyet ettiği tespit edilen kurumlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından anında kapatılacak.

Kaynak : takvim

Yağmur

Üye
Üye
benim amcamın oğlu yakınım olarak beni göstererek tain isteyebilirmi ama gerçekten bana çok yakın benimle yakından ilgilenir ve destek olur

galipcanohde

Üye
Üye
merhaba. bahsedilen kanun resmi gazetede yayınlandı. ancak sadece kelimelerle oynanmış. engelli yakınının ataması ve motor hacmi 1900 cc lik araç ile ilgili bir madde yok. engelli yakını ataması ile ilgili başka bir kanunmu hazırlanıyor. bilgisi olan var ise bilgi verirse sevinirim.

esinti37

Üye
Üye
Engelli yakını olan memurun tayin hakkı

arkadaşlar ben ardahan üniversitesinde 1 senelık memurum yakında asletimi alacağim..babam ağir şizofreni yüzde 85 raporlu ve raporunda ağir özürlü ibaresi mevcut..babamın ardahanda uzun süre kalma olasiliğida yok aynı zamanda aynı evde yaşayan amcam var oda ağir özürlü gözleri görmor kulakları duymuyor bu ıkı kişiye bakack ıkamet ettıklerı adrste sadece bır kardeşim varr oda ıkısıne artık bakamıyorr.ben bu şartlar altında tayin isterken nasıl bir yol izlemeleyimm bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa cok sevınırmmm.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
SElamlar Esinti37,
Sorunuzla ilgili bir haber yapıştırıyorum. Kurumdaki amirinizle istişare edip, bir dilekçeyle hakkınızı kullanabileceğinizi düşünüyorum. Tabii dilekçeye babanızın özürlü raporunu da eklemeniz gerekecektir.
Allah kolaylık versin, Geçmiş olsun..

Memur, bakmakla yükümlü olmadığı ana babası için de, sağlık tayini isteyebilecek

headline.jpg

Tüm memurları kapsayan ve Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan "Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik", 16 Ağustos 2014 tarihi itibariyle değişmişti. Tıklayınız.

Yönetmeliğin eski maddesi şu şekildedir:

"Sağlık Durumunun Belgelendirilmesi
Madde 13 - (A) Özür grubuna dayanarak memurun yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için; kendisinin veya kanunen bakmakla yükümlü olduğu kimselerden birinin bulunduğu yerde kalmasının sağlık durumunu tehlikeye koyacağı, "Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği"ne göre tam teşekküllü Devlet Hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi gerekir. Bu özür grubuna dayanarak yerleri değiştirilenler her yıl Ocak ayında alacakları aynı nitelikteki sağlık kurulu raporu ile durumun devam ettiğini belgelendirirler. "

Yönetmeliğin, 16 Ağutos'ta değiştirilen yeni maddesi ise şu şekildedir:

"Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir."

DEĞERLENDİRME

1- Önceki yönetmelikte yer alan "kanunen bakmakla yükümlü olduğu kimse" ibaresi "annesi, babası" olarak değiştirilmiştir. Buna göre, memur kanunen bakmakla yükümlü olmasa da anne babasından dolayı (eğer yönetmeliğin belirttiği şekilde sağlık özürleri var ise) nakil isteyebilecektir.

Yönetmeliğin belirttiği sağlık özrü şartı ise şu şekildedir: Ana babadan dolayı sağlık özrü tayini istenebilmesi için ana babanın hastalığının memurun görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşürmesi gerekmektedir. Ayrıca bir önceki dosyada belirtmiştik. Hastalığa dair sağlık kurulu raporunun eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınması gerekmektedir.

2- Çocuklar için "bakmakla yükümlü olduğu" şartı devam edecektir. Bakmakla yükümlü olunmayan çocuktan dolayı sağlık özrü tayini istenemeyecektir.

3- Memur, vasi tayin edildiği kardeşinden dolayı sağlık özrü tayini isteyebilecektir.

Memur, bakmakla yükümlü olmadığı ana babası için de, sağlık tayini isteyebilecek - Memurlar.Net

esinti37

Üye
Üye
çok saolunnn verdiğinz bilgiler için .

Tekerlekli Sandalye