Engelli Yakınına Nöbet Yok!

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Mesaj : Selamlar, benim idiopatik pulmoner fibrozis sebebi ile devamlı oksijen ihtiyacı olan ve ağır engelli bir babam var. Tek evladım ve ben bakıyorum. Ben doktorum, haliyle gece nöbetlerim oluyor. Ancak 36 saat bakacak birini bulmak zor.idaredeki bazı kişiler ağır engelli raporu ile muaf olabileceğimi söylediler. Bu mümkün mü? Teşekkürler şimdiden

Engelli-yakını-nobet.jpg

CEVAP: Onur Bey, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığına hitaben yazmış olduğu Nöbet Hizmetlerinden Muafiyet konulu yazının 6. Paragrafını aşağıya çıkardım. Buna göre babanızın bakıma muhtaç olduğu yönünde alacağınız engelli sağlık kurulu raporu ile birlikte babanıza bakacağınızı ve başka bakacak birinin de bulunmadığını gerekçe göstererek gece nöbetlerinden istisna tutulmanız sağlanacaktır. Aşağıya ilgili yazının tarih sayısını gösteren başlığını ve 6. Paragrafını çıkardım. Babanız için ilgili onayı almanız ve yazıyı gerekçe göstererek hastane başhekimliğine müracaat ederek nöbet hizmetinden çıkarılmanızı isteyebilirsiniz.

88.jpg

Yukarıdaki Yazının 6. Paragrafı Şu Şekildedir. Başbakanlığın 30.01.2010 tarihli ve 27478 (2010/2) sayılı sayılı resmi gazetede yayımlanan Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler konulu genelgesinin 3. Maddesinde; Kamu çalışanlarının kanunen bakmakla yükümlü olduğu engelli aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli engelli sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personele; engelli aile ferdinin günlük bakımı için izin kullanımında gerekli olan kolaylığın sağlanacağı ve personelin mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacağı karara bağlanmış olup,

Tekerlekli Sandalye