Engelli Yakınları'nın Yaşadığı Gelecek Kaygısı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir çok engelli yakınının eminimki ortak bir sıkıntısı vardır''GELECEK KAYGISI''bu durum engelli bir çocuğa yada yetişkine sahip olan her aile'de daima gün yüzüne çıkan ve hep yüreği burkan bir durum halindedir.

Bana bir şey olursa ne yapar nasıl hayatını sürdürür diye hep tasa edilir. Özelliklede zihinsel engelli bir yakını olan bu sıkıntıyı çok daha fazla yaşamaktadır. Fiziki engellilik bir şekilde kendini idame ettirsede zihinsel engellilik çok daha zor olsagerek. Bundan mütevellit zihinsel engelli yakınlarıda daha endişeli ve gelecek kaygısını daha çok yaşamaktadırlar diye düşünüyorum. Malesefki ülkemizdeki işleyiş , toplumumuzdaki anlayışsızlıklar , lakaytlıklar ve aksaklıklar'dan dolayı zorluklarına zorluk katılan engelli ve engelli yakınları gelecek kaygısını sürekli taze tutmak zorunda kalıyorlar/bırakılıyorlar.

Yanında aile desteği olduğu halde zorlanan bir çok engelli insan vardır bu desteği kaybettiği zaman ne hale geleceği hem ruhen , hem fiziken nasıl bir çöküş yaşayacağı , ve nasıl sorunlar içinde kalacağı hepimizin malumudur. Bu zorlukları en aza indirme işi çağdaş bir ülke isek tamamiyle devletimize düşmektedir. Bu kaygılardan kurtulunmasını sağlamak için gerek devlet , gerek sivil toplum kuruluşları halk kısacası herkez her kesim tek bir amaç için uğraşmalı amaç bu insanlar gelecek kaygısı olmadan nasıl yaşayabilir? çözümler nelerdir? diye uğraşan bir ülke görmek istiyorum.

Eğitiminden ,istihtamına, rehabilitasyonundan , bakım evlerine , özel eğitimli personeline, devlet tarafından verilen maaşların düzenine, sokaklardan , kamu binalarına ,toplu taşımadan parklara ,sahillere kadar maddi manevi her ne var ise gözden geçirilmeli, uygun hale gelmeli toplum engellilik konusunda bilinçlenmeli , devlet engellilik hakkında bilinçlenmeli , engelliliğinde bir ayrı grup değil bu toplumun parçası olduğu kabullenilmeli ki işte ozaman aileler bana bir şey olursa engellim ne durumda olur diye gelecek kaygısı duymasın.

Gelecek kaygısı duymadan yaşayabilmek dileğiyle

sinandeniz

Üye
Üye
çok güzel bir konuya değinmişsiniz gülümse hayata tam yazınızı gördüğümde vallaha bende bir taraftan ya allah gecinden versin şimdi iği ailen sevdiklerin yanında allah gecinden versin ya onlara birşey olursa ben ne yaparım doru dürüst bir akrabağam da yok yani bana bakacak valhasıl kara kara soru işaretleri işte aklımıza gün gün an an gelmekte allaha bir taraftanda dua ediyorum aileme birşey olmasın onlar hep yanımda olsunlar diye tabi öteki taraftanda inş devletimiz laiyi ile üstüne düşeni yapar ve engelli ve engelli yakınlarının akıllarındaki bu kara soru işaretlerini bir nebzede olsa alır

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir çok kişi sizinle aynı endişeleri taşıyordur bu konudada sonuna kadar haklılar umarız hiç endişelenmeden gelecekten korkmadan yaşanacak bür ülke halini alırızda o bahsettiğiniz kara soru işaretleri kalkar ortadan.

Tekerlekli Sandalye