Engelliden engelliye 2. el araç

yozgatli

Üye
Üye
2. el tertibatlı bir araç buldum. engelliden engelliye satış nasıl yapılacak.araç 2002 model avrupadan gelmiş.satacak kişi iki ayaktan engelli oldugu için el freni ve el gazı tertibatı mevcut. bende sağ ayak protez.tertibat değiştirmeden işlemler yapılırmı. ithal belgesi bende yok ithal belgesiz aracı alabilirmiyim?? yardımlarınız için teşekürler.

İsen Buga

Üye
Üye
Avruapdan ne zaman getirilmiş? gümrük işlemleri(gümrük ödenmese bile) demek istediğim gümrük giriş tarihi nedir?

İsen Buga

Üye
Üye
O aracı üzerinize alabilirsiniz engelliden engelliye satış için prosedür ağır işler; Ankara nakilhaneden bilgi alabilirsiniz;
Aracı üzerinize alabileceğiniz ve özel tertibatlı araç kullanabileceğiniz rapor gerekiyor
H sınıfı ehliyet gerekiyor
Özel tertibat sökülecek ve size uygun özel tertibat yaptırılacak;
özel tertibat sökme ve yeni tertibat inceleme ücerti varmı bilmiyorum( mutlaka vardır)

her salı günü kurul toplanır onay alırsanız araba sizin: güle güle kazasız belasiz kullanın:

Size uyarayım: Bildiğim kadarıyla o aracı üzerinize alırsanız; siz üzerinize 10 yıllık süreçi başlatabilirsiniz. dolayısıyla 10 yıl içinde adınıza ikinci bir araç alamayabilirsiniz taa ki 2023 yılına kadar yeni bir araç alamazsınız: aracınızı o tarihden önce satsanız bile 10 yıl süre dolmadığı için yenisi yada gümrük vergisi olmaksızın eski yada yenisi alamazsınız;

Gümrük vergisi ödeyerek veya ÖTV ödeyerek yeni araç alırsınız:

o arkadaş 10 yıllık süreci beklemek zorunda; o arkadaşın süreçi 2015 de doluyor bu tarihe kadar kendisine yeni araç alamaz.

Demek sitediğim hesapları iyice yapın.

yozgatli

Üye
Üye
benim h ehliyetim var. üzerinde oto vites/özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var. yinede rapor almak şartmı? sizin öneriniz bu aracı almamam üzerinemi az önce plakada sorgulattım 2008 de aracta icra gözüküyo. fiyatı çok uygun gelmişti

İsen Buga

Üye
Üye
Engelliden engelliye satış sandım: yanlış bilgiler verdim, Özür dilerim.

Verdiğiniz son bilgilere bakarsam; siz normal bir birey gibi araç alacaksınız; İcradan.
gümrük muafiyeti size işlemez; ÖTV de zaten yok. Geriye sadece MTV muafiyeti kaldı. MTV muafiyeti zaten yıllık süreci etkilemez. Herkes gibi araç alabilirsiniz normal bir birey gibi. Araç alırken rapora ihtiyaç yoktur ancak özel tertibat için rapor gereklidir.

Raporu sadece ruhsat için alacaksınız; önce araba alacaksınız sonra raporunuza uygun tertibat taktıracaksınız( eğer ehliyetinizde sadece otomatik vites kullanır yazısı var ise tertibat taktırmaya gerek yoktur),

tertibat için makina mühendisliğinden olur raporu ile birlikte ruhsata işletecek ve ruhsatı öyle alacaksınız:

Çok karışık konu hakikaden...

yozgatli

Üye
Üye
evet çok karışık bi durumdayım içinden çıkamadım. şuan o araçta bir tertibat var. ben aracı alınca tekrar tertibat ile uğraşmama gerek varmıki

İsen Buga

Üye
Üye
tertibat sana uygun ise uğraşmana gerek yok sadece sana uygun çizilmiş projesi lazım: projede de olmasıg ereken makina mühendisliği onayı mühürü lazım.

yozgatli

Üye
Üye
teşekür ederim bilgileriniz için

Tekerlekli Sandalye