Engelliden engelliye araç satışı ve gerekli belgeler?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Engelliler adına alınan ÖTV (özel tüketim vergisi) indirimli otomobilin satışını 3 ana başlık altında inceleyeceğiz.

arac-engelli.jpg

• 1- Özel Tertibatlı engelli aracının başka bir engelliye satışı
  • 2- Özel Donanımı olmayan bir aracın başka bir engelliye satışı
  • 3- Özel donanımlı veya değil ÖTV indirimli alınan aracın engelsiz bir kişiye satışı

Sırasıyla yukarda yazılan 3 maddeyi ve araç alım satımında izlenecek yolları yazalım.

Özel tertibatlı engelli otomobilin başka bir engelliye satışı devri

Aracın ÖTV indirimli olarak alındığını varsayarak yazıyorum. Bilindiği üzere ÖTV indirimli alınan araçların 5 yılı dolmadan satışının yapılması halinde aracı alırken ödenmeyen ÖTV indirimi aracın 5 yıldan önce satılması halinde ödenmeyen ÖTV’nin ödenmesi gerekmektedir. Bunun tek istisnası “alınan ÖTV indirimli arabanın ÖTV muafiyetinden yararlanma hakkına sahip başka bir engelliye satışıdır.”

Önemli uyarı örnek açıklama: 2014 Yılında alınan ötv indirimli ve özel donanımlı bir aracın başka bir engelliye satışında aracı satan kişi aracı alırken ödemediği ötv yi ödemez ancak yeni bir vergi istisnasız otomobil alabilmesi için 5 yılı beklemesi gerekmektedir.

Özel tertibatlı aracın satışında gereken belgeler ise şu şekilde sıralanabilir

1- Aracı alacak engelli kişinin H sınıfı ehliyet alır özel tertibatlı araç kullanır ibareli sağlık kurulu raporu olması gerekmekte.

2- Eğer aracı alacak engelli kişinin engeli daha doğrusu aracı hareket ettirmek için gereken özel donanım ihtiyacı farklı ise ilk önce farklı olan donanım sökülüp yeni donanım takılacak.
Özürlüye ait özel tertibatlı bir aracın yine özürlü kişiye satışı ve tescili
• Tescile İlişkin Geçici Belge düzenlenecek,
• Araç tescil belgesi ücreti noterce tahsil edilecek,
• Satışta kullanılan araç tescil belgesi iptal edilerek noterce muhafaza edilecek,
• Araçta özürlünün özür durumuna göre tadilat yapılması gerekebileceğinden, gerekli olmasıhalinde tadilat projesi düzenlettirilip, muayenesi yaptırıldıktan sonra alıcının ikametinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşuna müracaat edilecek, araç tescil belgesi bu aşamadan sonra basılacaktır.

Özel Donanımı olmayan bir aracın başka bir engelliye satışı

Araçta herhangi bir tertibat yoksa örneğin araç %90 engelli kişini adına alınmış ise yine aracı alacak kişinin tertibata ihtiyaç duymaması örneğin %90 ve üzeri engelli olması ve ÖTV indirimden yararlanma hakkı olması halinde satış ÖTV ödenmeden gerçekleşir. Araç satışı normal araç satışından pek farkı değildir. Aracı satın alacak kişi sağlık kurulu raporu ile birlikte vergi dairesinden ve emniyet tescilden işlem yapması gerekmektedir. Tekrar hatırlatıyorum. Bu tür satışta da aracın satan kişi 5 yıl dolmadan başka bir ÖTV indirimli araç alamaz.

ÖTV İndirimli alınan aracın engelsiz bir kişiye satılması?

Burada iki keskin kural vardır.

• 1- 5 Yıl dolmadan satış
  • 2- 5 Yıl dolduktan sonra satış.

Eğer ÖTV indirimli alınan araç 5 yıl dolmadan engelsiz birine satılırsa bu sefer araç alınırken ödenmeyen ötv ödenir. Yok eğer satış işlemi 5 yıl dolduktan sonra yapılırsa hiçbir şekilde ÖTV ödenmez.

5 Yılı dolan engelli aracının satış işlemlerinde yapılması gerekenler.

Aracı satın alacak kişiyle aracın satan kişi notere gidip satış yapacak. Araçta özel tertibat varsa herhangi bir araç tamir ustasına gidip tertibatı söktürünüz. Tertibat söküldüğünde “özel donanım söküm işlemi” adı altında fatura alınız daha sonra bu alınan faturayı bulunduğunuz ildeki mühendislik odasına ibraz edeceksiniz. Mühendislik odasında yapılacak birkaç işlemden sonra 1-2 gün içinde size evrakları teslim ederler. Eğer araçta tertibat yoksa noter satışıyla işlem biter. Bazı arkadaşlar tertibat sız araçların satışında emniyeten ruhsattaki şerhin kaldırılması gibi işlemlerle uğraşıyor ama işini bilen bir notere gidilirse hiç bunlara gerek kalmadan satış gerçekleşebilir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu arac satım devir işlemlerinde en mantıklısı bir aracıyla çalışmak. Bayiler bu hizmeti veriyor. Mesela otomobil bayisi olan bir arkadaşım müşteri memnuniyetini artırmak adına araç alım satımında noter, emniyet, trafik vs işlemlerin hepsini kendi yapıyor. Oralardaki memurlarla tanışıklığı olduğundan memurla göz göze gelmem yetiyor demişti. :) Tabi bu işlemleri kendinizzden yapabilirsiniz ancak ben uğraşamam diyenler içinde bu alternatifi hatırlatmak istedim.

Gamze a.

Üye
Üye
kardesimin %80 sürekli ağır ozurlu raporu var 14 yaşında bizde araba alabilir miyiz acaba yardimci olursanız sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
18 Yaş altı olduğundan alamazsınız malasef.

Privacy

Üye
Üye
Merhaba 2015 eylül ayında Engelliden engelliye 2011 model araç satın aldım. Aracın 5 yıllık süresi haziran 2016 da doluyor. Ama ben aracı 5 yıl daha belkemeden satabilirmiyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Satarsanız ÖTV ödemek zorunda kalırsınız. 5 Yıllık süre aracı size satan için dolar o yeni bir ÖTV indirimli araç alır, ama siz yeni bir ÖTV indirimli araç almak için 5 yıl beklemelisiniz.

Privacy

Üye
Üye
Ama ben yeni bir ötv indirimli araç almak istemiyorum. Sadece satmak istiyorum. Yani ben 4 yıl sonra bu aracı engelli birine satarsam o kişide bu aracı normal satma için yine 5 yıl dahamı beklemeli ?Engelliden engelliye satış yapılan sitelerde. 5 yılın dolmasına 1 yıl kaldı veya 2 yıl kaldı. Sonra satabilirsiniz gibi ilanlar yer alıyor. Bunların aslı yokmudur?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sen aracı 4 yıl sonra seninle aynı engeli olan birine satabilirsin. Senden aracı alan kişinin ise yeni bir ötv indirimli araç alması için 5 yıl beklemesi lazım. Yani sen yeni bir ötv indirimli araç almak için 1 yıl beklerken o 5 yıl beklemek zorunda.

kartalyy

Üye
Üye
ithal bir aracın da 10 yıl sonunda satılmasında ,izlenecek yolda aynı mıdır?

harme33

Üye
Üye
5 yılı dolan özel tertibatsız araç için vasi mutlaka mahkemeye dilekçe vermeli öyle notere giderde direk arabayı satarım devir ederim sevdasına kapılmayın vasi mahkemeye dilekçe yazıp 450 lira bilirkişiye para ödenip araca değer biçip biçilen değerin altında satamıyorsunuz. ben okadar polemiğe girdimki sırf şu vasi kararı olmasına rağmen ama sonuç nafile vasi kararı olmuş saçmalık vasi'yi sınırlandırmışlar..!! not : bunlar 10.06.2016 günü başıma geldi ve mahkemeye dilekçe verdim..sıradan bir olay değil yani

bilalaltekin

Üye
Üye
engelliden normal satış

bir engelli aracı 2013 model bunu satıcaz bu halde kalan senenın otv sımı odenır yoksa 5 yıllık otv mı odenır
tesekkurler

balkesli

Üye
Üye
ötv her yıl ödenen bir şey değil sıfır araçlarda ilk alırken bir defaya mahsus ödenen bir vergidir. siz aracı alırken ödemediğiniz ötv yi ödeyeceksiniz. kalan sene ve 5 yıllık ötv diye bişey yoktur.

bilalaltekin

Üye
Üye
tesekkür ederim verdiginiz cevap icin ama ben ötv vergi dairesini aradım bana otv nın yarısının kalmış oldugunu soyledı bu durumda tekrar arayayımmı uzaktayım gıtme durumum olmadıgı ıcın telle arıyorum

balkesli

Üye
Üye
şunun için yarısı kalmış demiş olabilir yarı olmuş bu kadar daha bekleseniz hiç ötv ödemeden satacaksınız gibi bir şeymi dedi acaba yukarıdada dediğim gibi ötv bir defada aracı ilk alırken ödenen bir vergidir yarısı, tamamı 3 yılı 5 yılı olmaz. ötvsiz alınan bir aracı 1 yıl sonrada satsanız 4 yıl sonrada satsanız aynı parayı ödersiniz.

bilalaltekin

Üye
Üye
%96 oranlı engelli ssk dan mas alıyor vergıden dusulmusmudur yoksa aracı alcagımız ıcın tekrar trfık sube ve otv vergıdaıresıne gıdılmelımıdır

saim35

Üye
Üye
Selamlar 1-2 sorum olucak öncelikle aracı satmak için mahkemeye gidip dilekçe vermeniz gerektiğini notermi söyledi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer vasi kararı varsa aracı satmak için tekrar mahkemeye başvurmanız gerekir.

yosungozlu

Üye
Üye
Merhaba,
Sizden ricam ;
Önemli uyarı örnek açıklama: 2014 Yılında alınan ötv indirimli ve özel donanımlı bir aracın başka bir engelliye satışında aracı satan kişi aracı alırken ödemediği ötv'yi ödemez ancak yeni bir vergi istisnasız otomobil alabilmesi için 5 yılı beklemesi gerekmektedir. Bunun anlamı ne! ben 2015 engelli aracı aldım ve engelliye satmak istiyorum diyelim ki ötv'siz satım 5 yıl dolmadan ne olacak şimdi 5 bekleyecek miyim ama engelliye satmıştım!!!??

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelliye satmanız birşeyi değiştirmiyor malasef. 2014 te aldığınıza göre ikinci bir ötv indirimli araç almak için 2019 yılını beklemek zorundasınız.

mrtizmir

Üye
Üye
İyi akşamlar..bişey sormak istiyorum..benim %99 ağur özürlü bir kızım var ve üzerine 0 aldığımız bir araç var..5 senesi dolmadan ötv siz satış olamıyor malum..benim sorum şu..bu araba varken bir tanede 2.el bi araç alabilirmiyiz gene kızımın üzerine..ötv yle bi alakası olmasa olmasa bile diğer avantajlarından faydalanabilme adına..ben araçla biyerde olduğumda anneside onu kullanabilmesi adına..

Tekerlekli Sandalye