Engelliler artık A veya B Sınıfı sürücü belgesi alacak

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Arkadaşlar bildiğiniz gibi, karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte 1 Ocak 2016 yılı itibariyle sürücü belgelerinde yeni bir döneme gireceğiz. Buna göre 1 ocak 2016 itibariyle yeni ehliyet alacak olan engelliler H sınıfı ehliyet yerine A veya B sınıfı ehliyet alacaklar. Trafik yönetmeliğinin yeni oluşu, yönetmelikte geçen kavramların tam olarak anlaşılmadığını düşünerek engelliler için yeni ehliyet dönemini detaylı bir şekilde açıklayacağız.
Değineceğimiz konular:

• H sınıfı ehliyeti olanlar ne yapacak?
  • Yeni ehliyet alacak olan engelliler nasıl ve hangi sınıf sürücü belgesi alacak?
  • H sınıfı ehliyeti yeni A veya B sınıfı sürücü belgesiyle değişmek mümkün mü?

surucubelgesi-a-b-engelli.jpg

Yeni Ehliyet Alacak Olan Engelliler

Engelli olup ta sürücü belgesi alacak kişiler için temel olarak ehliyet sınıfına göre iki şart aranmakta. Buna göre;
B sınıfı sürücü belgesi alacakların 18, A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21 yaşında olmaları gerekmektedir. Eskiden H sınıfı ehliyet almak için 18 yaşından gün almak yetiyorken 1 ocak 2016 tarihinden sonra ehliyet alacak olan engelliler için bu yaş şartı B sınıfı ehliyet için 18 A sınıfı ehliyet için 20-21 yaşa çıkartılmış durumda.

Bununla birlikte birde deneyim faktörü var. Örneğin A Sınıfı sürücü belgesi alacak engellinin daha önce en az 2 yıl boyunca A2 Sınıfı sürücü belgesine sahip olması şartı aranacak. Bur dada Avrupa standartları baz alınmış. Bazı Avrupa ülkelerinde bir sürücü belgesinden diğerine geçmek için süre yıl şartı aranıyor. Aynısını Türkiye içinde yapmışlar anlaşılan. Eğitim düzeyi açısından ise değişen bir şey yok. İster A sınıfı İsterse B sınıfı ehliyet olsun her ikisi içinde ilkokul düzeyinde eğitim almak yeterli.
Diğer hususlar;

ç) 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları

d)
Sürücü sınavlarını başararak, motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almış olmaları,
e) Adli sicillerinde, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması,
f) Önceden verilmiş aynı sınıf bir başka sürücü belgesinin bulunmaması
g) Başka sınıf sürücü belgesi alacaklar için, daha önce verilmiş ancak geri alınmış olan sürücü belgesinin 2918 sayılı Kanunda öngörülen şartlar yerine getirildiği için sahibine iade edilmiş olması zorunludur.
h) A sınıfı sürücü belgesi alacak 24 yaşını doldurmuş adaylarda birinci fıkranın (b) şıkkında öngörülen deneyim şartı aranmaz.

H sınıfı ehliyeti olan engelliler ne yapacak?

Aslında yeni ehliyet alacaklar için durum çok daha kolay. Daha doğrusu yeni ehliyet olan engelliler konuya ilişkin fazla bir merakta bulunmuyor. Çünkü şartlar neyse ona uymaları yeterli. Fakat eskiden H sınıfı ehliyet almış olan engelliler ehliyetlerimiz iptalmi edilecek diye bir endişeye sahipler. Elbette verilen hak geri alınmaz. Eski ehliyetler iptal edilmeyecek. Onun yerine yeni ehliyet sınıflarıyla değiştirilecek.

Nasıl?

Değiştirme işlemi sırasında ehliyet sahibinden Sağlık Raporu istenecek, Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılacak.

Sürücü Belgesinin Değiştirilebilmesi için :

• İlgililerin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları
  • İlgililerin bu Yönetmeliğin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen hükümlülükle ilgili şartları taşımaları
  • Herhangi bir nedenle sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış ise iade edilme şartlarının gerçekleşmiş olması gereklidir.

Ne Ödeyeceğiz…

Bu kapsamında yapılacak değiştirme işlemlerinden harç alınmaz. Ancak indirimli değerli kâğıt bedeli olarak 13 Türk Lirası ve 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesinin son fıkrası kapsamında da 2 T ürk Lirası bedel ödenir.

Dikkat!

Belirlenen süre içerisinde değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılır. Ancak, ilgililerin başvuruları halinde, gerekli harçlar ve indirimsiz değerli kâğıt bedeli ödendikten sonra kendilerine geçersiz sayılan sürücü belgesinin karşılığı olan yeni sürücü belgeleri verilir. Ancak, sürücü belgeleri çeşitli nedenlerle geri alınmış olanlar ile mücbir sebeplerle sürücü belgelerini bu madde kapsamında belirlenen sürelerde değiştirmeyenlerden de belgelerinin değiştirilmesi sırasında harç alınmaz.

Sonuç;
Her kanun, yönetmelik, genelge değişikliğinde olduğu gibi bunda da yönetmelikte neyin nasıl yapılacağı anlatılsa da uygulamada mutlaka da vatandaş zorlukla karşılaşacaktır. Bunun nedeni yine her zamanki gibi memurların yeni yönetmeliğe tam olarak hakim olmaması. Dilerim engelliler için yeni ehliyet dönemi vatandaşı fazla zora sokmadan atlatılır.

Hataylı_72

Üye
Üye
lise 2 'den (1990 lı yıllarından) terk olan kişi ehliyet alabilecekmi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğitim bakımından ilkokul düzeyinde eğitim yeterli oluyor. Dolayısıyla lise terklerde ehliyet alabilir.

Erdoğan SAKA

Üye
Üye
Merhaba benim merak ettiğim Benim B sınıfı ehliyetim var bunu H sınıfı ehliyete dönüştürmek istiyordum, sürücü kursuna kayıt olup sadece direksiyon sınavı ile değiştirebilirsiniz demişlerdi raporu aldım ama daha sürücü kursuna gitmeden bu yasa geldi. Şimdi benim hangi yolu izlemem gerekiyor acaba. B sınıfı ehliyetim le ötv indirimden faydalanmak için yine sürücü kursuna kayıt olup direksiyon sınavına girmek gerekecek mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kar zarar olayını bilemem. Uygulamaya geçince herşey dahada netlik kazanır.

gazimami

Üye
Üye
halıl bey ben kurula gırdım bu ayın 16 sında raporu h sınıfı dıye alacagım ne yapmamlazım hasteneye gıtsem yarın b dıye duzeltırlermı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
B sınıfı sürücü belgesi alır yazmazlar çinkü 2016 ocak ayına kadar engellilere h sınıfı sürücü belgesi verilecek. Ocak ayından sonra başvurup ufak bi mebla ödeyerek sanırım 40-50 tl çivarı bişey h sınıfını b veya a sınıfına çevirtebilirsin.

gazimami

Üye
Üye
tskurler iyiki varsınız ALLAH Razıolsun

Gökhan42

Üye
Üye
Yüzde 70 engelli raporum var normal b sınıfı ehliyetini değiştirmem gereklimi yoksa bu ehliyetim geçerlimi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tüm ehliyetler yasanın yürülüğe girdiği yıl itibariyle 5 yıl içinde yenileriyle değişecek.

Tekerlekli Sandalye