Engelliler Bergama'da Engeli Yolu ve Rampa İstediler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Spastik Çocuklar ve Erişkinler Derneği Özel Papatya Özel Eğitim Okulu ile birlikte 4 Eylül Dünya Cerebral Palsy gününde engelliler için buluştu.

Bergama Spastik engelliler Derneği Başkan yardımcısı Fikret Erdoğdu '1 Dakikada Dünyamı Değiştir' kampanyasını Evim Cafe'de velilerle paylaştı.
QABSJGBFNEHBNJLPQRWY.jpg

Bergama Dernek Başkanı Konuşmalarına; Fikret Erdoğdu, "4 Eylül Dünya Cerebral Palsy gününde, CP'li bireylerin hayatını değiştirecek, kampanyamızın amacını gerçekleştirmek için buradayız" diyerek başladı.

"Bugünün teması 1 Dakikada Dünyamı Değiştir." Dünyada CP ile yaşayan 17 milyon insan var. 350 milyon insan ise CP sendromlu bir çocuk veya yetişkinle yakın ilişkide. CP'li bireylerin dünyalarına fark yaratabilmek için engelli bireyin insan hakları mücadelesine yönelik sivil toplum mücadelemize desteğinizi bekliyoruz.

Unutulmamalıdır ki; 'Engellilik, bir insan hakları meselesidir.' dedi.

Dernek Başkanı Rıfat Emekçinin eşi, aynı zamanda Özel Papatya Okulu Halkla İlişkiler Uzmanı olan Kezban Emekçi; "Okulumuzda 2 fizyoterapistimiz, 1 rehber öğretmenimiz, 15 öğretmenimizle 30 çocuğa etkin hizmet ve rehabilitasyon hizmeti veriyoruz.

1 Dakikada Dünyamı Değiştir kampanyasını tüm velilerimiz adına destekliyoruz. Özel Papatya Okulu öğrenci ve velilerle birlikte büyük bir görev üstlendi. Cerebral Palsy olan kişileri onları yetiştirmek ve topluma kazandırmak için uğraş veriyoruz. Bu kampanyaya da tüm vatandaşların duyarlı olmasını ve destek vermelerini istiyoruz." dedi.

Engeli çocuğu olan Mahire Aydın ise, isteklerini ve şikayetlerini şöyle dile getirdi: "Ben bir engelli annesi olarak bizim de haklarımız olduğunu düşünüyorum. Özellikle belediye yollar konusunda çok duyarlı davranmasını istiyoruz. Bergama'da rampa diye bir şey yok. Belediye araçlarının bizim için düşündüğü hiçbir özel ekipman yok. Biz hiçbir arabaya binemiyoruz. Çocuğumu bir parka bile götüremiyorum. Mesela, Ptt'nin oraya rampa diye yaptıkları şeyin ne olduğunu anlayamadık. Hiç engeli olmayan biri bile çıkamıyor oradan. Biz bu konuda şikayetimizi dile getirdik ama, hiçbir el uzanmadı bize. Engellilerin de bir insan olduğu unutulmasın istiyoruz, normal insanları düşündükleri kadar bizim için de küçük imkanlar sağlamalarını istiyoruz" dedi.

Haberler

Tekerlekli Sandalye