Engelliler cennete girecek mi sorunsalı

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Engellilerin cennete girip girmeyecekleri konusunda çok düşündüm. Bunun nedeni gerek engelliler gereksiz engelsiz insanlar arasında “engellilerin cennetlik” olduğu gibi bir kanı var. Bunu nereden anladım? Tabiki kendi çevremden. Beni ziyarete gelen eş dost yakın akrabadan amcalar, halalar, teyzeler ayrılırken mutlaka “bize dua et senin duan kabul olur” deyip gidiyorlar. Anlaşılan o ki biz engellilerin günahsız olduğu zannediliyor. Öyle ya bize dua et senin duan kabul edilir mantığının altında yatan gerçek tam da budur.
Ben bir islam alimi değilim ama kendimce islam dinini az çok inceledim. Engellilerin cennetlik olup olmayacağı konusunda tek istisna “zihinsel engellilerdir” çünkü akli melekeleri yerinde olmayan birinden hesap sorulmaz.

Bunun dışında kimin cennetlik olup olmayacağı ancak ahirette belli olur. Onun dışında dünyada iken cennetle müjdelenen sahabeler vardır Hz Ebu Bekir, Hz Ömer Hz Osman vb gibi. Emin olmamakla birlikte cennetle müjdelenen peygamberlerde var sanırım. Ama söylediğim gibi bu konuda net bilgim yok.
Konuya dönecek olursak, engellilerin cennetlik veya günahsız olduğuna dair düşüncelerin hem islam dini açısından hem de teoride bir karşılığı olduğuna inanmıyorum. Allah huzurunda akli melekeleri yerinde olan herkes eşittir. Eğer öyle olsaydı biz engelliler için torpil yapılmış olmaz mıydı?

Konuya ilişkin araştırma yaparken “dünya yeryüzünde” çekilen çilelerin günahlara kefaret olacağına dair bilgilere ulaştım ama tabi bunların hiç biri bizi cennetlik etmez. Öyle hemen heveslenmeyin yani :) Hiç birimiz sırat köprüsünden ışık hızıyla geçmeyeceğiz . :)

Cennete Gireceğine İnanıp Mutlu Olan Engelliler?

Birde böyle bir durum var. Kendisinin engelli veya hasta olduğu için cennete gideceğine inanan ve engelini hastalığını kendisine verilmiş ilahi bir hediye olarak görenlerde var. Bu gerçekten ilahi bir hediyemidir bilmiyorum ama ben yaşamı boyunca mutluluğa, huzura aç bu insanların gerçek olmasa da (dediğim gibi belki bu düşüncenin gerçeklik payı vardır ben kendi penceremden bakıyorum olaya.) cennete gireceğine inanıp mutlu olmasına olumlu bakıyorum.

engelliler-cennet.jpg

Yaşama azminin en büyük kaynağı olan mutluluk ister gerçek olsun isterse olmasın nereden geliyorsa gelsin onu alır baş tacı yaparım. Önceleri bu şekilde düşünmüyordum fakat sonradan yaşamı, insanları sorguladığımda insanları düşünceleri için çokta eleştirmemek gerektiği kanısına vardım. Hele ki bizim gibi bir tarafı hep eksik engellilerin mutluluğu olunca bırakalım da insanlar nasıl mutlu oluyorsa neye inanarak mutluluğu tadıyorsa öyle yaşasın düşüncesine sahip oldum.

cilginpalet

Üye
Üye
güzel bir paylaşım ben onu bunu bilmem CÜBBELİ AHMET hocanın demesine göre cennetliğiz vesselam şaka biyana günahlarının karşılığını çektikten sonra tüm müslümanlar cennete gidecektir benin görülşümse ENGELLİLER CENNETLİK lafı bence günah işleme seçeneklerimiz az olduğu için öyle deniyor ben kendimden örnek vereyim 18 yıldr pek günah işlemedim işleyemedim =)

kartalreis

Üye
Üye
İslam ın temel kaynağı Kuran dır ve Kuran da insanlar engelli-engelsiz diye ayrılmaz. Ey insanlar, ey iman edenler gibi hitaplar kullanılır. Kuran daki bu hitaplar engelliler için de geçerlidir. Kuran daki gibi bir hayat yaşarsak inşallah mükafatımızı alırız... Takva kısaca Allah tan sakınmak, karşı gelmemek yani emirlere itaat etmek anlamındadır. Takvalı olmak için engelli veya engelsiz olma şartı yoktur... Aşağıdaki ayette sakınmak kelimesinin Kuran daki aslı takva kelimesidir...

Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır. Hucurat/ 13-diyanet meali

Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere, kabilelere ayırdık. Haberiniz olsun ki, Allah katında en şerefliniz, en takvalınızdır. Muhakkak ki, Allah, bilendir, herşeyden haberdardır. Elmalılı meali

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Okumaktan çok keyif aldığım ilginç forum sayfalarından biri olmuş. Konu fazlasıyla derin bir o kadarda dini bilgi gerektirsede ben hepinizi kutlamak istedim. Yorumlarınız en az sizler kadar muhteşem :)

Başlığı ve sonrasını okuduğumda efsane geri dönmüş demek geldi içimden ama maalesef DÜŞ GEZGİNİ sana katılmıyorum. Ben tıpkı kartalreis gibi düşünüyorum yani insanları günahkar yada günahsız olarak yargılayacak , ayırım yapacak olan bizler değiliz kesinlikle ve ben engelli yada engelsiz ayırımına zaten yeterince karşıyım böylesine dini bir konuda hoca değilim, hacı değilim ama günahla sevabın ne olduğunu, günahın nasıl işlendiğini bildiğim kadar sevabında nasıl kazanıldığını biliyorum.

Engelli olmak bir başka deyişle hayattan engellenmiş olmak, bir ölçüde belki çılgınpaletin dediği gibi günah işleme ortamına girmekten kişiyi korusada yada günah işleyebilme ortamından engelliyi uzaklaştırmış olduğu varsayılsada çok merak ediyorum acaba çılgınpalet engellenmeden önce hiç günah işlemediğini ve işlediğin günahların affedildiğini mi düşünüyorsun???

sinandeniz

Üye
Üye
aha cennete giden kapıyı buldum sankim :) herşey bitmiş fıstığı yeşil kalmış bence neyin ne olacağı hakkında biz allahın kullarına verilmemiş yani kimin nereye gideceğini tartışmak bence tartışılacak bir konu değil sen sana sölendiği gibi yaşamaya çalış yapabildiğin kadar ( engellilerden bahsediyorum ) gerisini allaha bırak o rahman dır rahimdir herşeyin en güzelini en laini verir nedesek boş bence zaten bu gibi konularda %100 fikir birliğine varmak zor herkezin kendince söylicek bildiği birşeyler vardır allah her mimini zalimlerin şerrinden korusun yar ve yardımcısı olsun

kartalreis

Üye
Üye
Konuyu tasavvuf penceresinden değerlendirirsek Allah ın Cemal-Celal tecellileri vardır, lütuf-kahır, kolaylık-zorluk, mutluluk-hüzün diye de açıklayabiliriz. Bir alim demiş ki gerçek sevgi iyilik gördüğünde artmayan, kötülük gördüğünde eksilmeyendir. Her insan hayatının belirli dönemlerinde az veya çok bu dönemleri yaşar - imtihandan geçer. İşte sabır da burada devreye girer. Mutluysan sabret aşırı gitme mutluluk sarhoşu olup itaat dışına çıkma. Üzgünsen yine sabret acılara boğulup isyan etme, yolnu şaşırma.

İnsana nimet verdiğimizde yüz çevirir ve yan çizer. Başına bir kötülük gelince de yalvarmaya koyulur. Fussilet-51

Eğer şükreder ve iman ederseniz, Allah size niye azab etsin ki? Allah, şükrün karşılığını verendir, hakkıyla bilendir. Nisa-147

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. Bakara-155

engellileri müjdele demiyor, sabredenler diyor. Bebeğini kaybeden bir anne belki engelli olarak değerlendirilmez ama bir de ona sorun yaşadığı acıyı, torununu kaybeden dedeye sorun. Eğer sabretmemiz gereken bir durumla karşılaşıp sabredersek mükafatı büyüktür. Sabır ve şükür iki büyük hazinedir, kıymetini bilene... Hani krizi fırsata çevirmek diye bir söz vardır, belalar üst üste mi geliyor, acılar yakanı bırakmıyor mu al eline sabır kalkanını dayan, sabret, şükret haline, ibadete devam et, hayırlı işler yap. Hak tan gelen haktır, hak ettiğimiz için gelmiştir. Lütfunda hoş, kahrında hoş diyebilenlerin sırrıdır bu... Yunus Baba der ki:

Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim
Aşkın ile avunurum bana seni gerek seni

Engellilerin hepsine müjde veremem ama yukarıdaki ayete dayanarak sabreden engellilerin müjdelendiğini, şükredenlerin de karşılığını mutlaka alacaklarını söyleyebilirim. İçinde engelli kelimesi geçen her cümle biraz engellidir bence ama bir şeyleri anlatabilmek için bazen kullanmak zorunda kalıyorum. Güzellikle kalın, Selametle...

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Gazoz ağacı iltifatların için sana ayrıca özel teşekkür ederim. :)
Ben kendimi tam ifade edemedim sanırım. Benim demeye çalıştığımız şu. Bir engelli düşünün yaşamı boyunca yapmak istediklerinin birçoğunu yapamamış (evlenmek isteyip evlenememiş, sevmek istemiş sevememiş, gezmek istemiş gezememiş vs vs ) doğal olarak buda onu mutsuz ediyor. Ben diyorum ki (gerçek olsun yada olmasın dini olsun yada olmasın) bir engelli kendisinin engelli olduğu için cennete gideceğine inanıyor ve bu onu mutlu ediyorsa bırakalım da o mutluluğu tatsın. bunu neden dedim. önceden bu şekilde düşünenlere bende karşı çıkıyordum ama bu karşı çıkışın çokta mantıklı olmadığını düşünüyorum. olay budur :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam DÜŞ GEZGİNİ,

Gel seninle ortak noktada buluşalım :)

Ben diyorum ki engelli yada engelsiz her kim ki kendisinin cennete gideceğine inanıyor ve bu onu mutlu ediyorsa ben çoktaaan bıraktım ona karşı çıkmayı, kendi inancı doğrultusunda her kim neye inanıyorsa ona inansın saygım sonsuz yeter ki başkalarına kendi inancını dayatmakta ısrarcı olmasın. Banane diyorum artık ama çok eskiden bende onlara kendimce karşı çıkardım ve hayret ederdim bazı engelli arkadaşların kendilerini günahsız hatta cennette yer ayırmış gibi kendilerinin gideceğinden emin tavırlarına :) hoş insan bir yere kadar kendi inancını kendince savunuyor ve sonra dileyen dilediği gibi düşünsün istiyor.

Bu herkes için geçerli arkadaşım. Engelli yada engelsiz ayırımı yapılmadan, tüm insanlık adına kim neye, ne kadar, nasıl inanıyorsa inancını yaşamakta özgürdür. İnsanlar nasıl mutlu oluyorsa öyle olsun :) benden de sonuna kadar destek köstek yok söz.

Arada sırada da olsa efsaneler kendilerini çok fazla özletmesinler dileğimle :)

cilginpalet

Üye
Üye
tekrar selam gazoz ağacı engelli olmadan önce tabiki günah işlemişimdir hatta engelli olduktan sonrada işlemişimdir ancak yazdığım gibi engelli olunca daha önceki yaşadığım ortamdan uzaklaştım uzaklaşmak zorunda kaldım o nedenle hayatımı ikiye ayrıyorum 1973-2007 ve 2007-20-- şuanki durumum önceye nanaran çok daha durağan ve birçok şeyden izole o nedenle yazmıştım AFFEDİLDİĞİNİMİ düşünüyorsun soruna ise ne desem boş ben yaptığım ve yapacağım günahlar için ALLAH CC af dileyip tövbe ediyorum ALLAH CC hakımızda hayırlısı neyse onu nasip etsin

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam cilginpalet,

Aslında şu an okuyunca sana sorduğum sorudan utandığımı itiraf etmeliyim arkadaşım belki de bilinçaltımda yatan bir tepkinin dışa vurumuydu :( bana birisini hatırlattı kendisi engellendikten sonra tüm günahlarının Allah katında silindiğini ve sonrasındada yeni günahlar işleyemediğini iddia ederek kesinlikle cennet yolcusu olacağını savunurdu bana ve bu durum beni çok fazla rahatsız ederdi sanki bir tek o günahsızmış gibi :(

Allah her zaman yar ve yardımcın olsun arkadaşım, neye, nasıl, ne kadar inanıyorsan öyle olsun ben özür dilerim kimsenin gideceği yeri yada günahlarını sorgulamak bana düşmeyeceği için verdiğim tepki adına üzgünüm.

cilginpalet

Üye
Üye
yok yok reca ederim özür dileyecek bişi yok burda herkes fikrini paylaşıyor senin sorundada bana ters gelen yada alınacağım bişi yoktu oyönden hiç sorun yapma kendine tabi herkesin inancı kendine amiyane tabirle her koyun kendi bacağından asılacak =) yani demem oki ALLAH akıl verdiği kullarından hesap soracak o verdiği aklı nasıl kullanıp nasıl kullanmadığımız bizlere kalmış maalesef dediğim gibi insanlarda var oh ne ala ben engelli oldum tüm günahlarım sıfırlandı =) belki ALLAHA karşı işlediğimiz günahlar öyle ıolabilirde ya KUL hakkı o ne olacak neyse din ile ilgili pek tartışmaya girmek istemiyorum çünki bilerek yahut bilmeyerek yine deftere günahlar yazdırırız =) ama şunu diyorum bi ara beni çok tahrik eden bri vardı kafayı iyice bozmuştum sonra bir araştrma yaptımki yüzde 98 felçli olmak bile cezai ehliyetim olmadığı anlamına gelmiyormuş =) sonra ya sabır çekip vaz geçtim yani bu dünyadaki kanunlar bile bize yaptığımız şeylerin hesabını sorup ceza veriyorsa İLAHİ ADALETİN OLACAĞI YERDE RABİMİZ YAPTIKLARIMIZINDA HESABINI SORACAKTIR

Tekerlekli Sandalye