Engelliler, Çocuklar İçin Organik Oyuncak Yapıyor

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Manisa'nın Kula İlçesinde Engelliler İçin Açılan Organik Oyuncak Yapım Kursu Büyük İlgi Görüyor.

Manisa'nın Kula ilçesinde engelliler için açılan organik oyuncak yapım kursu büyük ilgi görüyor. İşkur İl Müdürlüğü, Kula Belediyesi ve Kula Ortopedik, Spastik Özürlü Çocukları Koruma Derneği işbirliğiyle düzenlenen kursu, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü öğretmenleri veriyor. Engelliler burada bir şeyler yapmanın mutluluğuyla hayata bağlanırken çocukların da sağlıklı oyuncaklara kavuşmasına vesile oluyor.

Kursta, yetişkinlerin bile ilgisini çekebilecek, zeka geliştirici ve eğlendirici oyuncaklarla çeşitli süs eşyaları yapılıyor. Öğretmen Ercan Özgün, "Ülkemizde maalesef çok fazla kimyasal madde içeren ithal oyuncaklar mevcut. Bunlar, en çok hassasiyet gösterilmesi gereken çocuklarımıza verilerek adeta hastalıklara davetiye çıkarılıyor. Dünyada ekolojik oyuncaklar oldukça revaçta; ülkemizde de artan bilinçlenmeyle birlikte anne ve babaların bu konuya daha duyarlı yaklaşımı söz konusu." dedi.

Nisan ayında düzenlenecek sergiyle oyuncaklarını tanıtacak olan engelliler, kurs bitiminde kişi veya firmalardan alınacak sipariş durumuna göre üretime devam edebilecek.

Cihan Haber Ajansı

F

Fırtına

Guest
Ekolojik oyuncak üretim atölyesi projesinin ilk kursu sona erdi

ayicik.jpg

Kula Belediyesi'nin, Kula Ortopedik Spastik Özürlü Çocukları Koruma Derneği ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliği ile birlikte engellilerin istihdamına yönelik hazırladığı "Ekolojik Oyuncak Üretim Atölyesi Projesi" kapsamında düzenlenen ilk kurs sona erdi.

Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ekolojik Oyuncak Üretim Atölyesi Projesi'nin, belediye olarak bugüne kadar gerçekleştirdikleri projeler içerisinde yapısı ve işlevselliği bakımında üzerinde önemli durdukları özel bir proje olduğunu ifade etti.

Tahsis ettikleri bin metrekarelik alan üzerinde İŞKUR tarafından sağlanan 72 bin lira hibe kredi ile "Ekolojik Oyuncak Üretim Atölyesi" kurduklarını ve bu atölyede engellilere yönelik meslek kursları düzenledikleri belirten Aşkın, projede 6 ay süren ilk kursun sona erdiğini ve 15 engelli vatandaşın meslek sahibi yapıldığını bildirdi.

Aşkın, projede yeni kurslar düzenleyeceklerini belirterek, "Bu atölyede yetişen kardeşlerimiz için bundan sonra doğru adımlarla hareket edeceğiz" dedi.

Kula Ortopedik Spastik Özürlü Çocukları Koruma Derneği Başkanı İsmail Canseven ise, şunları kaydetti;

"Projeye başlarken dernek olarak engellilerin hayata tutunmasını, mutlu olmalarını amaçlamıştık. Bu amaçla yürüttüğümüz çalışmalarda engelli arkadaşlarımız, 6 ay usta öğreticiler tarafından eğitime tabi tutuldu. Eğitim projemiz, 4 Nisan 2011 tarihinde son buldu. İŞKUR Projesi ile elde ettiğimiz makinelerle 15 engelli vatandaşın istihdam edildiği bir üretim atölyesine dönüştü. Atölyemizde unutulmaya yüz tutmuş tarihi Oyuncakların yanı sıra okul öncesi eğitim ve fiziksel rehabilitasyon ürünleri üretimi yapılıyor. Projede engellilerimizin hazırladığı Oyuncaklar 23 Nisanda açılacak sergide görücüye çıkacak."

yaşadıkça

Tekerlekli Sandalye