Engelliler dünyasının gariplikleri...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Aslında tam olarak anlatmak istediğimi nasıl yazıya dökebilirim diye hala düşünüyorum bir yandan da yazmaya başladım bile :) sayılar ve bu sayıların artmasıyla yaşanan çelişki mi deseydim daha doğru olurdu ?

Dünyada öyle değerler vardır ki sayı arttıkça mutluluk yaşanır yani çoğalması iyidir ama ya biz engelliler için ?

1- Engel oranı ne kadar yüksekse o kadar iyidir :) sınıf atlamış olursunuz gibi
% 40 - % 60 3.derece engelli
% 60 - % 80 2.derece engelli
% 80 - % 100 1.derece engelli

İş gücü çalışma kaybınız ne kadar yüksekse o kadar da vergi indirim hakkı elde etmiş olursunuz. Üzünecek duruma sevinmek böyle olur işte gerçekten çok garip.

2- ÖTV indirim hakkından faydalanabilmek için de engel raporunuzun % 90 ve üzeri olması istenir.

3- Evde Bakım Maaşı adı altında vakıf aylığı alabilmeniz için ise ailenin hanesindeki kişi başına düşen 487 tl yi geçmemesi gerekir ( yani ne kadar az gelir o kadar iyi )

Arkadaşlar bu ne yaman çelişkidir böyle ? Oranın yüksek olması aslında son derece olumsuzken bu kadar olumluya dönüşebilen başka gariplikler yaşanır mı engelliler dünyasının dışında?

Birey

Üye
Üye
Engel oranı fazla olan bir insana fazla avantaj sağlanması iyidir. Eğer söz konusu avantajlar mutlu olmasına neden oluyorsa yani seviniyorsa o avantajları takdir etmek lazım

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bu konuda aklıma gelen yeni bir gariplik de ülkemde ki engeli nüfusunun hızla artıyor oluşu. 3 Aralık 2013 de açıklanan yeni sayıma göre ( sayım yapıldığını falan sanmıyorum bu olsa olsa tahmini bir rakamdır ) engelli vatandaşımızın sayısı 12.5 milyondur diyen bir devlet yetkilisi bu sayıyı telaffuz ederken acaba içinde en ufak bir sızı hissetmiş midir?

Artan sayılar ve engellilerin bu sayılarla olan garip ilişkisinde ben isterdim ki her sene artacağı yerde azalsın ama o zaman engelsiz geyik de yapamazdık ne mutlu bize sayımız artıyor mu demeliyiz şimdi :( tıpkı bu sitedeki üye sayımızın artması gibi bir garip duygu içimdeki sitemin üye sayısının her gün katlanarak artmasını çok istiyorum ama bu artış aramıza yeni engelli arkadaşların katılımıyla değil de ülkemde varolan, yaşayan sadece daha önce bu siteye üye olma şansını kaçırmış olan mevcut engelli arkadaşlarımızın sitemizi yeni keşfiyle gerçekleşsin dileğimle...

Tekerlekli Sandalye