Engelliler Engelsiz Bir Eş İster mi?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aşk her engeli aşar diyenlerdenmisiniz?

Bir çok kez engelli ve engelsiz birlikteliklerinden bahsedilmiştir. Birkezde biz bahsedelim istedim. Hep birlikte bu konuyu objektif olarak masaya yatıralım ve tartışıp her noktasını irdeleyelim istiyorum. Bu tartışma konumuzda engelsizler engelli bir eş istermi yerine engelliler engelsiz bir eş istermi sorusunu yöneltmek istiyorum.

evlilik.jpg

Hepimiz biliyoruzki yabana atılamayacak kadar büyük bir toplum baskısı altında olan engelli/engelsiz evlilikleri gerek aile gerekse çevremizdekiler tarafından yadırganmaktadır. Engellinin bir çok şeye hakkı olmadığı gibi evliliğede hakkı olamaz gibi trajikomik bir tutum sergilenmekte bu büyük yanılgı ister istemez evliliği düşünen engelliyi olumsuz etkileyebilmektedir. İşin garip noktası ve bana kalırsa en çokta üzücü olan ailelerinde bu konuda yapıcı değil yıkıcı bir tutum sergiliyor olmasıdır. Oysa her ne olursa olsun mutlu olmak için bir imkan varsa bunu değerlendirmek herkesin hakkı değilmidir?

Takılan at gözlükleri sayesinde okadar kısıtlı bir görüşe sahibiz ki ne olumlu düşüncelere ne de olumlu gözlemlere yer yoktur bu baktığımız pencerede. Engelliysen engelinle yaşa evlilik , aşk, sevgi senin neyine dercesine bir tavır almışızdır.

Engelsiz birine engelli bir eş layık görülmez, sanki bu yapılabilecek en büyük hatadır gözüyle bakılır. Sanki engelsiz olana bu bir cezaymış gibi değerlendirilir. Oysa ortada bir sevgi varsa gönül kimi severse güzel odur bilmezden gelinir. Mutlaka istisnalar vardır bu birliktelikleri oldukca doğal karşılayanlar hatta destek verenlerimizde vardır. Ama nekadar küçük bir azınlıktır sanırım söylemeye bile luzum yok.

Hep dedik ya engellsizler engelli birini hayatında ister mi diye hadi şimdi tam tersini sorgulayalım.
Bir çok kez engelsizlere yöneltilmiş olan bu soruyu şimdi engellilere yöneltmek istiyorum.

-Bir engelli olarak engelsiz biriyle gönül bağı kurmak hatta evlenmek istermiydiniz?
-Bu durumun size artısı yada eksisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
-Engelsiz biriyle bir hayat kurmak sizi korkutur mu?
-Engelsiz birinin size olan yakınlığını sorgularmısınız?
-Engelsiz birini eş olarak seçtiğinizde aileniz bu konuda nekadar söz sahibidir ve tutumu nasıl olur?
-Şöyle bir düşünelim sevdiğiniz biri var onunla kendinizi mutlu ve bir okadarda iyi hissediyorsunuz. Tek sıkıntınız varolan engeliniz bu size nekadar mani olabilir?

Birey

Üye
Üye
Bir engelli olarak bu konuda ilerde eşim pişman olabilir veya rahatsızlık duyabilir endişesi taşımıyor değilim. Tabi eğer gerçekten ortada sevgi olursa bu endişe yersiz kalır neticede sağlam kişilerin bile gelecekte birbirlerinden razı olacağını garantisi yoktur. Evlilikte eşler için asıl önemli olan nedir şahsen bilmiyorum ve muhtemelen göreceli fikirler söz konusudur.

Diyarbakırlı engelli bayan bi memurlar tanışmak isterdim. Evet biraz ilan gibi oldu belki de niyetim budur bilmiyorum :D

Engelli veya engelsiz insan bu dünyada aşkı ( Platonik değil ) tatmalı diye inanıyorum. Zaten evlenilecek olursa söylenildiği kadarıyla belli bir süre sonra sevgi yerine kişilik, saygı, sadakat insanın birlikteliğini sağlıyor. Tabi insan oğlunun 6 milyar çeşidi var. Söz konusu kişinin istekleri, beklentileri, hayata bakış açısı söylediklerimizden çok farklı da olabilir. İyi yönde veya kötü yönde olabilir bu.

Kimse kimseye sevgiye layık veya değil değerlendirmesi yapma hakkına sahip değil. Ancak kişiler kendileri için seçimde özgürdür. Ne biz sağlam birini sevmek zorundayız nede sağlam biri bizi sevmek zorunda. 3. şahıslara gelince onların düşünceleri hadsizliktir, yerini bilmemektir.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Dilerim ki gönlünüzdekini rabbim karşınıza çıkarsın ve yine dilerim ki bahsettiğiniz gibi 3. şahıslara hayatınız boyunca prim vermeyesiniz. Hayat sizin ve bu hayatı nasıl ve kiminle yaşamak istediğinize ancak siz karar verebilirsiniz.

kartalreis

Üye
Üye
Aşkın gözü kördür derler... aşk bile engelliden yana daha ne olsun. Birileri engellisin demese hiç aklıma bile gelmiyor engelli olduğum. Düşünce boyutunda halledince pratikte de bir sorun olacağını sanmam. Allah herkese Hayırlısını nasip etsin...

Birey

Üye
Üye
Dilerim ki gönlünüzdekini rabbim karşınıza çıkarsın ve yine dilerim ki bahsettiğiniz gibi 3. şahıslara hayatınız boyunca prim vermeyesiniz. Hayat sizin ve bu hayatı nasıl ve kiminle yaşamak istediğinize ancak siz karar verebilirsiniz.

Amin. Allah herkese gönlüne göre, hakettiğine göre versin inşallah.

daima

Üye
Üye
Sevgi olduktan sonra neden olmasin...

daima

Üye
Üye
Sevgi olduktan sonra neden olmasin

Tekerlekli Sandalye