Engelliler haftasını kutlamıyoruz çünkü..!

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Her yıl 10 – 16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen kutlanan “engelliler haftası” için engelliliğin neyini kutlayacağız dediğimizde hemen herkes “bu bir kutlama değil, farkındalık günüdür, bu günde engellilerin sorunlarına dikkat çekilir” gibi klişe cevaplar alıyoruz. Eyvallah dediğiniz gibi olsun bende eleştirilerimin miheng noktasına bu tezi alıp buradan hareket edeyim.

engelliler-haftasi.jpg

Engelliler Haftası Kutlama Değil Farkındalık Haftasıdır?

Çok doğru engelliler haftası siyasiler için bir farkındalık daha bi görünür olma daha bi insani, vicdani yönlerini kameralar önünde göstermek için mükemmel bir fırsattır. Biz engellilerin farkında olmak için önce yaşadığımız sorunlara çözüm üretmeniz gerekir. Evet sizden olmayan bacaklarımızı, kollarımızı bize geri verin demiyoruz ama bacağımız, elimiz kolumuz olan akülü sandalye ve tekerlekli sandalyeleri ücretsiz olarak (tüm avrupada olduğu gibi) bize verin. Nefes almamız, sosyalleşmemiz için bizim parklara, bahçelere erişimimizi sağlayın, eğitim, sağlık, çalışma yaşamının önündeki engelleri kaldırın. Önce bunları yaptıktan sonra sonra topluma dönüp farkındalığı oluşturacak söylemlerde bulunun ki sizin samimi olduğunuza inanalım. Önce önümüze engelleri koyup sonrada sırıtarak “engelliler bizim canımız kanımız” demenin bir anlamı yok.

Biliyorum biz engelliler siz siyasiler için sömürülmesi en kolay toplumun yumuşak karnıyız. Bizim için tekerlekli sandalyeleri bedava vermezsiniz zira her engellinin tekerlekli sandalyesi olsa o zaman bağış yaptığınız kıytırık bir sandalye için gazetecileri çağırıp üzerimizden rant sağlayamazsınız.

Bu günlerde yüzbinlerce engellinin 2022 engelli maaşı kesilmek üzere şimdiye kadar bu konuya parmak basmayan siyasiler seçim yaklaşırken bi taraflarını yırtarcasına bu konuya eğilir oldular. Amaç belli yine üzerimizden rant sağlamak. Siz çok uyanıksınız ama biz engellilerde sandığınız kadar aptal değiliz.

Sağlam Sakatlar!

Ve siz sözde eli kolu sağlam ama vicdanı sakat sağlıklı insanlar. Otomobillerinizi engelli rampasının önüne çekerken acaba buradan bir engelli nasıl geçer diye düşünmeyip sonrada engelliler haftası kutlu olsun diyorsanız yüzünüze tükürmeyi bile o tükürüğe yazık olur diye tercih etmem! Engellilere ayrılan asansörlerde engelli vatandaşa yer vermeyi bile düşünmeyen sağır vicdanlılar, bindiğiniz asansörde o sağlıklı bedeniniz yukarı doğru çıkarken insanlığınızın çukura düştüğünün bile farkında olmayacak kadar aptalsınız!

İnsan sözleriyle değil davranışlarıyla kendini gösterir. Biz engelliler sizin davranışlarınızda bir sıcaklık göremedik. Önce bizi içimizi ısıtacak şeyler yapıp sonra engelliler haftasını hep birlikte kutlayalım. Öyle yapın ki bizde sizin samimi olduğunuza inanalım.

AYRICA BAKINIZ:> https://engelliler.gen.tr/f2/engell...yeden-farkindalik-olusturan-manzaralar-28563/

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engellilere ayrılan asansörlerde engelli vatandaşa yer vermeyi bile düşünmeyen sağır vicdanlılar, bindiğiniz asansörde o sağlıklı bedeniniz yukarı doğru çıkarken, insanlığınızın çukura düştüğünün bile farkında olmayacak kadar aptalsınız!

Ne denirki bu cümleden sonra bilmiyorum ama her zamanki gibi harikasın Düşlerimin Gezgini :)

Aslında aklıma gelen bir çok olay var ama yazıp yazmama konusunda kararsızım bazen dilin kemiği yok misali yazarken kelimelerinde haklı isyanı doluyor yazılarına işte buda onlardan biri.

Haklısın hemde çok haklısın candostum. Bu ülke, bu şehir, bu sokaklar kendini bir ... sanan sözüm ona engelliler için farkındalık yaratmaya çalışan Sağlam Sakatlarla dolu. Vicdanı sakat, yüreği gelişmemiş, merhameti yoksun, insanlığı eksik sağlam sakatlar...

Henüz insan olduklarının farkında bile olamayanlar, şimdilerde heryerde bangır bangır seçim propogandaları yapmıyorlar mı işte bende deli oluyorum. Samimiyetsiz samimiyetlerden oldum olası nefret ederken bazen diyorum ki sadece bir günlüğüne engellenebilsen hayattan işte o zaman anlarsın nasıl bir şeydir engelli olmak işte o zaman öğrenirsin farkına varırsın yaşamanın ama öyle bir duygu yok zaten yaşamadan yaşanılanın ne olduğunu anlamıyor insanlar. İçlerinde çok ama çok duyarlı olanlarda var elbette zaten onlar sayesinde ötekileşmediğini düşünürken bir anda yeniden farkına varıyorsun ki o İNSANların sayısı çok ama çok az hatta nesli tükenmek üzere.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çok fazla uzatmadan, engelliler haftası yılın 365 günü engelleri görmeyen, onlara engel olanlar için 1 haftalık vicdani masturbasyon yapmaktan başka bir şey değildir deyip noktayı koyuyorum.

Tekerlekli Sandalye