Engelliler için bakım evi

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
2820182_230x230.jpg

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Avrupa Türk Engelliler Derneği (AVTED) tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan AVTED Başkanı Cemil Çiçek, Türk engellilerin ihtayaclarına cevap verecek bir bakım evi için girişimlere başladıklarını söyledi.

MERKEZİ Hamburg'da bulunan Avrupa Türk Engelliler Derneği (AVTED), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. Borgweg'deki Görme Engelliler Okulu'nda gerçekleşen etkinliğe dernek yönetim kurulu üyeleri, engelliler, aileleri ve dostları katıldı.

Etkinlikte günün anlamını anlatan AVTED Başkanı Cemil Çiçek, “Engelleri birlikte aşalım. Engelliler acıma duygusu değil toplumsal dayanışma bekliyor. 2008 yılında kurduğumuz dernekte çok sayıda proje geliştirdik ve bunları hayata geçirdik. Ama bir çok projeyi daha henüz gerçekleştirmedik önümüzdeki yılda proje çalışmalarımız hızla devam edecektir. Geride bıraktığımız iki yıl içerisinde yoğun çalışmalar yaptık. Hedefimiz ve sloganımız engellilere balık yedirmek değil, balığın nasıl tutulduğunu öğretmektir” dedi.

BAKIM EVİ PROJESİ

Her engelinin kendi din ve kültüründe bakılmaya ihtiyacı olduğuna işaret eden Çiçek, “Uzun zamandır üzerinden çalışmalar yaptığımız Türk engelliler için Bakım Evi projesi tüm hızıyla devam ediyor. Hamburg'un Billstedt semtinde bir yer aldık. Hedefimiz Türk engellilere kendi kültürünü, dilini bilen bakıcılar baktığı bir bakım evi.. Bunun için kaynaklara ve dayanışmaya ihtiyacımız var” dedi.

KÜÇÜK YAŞTA EĞİTİM

Her yıl Almanya'da 120 bebeğin kör olarak doğduğunu belirten uzman Pamela Cory, görme engelli doğanlara küçük yaşlarda kendi hisleriyle kendi ihtiyaçlarını görmeleri amacıyla eğitim verildiğini kaydederek,”Örneğin görme engelli bir kişi küçük yaşta gömleğini düzgün giymesi öğretiliyor. Mutfakta gerekli olan yemek pişirme, tabağı nasıl kullanacağı gibi.. Böylece görme engelli biri kişi çoğunlukla kendi ihtiyaçlarını kendisi yapabiliyor ve başkasının yardımına muhtaç olmuyor” dedi ve detayları aktardı.

Etkinliğin eğlence bölümünde 'Umuda Doğru' adı altında Coşkun Üresin'in yönettiği kısa bir tiyatro oyunu sergilendikten sonra etkinlik son buldu.

Hürriyet

Tekerlekli Sandalye