Engelliler için covid aşı önceliği

mrtizmir

Üye
Üye
herkese iyi günler,

kızım 26 yaşında %100 engelli yatalak o yüzden covid aşısını yaptırmak istiyoruz ama öncelik konusunda bi türlü bilgi alamadım hiç bir sistemden..e nabızda,mhrs de ve 182 yi arayınca önceliğ yok diyor..evde sağlığı aradım 182 ye yönlendiriyor..e bu kızın önceliği yoksa kimin olur ki..bu konuda bilgi alabilirmiyim acaba..yada başvurmam gereken başka bir yermi var bilemedim..izmirdeyiz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu konuda sağlık bakanlığı sınıfta kaldı bence. Bazı engelli grupları öncelik listesine eklendi. Örneğin down sendromlu engelliler ve bazı kas hastalığı olanlar. Bu sıralama neye göre yapıldı anlamak mümkün değil. Bende bekliyorum sıramı ve net bir tarih yok.

İsen Buga

Üye
Üye
Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı; engelli değil de belirli hastalığı olanlara öncelik verildi. sanırım 2 hafta önce haberlerde geçmişti kaale almadığım için çok dikkat etmedim.

İsteyen MHRS.den sansını deneyebilir. Denemesine rağmen alamıyorsa o hastalıkta sıra önceliği yok demektir.
Var ise hastalığını buraya yazabilirler diğerlerine örnek olur.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

04.04.2021 tarihinde 1.doz Covit-19 aşımı oldum. Mhrs den e-nabıza sürekli giren oğlum aşı sıramın geldiğini ve randevu aldığını söyledi. Önce şaşırdım çünkü engelli rapor oranım %54 ve sıranın bana bu kadar erken gelmesi ilgimi çekti. Araştırınca kronik hastalıklar grubunda önceliğim olduğunu öğrendim. Engelli raporumda belirtilen orana bakılmaksızın bence kardiyovasküler hastalıklar grubuna girmem neden oldu aşı olmama...

Aşıdan sonra ilk gün ve ertesi gün sol kolumda biraz ağırlık vardı ama geçti. Psikolojik açıdan oldukça rahatladım diyebilirim. 2. doz aşıyı olmayı dört gözle bekliyorum.

Şimdi sözüm aşı karşıtı olanlara! Hasta haklarına sonsuz saygım olduğundan aşıya sıcak bakmayan ve olmak istemeyenlere karşı sadece şunu söylemek istiyorum. Aşı zorunlu değil ve olmamak tamamen sizin düşünceniz ve isteğiniz olmalı. Bunu bireysel olarak seçerken çevrenize karşı aşıyı provoke etmeyin. Siz olmak istemiyorsanız bile çevrenizin sağlığı sözkonusu ve aslında kimseyi kendi olumsuz düşüncelerinizle aşılanmalarına mani olmayın. Unutmayın ki bu çağın vebası ve salgınla mücadele etmenin en etkin yolu toplumun aşılanmasıdır.

Selam mrtizmir,

Kızınızın aşı önceliğinin olması lazım diye düşünüyorum. Bana kalırsa bu işte bir yanlışlık olmalı ve siz pes etmeyin, konuyu iyice araştırın ve kızınızın evde aşılanmasını sağlayın.

Hepinize aşı olabilmeniz dileklerimle,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben baya araştırdım. Ve bu öncelik sırasının neye göre belirlendiğini bir türlü anlayamadım. Sağlık bakanlığının da hakkaniyetli öncelik sırası belirlediğine inanmıyorum.

elif74elif

Üye
Üye
Ben baya araştırdım. Ve bu öncelik sırasının neye göre belirlendiğini bir türlü anlayamadım. Sağlık bakanlığının da hakkaniyetli öncelik sırası belirlediğine inanmıyorum.
Bence hepimiz CİMER'e yazarak aşılanmayı talep etmeliyiz, sessiz kalmamak lazım yoksa çok bekleyeceğiz.

septik

Editör
Editör
@elif74elif

Selam, engelli olmamız sağlıksız olduğumuz anlamına gelmediği için herkes gibi aynı şartlarda değerlendiriliyoruz. Sanırım ellerinde yeterli aşı olmadığı için gecikmeler oluyor.

Sağlık bakanını sıkı takip edenlerdenim, son açıklamalarından birinde aşı temini konusunda tüm dünyadaki ( aşı savaşları ) aşırı talep sebebiyle verilen sözler tutulmadı dedi, anladığım bakanlıkla yapılan anlaşmalara uygun davranılmadı ve gelmesi gereken aşılar gönderilmedi.

Mevcut aşılar veya yeni gelen aşılarıda sıralama yaparken sürekli insanlarla yüz yüze olan öğretmenler, asker, polis vb. gibi hastalığı kısa sürede kitlelere bulaştırabilecek kişilere yapılmaya başlandığı fakat haziran sonuna 40 yaşa kadar olanları temmuz sonunada 20 yaşa kadar olan kişilere vurulacağı konusunda gayet emin ve net bir açıklama yaptı.

Kısacası en geç 2 - 3 ay içersinde aşılarımızı olacağız, inş, daha kısa sürede aşılarınız.

Son düzenleme:

elif74elif

Üye
Üye
@elif74elif

Selam, engelli olmamız sağlıksız olduğumuz anlamına gelmediği için herkes gibi aynı şartlarda değerlendiriliyoruz. Sanırım ellerinde yeterli aşı olmadığı için gecikmeler oluyor.

Sağlık bakanını sıkı takip edenlerdenim, son açıklamalarından birinde aşı temini konusunda tüm dünyadaki ( aşı savaşları ) aşırı talep sebebiyle verilen sözler tutulmadı dedi, anladığım bakanlıkla yapılan anlaşmalara uygun davranılmadı ve gelmesi gereken aşılar gönderilmedi.

Mevcut aşılar veya yeni gelen aşılarıda sıralama yaparken sürekli insanlarla yüz yüze olan öğretmenler, asker, polis vb. gibi hastalığı kısa sürede kitlelere bulaştırabilecek kişilere yapılmaya başlandığı fakat haziran sonuna 40 yaşa kadar olanları temmuz sonunada 20 yaşa kadar olan kişilere vurulacağı konusunda gayet emin ve net bir açıklama yaptı.

Kısacası en geç 2 - 3 ay içersinde aşılarımızı olacağız, inş, daha kısa sürede aşılarınız.
Sizin engelinizi bilmiyorum ama parapileji, tetrapleji olup ( ki benimki daha basit bir omurilik felci )kalp ve solunum problemi yaşayan insanlar var ve enfeksiyona çok açık yaşıyoruz.Aşı durumlarını yabancı basından da takip ediyorum.Öğretmenlere yapılmasın bize yapılsın demiyorum zaten.Şu anda obezler aşılanıyor ama diğer engelliler listede bile yok.

septik

Editör
Editör
Geçmiş olsun. inanın ilk aşı olacaklar arasında yaşlı ve engellilere öncelik verilmesini en çok isteyenlerdenim. Fakat aşı konusunda tek yetkili sağlık bakanlığı, hastalığın hangi durumlarda kimlerde ağır seyredeceği veya vefata sebep olacağı konusunu ve riskli kavramını sağlık bakanlığı belirliyor.

Sanırım tüm sorun ellerinde yeterince aşı olmamasından kaynaklanıyor, bende ortopedik engel ayrıca bir süredir koah var, başlarda koah sebebiyle öncelikli aşı olurum diye düşünüyordum ama malesef halen beklemedeyim.

Cimere yazmak konusunda itirazım yok fakat çokta umut bağlamaya değecek bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum, denemekten bir zarar gelmez isterseniz başlangıcı siz yapın ve cimere yazın, gelecek olan cevabıda bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Son düzenleme:

Gülden

Üye
Üye
OĞLUM % 90 OTİZM...E-DEVLETTEN BAKTIĞIMDA ÇIKMAMIŞ.... :(

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

02.05.2021 tarihinde 2.doz Covit-19 aşımı oldum. İlkinde kolumda hafif bir ağrı dışında hiç bir yan etki görmezken 2. dozdan sonra ertesi gün resmen ateşim yükseldi. Halsizlik ve ateşle birlikte uyudum saatlerce. Sonrasında araştırdım ve bunun görülebilirliği sık bir yan etki olduğunu öğrendim. Sadece dinlenerek geçmesini sağladım. Çok şükür uzun sürmedi ama yine de bilmenizde faydası olacağını düşündüğümden paylaşmak istedim ;

'Biontech'te 2'nci dozun yan etkisi bir tık daha fazla'

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Biontech aşısında 2'nci dozun yan etkisinin Sinovac aşısına göre daha belirgin olduğunu söyledi.​

Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Balık, Covid-19 aşılarında 1'inci dozda birçok kişide yan etki görülmezken, 2'nci dozdan sonra hafif yan etkilerin görülebildiğini söyledi.
Biontech aşısında 2'nci dozun yan etkisinin Sinovac aşısına göre daha belirgin olduğunu belirten Prof. Dr. Balık,

"Genel olarak bizim de izlenimimiz 2'nci dozdan sonra yan etkiler daha fazla görülebiliyor; ama bu yan etkiler çok hafif şekilde gerçekleşiyor. MRNA'da yani Biontech aşısında yan etkiler bir tık daha fazla hissediliyor ama bu yan etkilerden asla korkulmamalı. Bunlar tolere edilebilir yan etkilerdir. Bu yan etkilerin önemsiz olduğunu tekrardan belirtelim. Vücut kırgınlığı, eklem ve kas ağrıları, baş ağrısı gibi kendisini gribal enfeksiyon gibi hissettiriyor. Bir de aşı yerinde ağrı, yanma, kızarıklık oluyor" dedi.

'İNAKTİF AŞIDA 2'NCİ DOZDAN SONRA BAŞLIYOR'

Prof. Dr. Balık, bu etkilerin inaktif aşı olan Sinovac'ta çok daha az veya hiç hissedilmediğine dikkat çekerek, "Yine bu ay gelecek olan ve kullanmaya başlayacağımız Sputnik aşısı da Sinovac aşısına benzer şekilde hafif etki gösteriyor. MRNA aşısında da bu belirtiler sadece biraz daha fazla olarak kendisini hissettiriyor.

Dolayısıyla kişi aşı sürecini konforlu geçirmek istiyorsa Biontech yerine diğer 2 aşıdan 1'ini tercih edebilir; ama kendisinde biraz daha güçlü bir bağışıklık oluşturmak istiyorsa erken bağışıklık oluşturmak istiyorsa MRNA aşısı ilk dozda 10'uncu günden sonra bağışıklık oluşturmaya başlıyor. Dolayısıyla bu süre içinde virüs kapsa bile hastalığı zayıf geçirmeye katkısı oluyor bu aşının; ama inaktif aşılarda bu anlamda etki 2'nci dozdan 10-15 gün sonra başlıyor" dedi.

'10 GÜN SONRA BAŞLIYOR'

Prof. Dr. İsmail Balık, aşı olan kişide yaptırmadan hemen önce ya da sonra virüs kapmışsa avantaj ya da dezavantaj oluşmayacağını belirterek, "Hastalığı hiç aşı olmamış gibi geçirir; çünkü aşının koruma etkisi Biontech aşısında 1'inci dozdan 10 gün sonra başlıyor. İnaktif aşılarda ise 1'inci dozdan sonra koruma etkisi çok zayıf. Ancak 2'nci dozdan 10-15 gün sonrasından itibaren koruma bekliyoruz.

Örneğin; bir kişi 1'inci dozu oldu ve aşıyı yaptırdıktan 10 gün sonra 2'nci dozu olmadan da hasta oldu. Bu hastalık bağışıklık sistemi üzerinde sanki 2'nci doz gibi etki yapıyor. Dolayısıyla biz zaten hastalığı geçirmiş olanlara 6 ay geçmeden bir aşı yapılmasını da önermiyoruz. Çünkü hastalığın kendisi de bağışıklık bırakıyor aynı aşı etkisinde olduğu gibi" diye konuştu.

Herkesin aşı olması dileğimle,​

Tekerlekli Sandalye