Engelliler için Eğitim Alanları Çoğalsın

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Günümüzde okumanın ne kadar önemli olduğunu ve Türk devletinin son dönemlerde eğitime yaptığı yatırımları bilmeyenimiz yoktur. Engelli kardeşlerimizin birçoğu, fiziksel engelli olmalarına karşın okuma imkanı bulamamaktadır. Türkiye’de eğitim sektörünün bu denli gelişmesi ile birlikte tahminimiz engelli kardeşlerimiz için eğitim alanlarının çok daha fazlalaştırılması yönündeydi ancak bu durumda devlet biraz ağır çalışmakta ve bu nedenle ister istemez sesimizi duyurma gereği hissediyoruz.

Türkiye yasaları içerisinde fikri ve vicdanı hür insan maddesi, tüm insanların belirli haklara sahip olduğunu ve kendi fikir beyanatları etrafında birçok kişiyi toplayabilmesi hususunu en iyi açıklayan maddedir. Okuma özgürlüğü, her insan için tanınan ve Mustafa Kemal Atatürk döneminden beri süregelen bir özgürlüktür. Bu özgürlük, eski dönemlerde köyde yaşayan kız çocuklarımızın elinden alınmıştı. Ancak günümüzde modern toplumumuz, eğitim ihtiyacını herkesin gidermesini sağlamakta ve okumayan insan kalmamaktadır. Ancak engelli kardeşlerimiz için bu durum fazlası ile geçerli sayılmaz. Büyükşehirlerimizde engelli kardeşlerimizi sunulan eğitim olanakları gitgide daha da genişlemekte ancak birçok hususta olduğu gibi doğu illerimizde yetersiz kalmıştır. Elbette yapılan istatistikler gösteriyor ki doğu illerimizde yaşayan engelli kardeşlerimizin eğitim durumları, gerçekten vahim sayılacak derecede kötü durumdadır. Öncelikle bu hususta devlet yetkililerimizin birşeyler yapmasını istiyoruz. Bu konu, her insanın eğitim özgürlüğü yasası içinde geçerli bir konudur.

Okuma aşkı, sadece şehirde yaşayan insanlar için değil, tüm Türkiye toprağı üzerinde birbirini kardeş bilmiş insanlarda bulunan bir aşktır. Herkes okuyamaz diye birşey söz konusu değil. Bugün hangi okumamış engelli kardeşimize sorsanız, keşke heryerim sakat olsa ancak okuyabilsem cevabı verecektir. Aslında bu cevap tüm herşeyi açıklamaktadır. Sefalet içinde yaşamış ya da erken yaşında engelli kalmış kardeşlerimiz, şuan durumu iyi olan birçok kişiden daha fazla okumak istiyor ve bunun için çaba harcıyor bunu görmemek için kör olmak lazım. Devletimizin engellilerimize sunduğu eğitim olanakları gitgide daha fazla artmaktadır ancak yeteri düzeyde hızlı geliştirilmemektedir. Özellikle doğu illerimizde yapılacak çalışmalar, birçok engellimize uzatılacak eller, belki de birçok insanın ne kadar mutlu olacağını akıllara getirir. Şuan piyasa da okuyorum diyen bir çok insan, engelli bir insanın içerisinde ki okuma aşkını asla tahmin edemez. Bununla dolaylı olarak şuan maddi durumu çok iyi olan insanlar, engelli kardeşlerimiz için yapılacak eğlitim yuvaları için maddi desteklerini sağlayabilir en azından bir hayur duası alabilirler.

Sadede gelecek olursak değerli devlet yetkililerimizin engelli eğitimi konusuna çok daha fazla önem vermesini önemle rica ediyoruz. Ülkemizde okumaya aç olan o kadar fazla engelli kardeşimiz var ki, onları bu durumdan mahrum bırakmak gerçekten bencillik ve büyük bir kötülük olur. Engelliler için eğitim kurumu açılması hususunda devlete bizzat para yardımı yapacak birçok insan bulunmaktadır.

Gerek televizyon aracılığı ile gerekse belediyelerin yürüteceği çalışmalar ile tüm Türkiye’de engellilerimizin eğitim alabilecekleri ortamları çok daha büyük bir hızla meydana getirebiliriz. Bu konuda yardım edebilecek birçok insan olduğuna inanıyoruz. Engelli kardeşlerimiz okusun, Türkiye’de okuma konusunda ki engellerde büyük bir hızla kalksın.

Tekerlekli Sandalye