Engelliler için eksik primleri yatırıp emekli olma imkanı var mı?

selamlar arkadaşlar bende bu konuyla ilgili bilgi almak istiyorum;
_ilk olarak engelliler için eksik günleri toplu yatırma imkanı varmı,ayrıca ben askerden geldikten sonra yaşadığım bu rahatsızlığa düçar olduğumdan askerliği saydırıp,eksik günlerin primlerinide yatırmak istiyorum böyle bir imkan varmı.
_ikincisi ise benim memlekette bir fiil 7 yıl aralıksız çalışmışlığım olup daha sonrasında şimdiki ikametkahım olan Bursa'ya taşındım lakin çalıştığım işyeri kapatılmış ayrıca 1 gün dahi primim yatırlımamış şuanda o kişiler de benim gibi emekçi statüsünde insanlar mahkemeye versem ne alabilirim ki?
_üçüncü şık ise benim ilk sigorta girişim kayseri'de idi 1989 yılı idi sigorta kartımı alamadım ama muhasebeye bakan samimi arkadaşımdı ve yatırıldığını söyledi geçici bir işti fakat başka bir firmanın inşaat kolu idi kayseri girişinde ağaç işleri yapı koperatifi idi demir doğrama işlerini yapıyorduk,ikincisi ise memlekette yani Tokat/Zile'den çıkartılmış bir sigorta kartım var ve halen elimde BENDEKİ KARTTA YAZAN TARİH 01.08.1990 ÖZÜR DERECEM %80 OLUP SÜREKLİDİR İBARESİ TAŞIMAKTADIR (KRONİK KARACİĞER PROBLEMİ YAŞIYORUM).bu numaramla kısa aralıklar halinde çalıştığım toplam gün sayım 790 gün falandı lakin bu ÖMSS için çıktı almaya gittiğimde 408 günüm olduğunu gördüm bunu birtürlü anlamadım bazılarında sigorta prim dökümü alırken başka kişi isimlerine rastlıyorduk ama bende öyle bir değişiklikte yoktu ve tam 1 yıllık sigortam resman hayal oldu bunun nedeninide öğrenmek istiyorum.
Eğer yardımcı olursanız sevinirim esenlikler ve kolaylıklar diliyorum.

Malasef eksik kalan primleri toplu halde ödeyemezsiniz. Fakat askerliği yarırabilirsiniz. Yatırılmayan primler için iş yerini dava edebilirsiniz. Ancak işyerinin kapanmış olması davayı kazanma şansınızı iyice düşürür.

1. Askerlik borçlanması dışında diğerleri toplu kapatamazsın.
2. Bu işi ispatlayabilirsen ilgili kişilere dava açabilirsin, ancak ispatlayamazsan dava düşer.
3. SGK da isminizi girip ne zaman sigortalı olduğunuzu görmelisiniz. Varsa dağınıklığı bir numara altında toplayabilirsiniz.

Kayıtlarda;
Toplam primleriniz nedir?
Ne zaman sigorta başlanğıcı olarak gösteriliyorsunuz?(18 yaşından gün aldığınız yıllarda çalışıyormuydunuz vs)

Ona göre yol gösteririz.

Geçici süreli hizmetlerde dahi olsa deneme süresi haricindeki hizmetler için sigortalı olman gerekir...Ancak deneme süresi deneme amaçlı olduğundan belirli bir süreyi kapsar bu sürede çalışmanızdan memmun değilse sigortanızı yaptırmazlar... Toplam prim gün sayısınızdaki farklılıkları da kurumunuz kapansa bile öğrenebilirsiniz...Şahıs icmal bordrolarınızın bir sureti işyerinizde bulunur ancak diğer suretini de bulunduğunuz ilin Sigorta İl Müdürlüğünden çıkarabilirsiniz...Burada isimden daha ziyade önemli olan T.C. Kimlik Numaranız, Sosyal Güvenlik No'nuz bir de asıl önemli olan İşyerinizin Sigortada bağlı bulunduğu İşyeri Numarasıdır...Yani SSK dökümanı bilgi amaçlıdır bu bilgilere nazaran hayal kırıklığı yaşamak anlamsızdır...Şahıs İcmal Bordronuzdaki sigorta prim günleri kesindir bunlardan aldığınız dökümanları götürdüğünüzde muhtemelen sizin primlerinizi başkası adına yatırmışlardır düzelttirerek kesin sonuca ulaşabilirsiniz...Kesinlikle vazgeçmeyin...Boşlukları birleştirmek ancak Devletin böyle bir hak vermesiyle mümkün olduğundan şu an böyle bir durum söz konusu değildir...Engelli emekliliğinden faydalanmak istiyorsanız askerlik borçlanmasını en son aşamada yapmanız lehinize olabilir çünkü erken engelli emekliliğinde hizmet ve prim şartı gerekmektedir...Genellikle hizmet tamamlandığında prim fazla gelmektedir...Öncelikle priminiz eksikmi bakarsınız eksikse askerliğinizi borçlanırsınız...Sağlıcakla ve esenlikle kalmanız temennilerimle...

Geri