Engelliler İçin Hazırlanan Projeye Ab Desteği

gülümse_hayata

Üye
Üye
Mut Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Zihinsel engelli bireylerin mesleki eğitimi ve rehabilitasyon hizmetleri ile iş gücü

piyasasına entegrasyonlarının incelenmesi isimli Leonardo Da Vinci-Vetpro Projesi” AB fonlarınca desteklenmeye değer bulundu.

Öğretmenevi Müdürü Emre Duru koordinatörlüğünde hazırlanarak sunulan proje, 2 bin 550 başvuru arasından ilk 190 proje içerisine girmeye hak kazandı. Proje koordinatörü Duru, çeşitli tedbir ve araçların varlığına rağmen özürlü kişilerin topluma eşit bireyler olarak katılmalarının önündeki engellerin halen var olduğunu belirterek, “Dünyanın her yerinde özürlü bireylerin insan hakları ihlallerine maruz kalmaktadır. Ülkemizin AB uyum sürecinde sosyal politikalar alanında kendi üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Biz de hazırladığımız bu proje ile bu çalışmalara katkı sağlamak istedik.” dedi.

Duru, engelli vatandaşların sorunlarının, toplumun tüm kurumlarının ve tüm kesimlerinin ortak çabasıyla çözülebileceğini ifade ederek, bunda da tüm kurumlarla birlikte sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü kaydetti. Bunun için özürlülerin durumuna uygun mesleki eğitim programları geliştirilerek onların insanca yaşabilecekleri bir ortamın ekonomik altyapısının hazırlanması gerektiğin dile getiren Duru, şunları kaydetti:

“Bu proje kapsamında mesleki eğitim programları yapılandırılarak özürlülere yönelik bireyselleştirilmiş mesleki eğitim kapasitesi ve kalitesi gelişecek. Mesleki ve özel eğitim alanında çalışan kurumların hizmet kalitesi artacak, katılımcılar alanlarında kendilerini geliştireceklerdir. İlçede bir ilk olarak eğitim kurumları, iş dünyası, merkezi ve yerel yönetimler, STK’lar ayrımcılıkla mücadele kapsamında birlikte çalışacaklardır. Bildiğiniz gibi, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10'u, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12'si özürlü, yani ülkemizde yaklaşık olarak çeşitli özürleri olan 7,5 milyon yurttaşımız var. Unutmayalım ki, her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Özürlü doğmak, özürlü olmak hiçbirimizin elinde değildir. Engellilerin topluma katılmasını ve üreten bireyler olmasını sağlamak hepimizin görevidir.”

Duru, 20 bin 545 Euro fon ayrılan projeye 9 farklı kurumdan 13 kişi katıldığını belirterek, bu üyelerin 14 gün boyunca Almanya’nın Hamburg şehrinde inceleme çalışmalarında bulunacağını sözlerine ekledi.

Tekerlekli Sandalye