Engelliler İçin İstihdam'ın Önemi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli bireylerin bir çok sıkıntılar yaşadığı hepimizin malumudur. Bir çok engelsiz olan insan için hiç önemsenmiyecek belkide yok sayılabilecek olan sorunlar engelli birey için yaşamak kadar önemli olduğunu bir çoğumuz göz ardı ederiz. Bunu kimimiz düşüncesizlikten yaparız, kimimiz umursamazlıktan ,kimimiz ise ne yaptığımızın farkında bile olmayız. Hal böyle olunca bizler için hiç bir şey ifade etmeyen bazı düzensizlikler eve kapanan bir insan anlamına geleceğini unutuveririz.

İstihdam sorunu engelliler için en temel sorunlar arasında ilk sıralarda yer alır. Nasılki yaşamak için bir takım gereksinimlerimiz var ise engelli insanında çalışmaya, kazanmaya ve bu doğrultuda düzgün potansiyelde bir yaşam sürmesine'de ihtiyacı vardır. Aslında istihdam bir nevi maddi kazanç gibi görülsede bana kalırsa insanın psikolojisinde çok büyük yer kaplayan bir unsurdur. Çünkü çalışabilirlik insanın kendine olan güveninin ve bu doğrultuda saygısının bir şeyleri başarıyor olabilmenin bir göstergesidir.

Her insan bu engelli/engelsiz fark etmeksizin çalışıp ürettiği sürece kendine güveni tam, kendini bırakmayan, savaşan insan anlamına geliyor. Bunun göz ardı edilmemesi gerektiği ve bu bağlamda engellilerin çalışabilirliği arttırılacak girişimlerin düzenlenmesi acil olarak gerekmektedir.

İstihdam konusunda atılan adımlar elbetteki var fakat tüm okuduklarımdan edindiğim bilgiye göre yeterli düzeyde olmadığıda aşikar. Ortada yapılmış olan ÖMSS sınavı kocaman bir boşlukta sadece bir damlayı gösteriyor. Faydalanacak insan sayısı oldukca az olması umutları yıkmaya yetiyor. Her nekadar önümüzdeki 2 yıl içinde yeni yerleştirmeler olacağı söylensede insanlarında tahammül gücünün kalmadığını gözden kaçırmamak gerekmektedir, ve gerekli çalışmalara hız verilmesi insanlarda oluşabilecek mağduriyetin giderilmesi esas olandır.

Tek dileğim ilgili mercilerin bu sessiz çoğunluğun sesine biraz kulak vermesi ve gerekeni en kısa sürede yapması yönündedir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Gülümse,

Siteye üye olduğum günden beri hep düşündüğüm bir konu vardı. Engellilerin en büyük sorunu hangisi? Bir çok sorun var elbette ama artık kararımı verdim. Bana göre en büyük sorun İstihdam Sorunu...Aslında bu sorun çözülmediği için diğer sorunları da beraberinde getiriyor. Bir insanın yaşaması için , ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ekonomik anlamda bir gelirinin olması yani bu anlamda kaynağa ihtiyacı var. Bu kaynak bir engelli için o kadar zorunlu ki ;ne 2022 maaşı ne de evde bakım maaşıyla karşılanabileceğini düşünmüyorum. Bahsi geçen bu 2 maaşı devlet her engelliye bağlamıyor, gerçekten adeta kırk dereden su getirtiriyor ve sonuçta herkes bu iki maaşdan faydalanamıyor zaten...Engellilerin bir çok sorunu var, eğitim, sağlık, sosyalleşme, ulaşım, iletişim vb ...Bunları hepimiz zaten biliyoruz hatta bilmekle kalmayıp birebir yaşıyoruz :) Tüm bu sorunların çözüm noktası aslında ekonomik istihdam yani engellilerin bir işe sahip olmaları..Bu sayede diğer sorunlarının da bir şekilde yavaş yavaş çözüleceğine inanıyorum ben... Ekonomik özgürlük beraberinde ; sağlık giderlerini karşılayabilmeyi, tedavi olabilmeyi, eğitim görebilmeyi, sosyalleşebilmeyi vb. daha bir çok özgürlüğe ve hakka kavuşturacaktır engelliyi...

Asıl ve en büyük sorun İstihdam sorunudur. Diğer sorunlar zincirin halkaları gibi birbirine o kadar bağlıdır ki eğer ilk halka düğüm olmazsa diğerleri de olmayacaktır...İstihdam; bir engellinin çalışması ve gelir elde etmesi değil, en uygun işe en uygun koşullarda yerleştirilebilmesidir ki bence sorunun düğümlendiği asıl nokta bu işte... Çalışan ya da çalışmak isteyen engellilerin, engellerle dolu iş yaşamına ayak uydurmakta ne kadar zorlandığını birebir gözlemleyen bir engelli olarak meselenin kaynağına inilmelidir. İstihdam sorunu çözüldüğünde diğer sorunlar daha kolay çözülecektir.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yazdıklarına tamamen katılıyorum arkadaşım üst kısımdaki yazımda bunun bir göstergesi istihdam bence zincirdeki en önemli halka hiçte yabana atılmaması gerekli sadece maddiyat olarak bakmıyorum bu konuya öncelikle insanın kendine güveninin artması bir şeyleri başarabilmenin bir göstergesi olarak görüyorum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Canım Gülümse , dayanamadım yine :)

İstihdam (uygun koşullarda yapıldığında, adil bir şekilde, kariyer hedefi desteklenerek, hakkettiği ücret verilerek, ayırımcılık yapılmadan vs. vs. bütün koşullar sağlanarak ama! )

İstihdam= Ekonomik özgürlük + yaşam standardına kavuşmak +sağlık + mutluluk +huzur + kendine güven + hayata bağlılık + sosyal çevre + yaşama sevinci + aile kurmak + çocuk sahibi olmak + arkadaşlık + neşe + hayata güvenle bakabilmek + umutların yeşermesi + gelecek planları + yeni hayaller + özgüven + sosyalleşme + topluma fayda + üretken olma + yaratıcılık + iyimserlik +cesaret+++++++++++++++++++++++

olacaktır.

Tekerlekli Sandalye