Engelliler için, Mimar olarak mesleki çalışmalarım

onbes

Üye
Üye
Sevgili arkadaşlar,
30 yıllık serbest meslek yaşamımda, bir çok projede ucundan kıyısında az da olsa engellilere yönelik, yönetmeliklerle belirlenmiş projeler çizdim.
Bunlar, genellikle bir yapında olması gereken engelliler için küçük çözümlerdi.
örnek verecek olursak, giriş rampaları, su basman seviyesinde engelli asansörü vs gibi küçük şeyler.
Ancak son 2 yıldır, kader beni sıfırdan tasarımlarla engellilere yönelik projelere taşıdı.

Bunlardan ilki,
İzmir/Çiğli Belediyesinin Engellilere yönelik bir Kültür ve Eğitim Merkezi yapılmasıydı.
Belediyenin gücü yetersiz olduğu için, daha çok bağış yoluyla bu tesisi sizlere kazandırmaktı.
Ben ön fikir projesini oluşturarak bir dosya hazırladım ve Belediyeye teslim ettim.
Bu aşamadan sonra kalan iş bağışseverlerden destek.
Bu aşama geçerse "Uygulama Projeleri" hazırlanacak.

Resimler;
(en yakın zamanda yükleyeceğim)

Projenin tanıtım videosu

(yanlışlıkla ilk sunum videosunu vermişim, temeli atılan kesin proje videosu budur)

Diğer çalışmam Osmaniye Valiliğine çizdiği proje.
Geçen Salı günü temeli atıldı (22 kasım 2011)
Bu projenin tam adı;
TC Osmaniye Engelliler İlköğretim Okulu
16 derslikli bir ilköğretim.

bu da tanıtım videosu:

Vali Bey (Celalettin Cerrah) bu çalışmalrımı beğenmiş olacak ki,:eek:
bu ilköğretim binasını bir kaç değişiklikle başka bir amaçla başka bir alanda kullanmak için tadil etmemi istedi,
bu projede "Engelliler Mesleki Eğitim okulu" olarak yapılacak.

Yine önümüzdeki günlerde Osmaniyede yapılması düşünülen 3 proje içinde çalışmalara başladım.
Bunlar,
*Kadın sığınma evi,
*Kız ve Erkek Yetiştirme Yurdu,
* İlköğretim Okulu

Tüm bunlarda artık engellilere yönelik mimari tasarım ilkelerini,
yönetmeliklerde belirtilenleri de geçerek,
yaşamdan alınan deneyimleri kullanacağım.
Bu güne kadar yaptığım araştırmalar ve söyleşilerde kazandıklarıma sizlerdende katkı bekliyorum.

Herkese kolay ve engelsiz günler dilerim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

İsen Buga

Üye
Üye
Bir mimar olarak meşlektaşımı tebrik ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Selamlar,
Hiç kuşkusuz biz engellilerin en büyük sorunlarından biride "mimari engeller"dir. Bu anlamda siz mimarlara büyük işler düşüyor. Evet yasalar, yönetmeliklerle mimari düzenlemelerin nasıl ne şekilde yapılacağı belirlenmiş ancak uygulamaya geçirilmiyor. Örneğin Türkiyenin çeşitli il'lerinde belediyelerde görev yapan mimar arkadaşlar anlatmıştı. Kaldırımlar v.b gibi mimari düzenlemelerde yapılması gerekenleri söylediklerinde belediye yetkililerinden olumsuz yanıt alıyorlarmış. Bu olumsuz yanıtlara karşı birazdaha direnmek gerektiğini düşünüyorum.
Tabi birde (bana göre) mimarlık sadece basit kaldırım, rampa düzenlemeleri olarak görülmemeli. Biz engelliler yaşam alanlarımızı çok daha rahat kullanabileceğiz yaratıcı mimari tasarımlar bekliyoruz.

İsen Buga

Üye
Üye
Halilciğim proje genelde kayıt üzerinde planlanır. Tüm detayalr gözden geçirilir. Nasıl yapılacağı kayıt üzerinde tek tek anlatılır.
Sonra uygulama işi için kontrollük el değiştirir yani: İnşaat mühendisine devredilir.

İnşaat mühendisi kayıt üzerinde ne gerekiyorsa yapmakla, yaptırmakla yükümlüdür.

Atıyorum bir rampa olayımız var: rambada meyil olarak %8 yazdım. Kağıt üzerinde yol kotları baz aldığımda meyil çıkardım. sonra bu meyil uzunluğu verdim: 8 metre uzunluğu yazdım.
Uygulamada kot farklı çıkıyor genelde. Yani belediyeden aldığımız imar kot planı ile arsa üzerindeki gerçek kot seviyesi aynı olmuyor. Bakıyorsun rampa %8 meyil olması gerektiğinde 100 metre uzuyor. İnşaat mühendisinin işine gelmiyor tabii ki: Projede 8 metre yazdı diye 8 metre baz alıyor: sonuçta rampa %8 meyil yerine 60 derecelik açı çıkıyor: Kısacası lunaparkta kaydırak gibi oluyor ne çıkan olur ne inen.

İnşaat mühendisi durumu Mimara bildirmekle yükümlü ama işine gelmiyor. dedim ya mimar kot farkı öğrendiğinde 100 metre yap diyecek. hiç işine gelmez.

Proje el değiştirince sorumluluk başkasına gidince ne mimar kendisini zorlar nede inşaat mühendisi herkes kendi kalıbınca rahatlar: Dolayısıyla biz burada; hem kontrol hemde inşaat mühendisleri denetlemekle yükümlüyüz. Acaba plana sadık kalındı mı diye ikide bir gezmek zorunda kalıyoruz..

Belediyedeki mimarlara gelince sanıyorum ki onlar işgüzar. Derki biz projede %8 yazdık gerisi İnşaat mühendisinin sorunu:
İnşaat mühendisi derki mimar 8 metre uzunluk çizdi. Bizde mecburen 60 derecelik rampa yaptık.

İşin aslı rampa üzerine: %8 meyil olması koşulu ile uzunluk değişebilir yazılması gerekiyor... Yinede inşaatçılar bi bildiğini yapar...
son sözüm: bilmeyene; mimar ile inşaat mühendisi kedi köpek gibidir bir araya geldiler mi kapışırlar.

Tülayca

Üye
Üye
çalışmalaınız için tebrik ederim. Resimleride eklemeyi ihmal etmeyin lürfen.
Saygılar...

onbes

Üye
Üye
Admin arkadaşımızdan bir ricam olacak,
Engelliler İlköğretim Okuluna ait video yanlışlıkla ilk tasarım hali kondu,
düzeltmeye çalışsamda olmadıi
lütfen bu linkteki yenisi ile değiştirebilirmi?
Teşekkürler

engelli.wmv - YouTube

Teşekkürler

onbes

Üye
Üye
Tüm tebrik ve başarı dileyen arkadaşlara teşekkürler.

Kısa bir iki not yazma ihtiyacım oldu,

* bundan 20 yıl önce mimaride engelli tanımı (daha doğrusu yönetmelik) yokken,
bugün gelinen nokta umut vericidir diyorum,
yakın zamanda tüm kolaylıklar ve haklara sahip olunacaktır.

*Engelliler İlköğretim okulu , bedensel engelliler için tasarlanmıştır. Keza Çiğli projesi ise zihinsel engelliler de dahil olmak üzere tüm engellileri kapsamaktadır.

* İnşaat mühendisleri ile mimarları kedi-köpek gibi tanımlamak bence doğru değil, bugüne kadar beraber çalıştığımız inşaat mühendisleri arkadaşlar hep benim taleplerimi gözönüne almıştır, bende onların statik açıkdan uyarılarını. Artık hesapların bilgisayar destekli yapıldığıda gözönüne alınırsa, fazla bir müdaheleleride söz konusu olamıyor, haliyle bizimde. :)

* Rampaların eğimi (%6) ve haliyle uzunluğunun önemi kadar, projedeki yeri ve doğru kullanımıda önemli. Rampa yapmış olmak için çizmektese, çizmemeyi yeğlerim.

Saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekradan selamlar, video yerleşiminden gerekli sıralamayı, düzeltmeyi yaptım. (Yanlış düzenleme yaptıysam hatırlatın lütfen.)

Bu arada, "bundan 20 yıl önce mimaride engelli tanımı (daha doğrusu yönetmelik) yokken, bugün gelinen nokta umut vericidir diyorum." sözüne katılsamda, bu alanda hala büyük eksikliklerimiz olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Türkiye'nin en büyük şehirleri bile(İstanbul, Ankara v.b gibi) bırakın engellilerin erişimine uygunluğu, mimari açıdan tam bir ucube haline getirilmişken, anadoludaki illerin durumunu varın siz düşünün. Tabi bunun sorumluluğu tamamen mimarlara ait demek istemiyorum ama siz mimarlarada büyük işler düşüyor.

Siz mimarlardan engellilere uygun dizayn edilmiş okullar, iş merkezleri kısaca hayatın tüm alanlarını kapsayan yaratıcı projeler bekliyoruz. Tabi bunu beklerkende var olan çalışmalarınızında gelecek açısından umut verici olduğunuda belirtmek isterim.

onbes

Üye
Üye
uzun bir aradan sonra anca yazabildim dostlar.
Okulumuz vali bey tarafından açıldı,
Meslek Edindirme adı altında eğitim verecek.
Açılışa katılamsamda,
engelli öğrencilerimiz için 2 adet tekerlekli sandalye yollayarak,
madden olmasa da manevi olarak oradaydım.
okul.jpg
engelsiz günler dileklerimle.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Güzel bir gelişme. Devamını ve çok daha fazlasının olması temennisiyle...

Tekerlekli Sandalye