Engelliler için Motorlu taşıt alımında ötv ile ilgili sorular.

kudret

Üye
Üye
Arkadaşlar forumda aradım ama istediğim cevapların hepsini bulamadım, şu konular hakkında bilgi almak istiyordum;

Sağ kolumda güç kaybı ve manevra eksikliği var. (Düz vites kullanabileceğimi sanmıyorum)

1-) Ötv indiriminden yararlanmam için önce H sınıfı ehliyet almam gerekiyormuş, bana özel araba olmadan nasıl direksiyon dersini geçip H sınıfı ehliyet alacağım?

2-) Aracı engellinin kendisi kullanacaksa engelli oranı en az ne kadar olmalı? 4 yıl önce rapor almıştım oranım %65 çıkmıştı.

3-) İndirimden faydalanmak için araçta değişiklik yapılmak zorunda mı? (otomatik vites kullanabilirim)

4-) İstanbul' da engellilerin ne tarz araba kullanabileceğine karar veren hastahaneler hangileridir?

5-) İndirimli aldığım arabayı satabilir miyim?

6-) Yürüme engelliler için de şartlar aynı mı? Yoksa onlara özel istisna var mı? (Aracı yakınının kullanması için gerekli olan %90' lık oran değişebilir mi?)

7-) İETT' den ücretsiz seyahat kartı alabilmek ve spor müsabakalarını ücretsiz izleyebilmek için yine heyet raporu gerekiyor mu?

:cool: Alınan heyet raporunun orjinalini kullanmak şart mıdır? Hastahaneden onaylı fotokopi alınabilir mi?

İsen Buga

Üye
Üye
1. Kursda sana özel araba tasarlanacak bu maliyet sana binecek.
2.kendisi kullanacaksa sakatlık oranın önemi yok: sadece dr raporu ve ÖTV.siz araç kullanır ibreli rapor yeterli, %10 olsa dahi alırsın çok mühüm değil bunlar
3. otomatik vites kullanacaksan hayır, ancak başka özellikler olabilir: çünkü her engelli aynı değil...
4.Bunu H sınıfı ehliyet veren kurslardan öğren: onlar 40 ekmek fırın yemişlerdir bilirler.
5.satabilirsin: 5 yıl dolmadan satabilirsin ama ÖTV ödersin; 5 yıl dolarsa ÖTv ödemedem satarsın
6.aynı sakatlık grubunda iseniz notere ayzdırırsınız ruhsata isimleri belirli kişiler kullanır; ancak farklı sakatlığa tabii iseniz kullanamaz..
7 evet...
8 evet evet(fotograf ne kadar çok ise o kadar onaylı fotokopisi)

Tekerlekli Sandalye