Engelliler için ÖTV muafiyetini düzenleyen madde TBMM 'de kabul edildi

gormengelli

Üye
Üye
Düzenleme 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olacak.

"Önergeyle malul ve engelliler tarafından ÖTV istisnası kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin motor silindir hacmi sınırlandırmasının kaldırılması, ayrıca tasarıda yer alan mezkur bentler kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin ÖTV matrahı esas alınarak yapılan belirlemenin, anahtar teslim bedeli 200 bin TL'ye kadar olan taşıtların alınabilmesine imkan sağlayacak şekilde değiştirilmesi amaçlanmaktadır."

mehata19

Üye
Üye
Ülkemizde malesef 200.000 TL ye kaç engelli kardeşim araç alabilir düşünmek bnile istemiyorum.Yine zenginlere kendi menfaatlerine yapılan bir çalışma olarak düşünüyorum.Engelli yakını araç alması güzel bişey ama bunu bile engelliyle alakası olmayan nenemin nenesinin torununa kullanma fırsatı verildi bazı düzenlemelerle.Benim aracımı eskiden sadece kendim kullanabiliyordum.Bu sıkıntıydı.Acil hastalığı var kazası belası var.Birileri daha kullanmalıydı.Şimdi TSE onayı diyolar ( zorunlu) 600 TL alıyorlar ve benim aracımı herkes kullanabiliyor.Ruhsatta 3.derece akrabalar dahil yazıyor.Herkes birbiriyle akraba yani herkes kullanabiliyor.BU kötü bişey deüğil muhakkak ama farklı değerlendirilip engelliler adına ucuza maledip araç alınıp kullanılıyor.Burda en önemli konu dikkatinizi çekmek istediğim;engelli aracı hacizedilebiliyor dahası bağlanabiliyor.Buna düzenleme yapılmasını isterim.Nasıl sağlıklı insanlar ekonomik olarak çökebiliyorsalar biz engellilerde iflas edebilir çökebiliriz.Ama kimse bilmiyorki otomobil sağlıklı insanlara göre sadece bir araç ise (günümüzde kime sorsanız artık lüx değil ihtiyaç yanıtını alırsınız) biz engellilere göre otomobil elimiz bacağımız ayağımız.Benim borcumdan dolayı artacım haciz edilebiliyor bağlanabiliyor.Yakın zamanda hazırladığım ve bitmek üzere olan metni TBMM'deki bütün vekillere göndereceğim bu konuyla alakalı.Grupta eski üyeler bilirler 2022 maaşıyla alakalı bir durum olmuştu.Yİne TBMM deki bütün M.Vekillerine göndermiştim ve burdaki bazı arkadaşlarda göndermişti sonuç almıştık.Bu konudada sonuç alacağımı umuyorum.

gormengelli

Üye
Üye
Ülkemizde malesef 200.000 TL ye kaç engelli kardeşim araç alabilir düşünmek bnile istemiyorum.Yine zenginlere kendi menfaatlerine yapılan bir çalışma olarak düşünüyorum.Engelli yakını araç alması güzel bişey ama bunu bile engelliyle alakası olmayan nenemin nenesinin torununa kullanma fırsatı verildi bazı düzenlemelerle.Benim aracımı eskiden sadece kendim kullanabiliyordum.Bu sıkıntıydı.Acil hastalığı var kazası belası var.Birileri daha kullanmalıydı.Şimdi TSE onayı diyolar ( zorunlu) 600 TL alıyorlar ve benim aracımı herkes kullanabiliyor.Ruhsatta 3.derece akrabalar dahil yazıyor.Herkes birbiriyle akraba yani herkes kullanabiliyor.BU kötü bişey deüğil muhakkak ama farklı değerlendirilip engelliler adına ucuza maledip araç alınıp kullanılıyor.Burda en önemli konu dikkatinizi çekmek istediğim;engelli aracı hacizedilebiliyor dahası bağlanabiliyor.Buna düzenleme yapılmasını isterim.Nasıl sağlıklı insanlar ekonomik olarak çökebiliyorsalar biz engellilerde iflas edebilir çökebiliriz.Ama kimse bilmiyorki otomobil sağlıklı insanlara göre sadece bir araç ise (günümüzde kime sorsanız artık lüx değil ihtiyaç yanıtını alırsınız) biz engellilere göre otomobil elimiz bacağımız ayağımız.Benim borcumdan dolayı artacım haciz edilebiliyor bağlanabiliyor.Yakın zamanda hazırladığım ve bitmek üzere olan metni TBMM'deki bütün vekillere göndereceğim bu konuyla alakalı.Grupta eski üyeler bilirler 2022 maaşıyla alakalı bir durum olmuştu.Yİne TBMM deki bütün M.Vekillerine göndermiştim ve burdaki bazı arkadaşlarda göndermişti sonuç almıştık.Bu konudada sonuç alacağımı umuyorum.

İçeriği yanlış anladınız sanırım. Maksimum 200 bin TL ye kadar araç alınabilecek ve motor silindir hacmi sınırlanması kaldırıldı.

mehata19

Üye
Üye
Yok ben sizin yazınıza muhalefet etmedim yanlış anlamayın :) demek istediğim yaptıkları düzenlemenin bir çoğu kendileri için.Ben kendi adıma 60.000 TL lik arabayı zar zor aldım.200.000 Liralığı neyle alayım.Motor kısıtlamasına gelince benim bütçeme eşdeğer olanlara motor büyüklüğü değil az yakan araç makbul.Yani ne kadar motor küçük o kadar yakıt az mantığı :).3500 motor aracım olsa ne yapayım.Benzinin litresi 5,360 TL :).Sizce yanlışmı düşünüyorum.

mehata19

Üye
Üye
Benim isyanım memleketimizde araç alabilen engellilerimizin alım güçleri 200.000TL nin çokı altında ve kaç engelli arkadaşım ben 3000 motor hacminde araç alacağım düşüncesinedir.

fisur

Üye
Üye
Ben birşey öğrenmek istiyorum engel derecesinde ve içeriğinde değişiklik yapıldımı ve kimleri kapsıyor.en azından araçta olduğu gibi bazı ötv vergisi olan diğer tüketimlerdeki gibi ötv indirimi yasası oluşsa daha iyi olurdu.bunlarıda en yakın zamanda gündeme alsalar iyi olur.engellilerin tek sıkıntısı araç muafiyeti değil.bu gün konu araç olursa engelsiz kişide devreye girebilir.hükümetten bu çalışmalarıda bekliyoruz inşallah.

SM-J700F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Bay ziya

Üye
Üye
Selam ben t 12 felçliyim ben yüzde 92 raporla araç aldım aldığım aracı kendim kullanabilmem için özel tertibat taktırmak mümkün olabilir mi aracı alalı 1 yıl oldu

İbrahim Budak

Üye
Üye
Şaka yapmışlar hocam bu gerçek değildir engelli hakları deniliyor abi bize verilen maaşı kesme peşinde olacaksın, eczanelerden zorunlu kullandığımız ilaçlara kısıtlama getireceksin vatandaşı kırık kanaat geçinmeye mahkum hale getireceksin ve üstüne üstlük 200.000 TL. Lık araç alabilmek için yeni kanun çıkaracaksın yok ya bu bence uydurma bir düzenlemedir fakir halk kuru ekmek kodoman kesim pastalar yere batsın bu düzen

Venus_V3_5010 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye