Engelliler İçin Yapılan Modern Tesis Tamamlanıyor.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye genelinde Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün, zihinsel engellilere yönelik olarak birlikte tek çatı altında çalışma yapacağı ilk ve tek merkez konumundaki Nevşehir Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Hacı Rasim Uzer İş Eğitim Okulu'nda çevre düzenleme çalışmaları son aşamaya geldi.

Zihinsel engellilerin rehabilitasyonlarının yanı sıra, onların el becerilerinin geliştirilerek,oluşturulacak atölyelerde el sanatları ürünleri üretecekleri ve üretilen ürünler karşılığında da ek bir gelir sahibi olmalarına imkan sağlayacak Nevşehir Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Hacı Rasim Uzer İş Eğitim Okulu'nun tüm birimleri ile tamamlanmasının ardından başlatılan çevre düzenleme çalışmaları önümüzdeki günlerde tamamlanacak.

Nevşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 4500 metrekarelik bir alanın hibe edilmesi ile başlatılan Nevşehir Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Hacı Rasim Uzer İş Eğitim Okulu, geçtiğimiz Aralık ayında vefat eden hayırsever işadamı Rasim Uzer'in yanı sıra hayırsever işadamları Musa Ertaş ve Hakan Arıdil'in katkıları ile tamamlandı.

Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyan merkez, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün tek bir çatı altında zihinsel engellilere yönelik hizmetleri yürüteceği ilk ve tek merkez olma unvanına da sahip olacak.

Toplumdaki eğitilebilir niteliklerdeki zihinsel engellilerin rehabilitasyonlarının yanı sıra,el becerilerini daha etkin bir şekilde geliştirilmesine katkıda bulunarak değişik el sanatları alanında iş atölyelerinin de oluşturulduğu merkezden yararlananlar , ürettikleri el işleri ürünleri için de ayrıca bir gelirinde sahibi olabilecekler. Engellilerin toplumsal yaşamda vazgeçilmez bir güç olduğunun da etkin bir şekilde ortaya konulacağı merkezde gerçekleştirilen bu eğitimle birlikte engellilerin de istihdamlarının sağlanması planlanıyor.

Nevşehir Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nden gündüz 200 zihinsel engelli yararlanabilecek. 45 engelli de gece barınabilme imkanına kavuşabilecek.Zihinsel engellilerin spor yapmalarına imkan sağlanması için bir de spor salonunun hizmet vereceği merkezde, uzmanlar nezaretinde engellilerin basketbol, voleybol, hentbol gibi değişik salon sporları yapmaları da sağlanacak.

Merkezden yararlanan zihinsel engelliler ,merkezin hemen bitiğinde Nevşehir Belediyesi tarafından oluşturulan oyun parkı vasıtasıyla kültür fizik aletlerinden de yararlanıp düzenli spor yapabilme imkanına da kavuşmuş olacak.

Yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda kilitli parke taşı döşeme çalışmalarının son aşamaya getirildiği Nevşehir Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Hacı Rasim Uzer İş Eğitim Okulu'nun önümüzdeki günlerde hizmete kazandırılması planlanıyor.

Haber Fx

Tekerlekli Sandalye