Engelliler İçin Yapılanlar ve Yapılabilecekler

hayatadevam

Üye
Üye
En çok tartışılan bir konu aslında bu “Engelli” kelimesi eğer bir yerlerde geçmişse. Engelliyi anlayamayan, ona kolaylıklar sunmayan bir toplumun kendisidir aslında engelli olan. Ancak bugünümüze baktığımızda, engelliliğe olan bakış açımız çok çok iyi yerlere geldi aslında toplum olarak. Bu da hiç kuşkusuz devletin bu konudaki bilinçlenme politikasından gelmektedir. Bu yazıda neler yapıldı ve daha başka neler yapılabilir onlardan bahsetmek istiyorum

Bu zamana kadar hem hükümetten hem de vatandaşlardan neler geldi engellilere bunu az çok hepimiz biliyoruz aslında. Devletin engelliler için açmış olduğu engelli memur kadrosunun yanı sıra özel sektör de bu konuda teşvik edildi. Belli bir sayıda eleman çalıştıran bir firmanın kesinlikle en az bir tane engelli işçi çalıştırmasıyla ilgili yasa çıktı. Bunun yanısıra engelli işçi çalıştıran patronlara vergi indiriminde bulunuldu. Engelli vatandaşlarında ticarete atılması için vergi indiriminde bulunuldu.Bunlar saymakla bitmez aslında ve siz eğer bu yazı dikkatini çekip okuyorsanız şuan siz bunları benden daha iyi biliyorsunuz demektir zaten.
Yapılanlardan sonra bundan sonra neler yapılabilir onlara bakalım biraz da.

Üstün yeteneklere sahip bir çok engellimiz var. Kimisi çok güzel resim yapıyor, kimisinin sesi çok güzel ve güzel şarkılar söylüyor, kimileri ise çok güzel basketbol oynuyor. Bu alanlarda bir çok faaliyetler oluyor engellilerimizin bulundukları şehirlerde valilikler, belediyeler ya da dernekler tarafından düzenlenen. Ancak Türkiye geneline vurduğumuz zaman ciddi anlamda bir organizasyon yok gibi görünüyor. Bunlara profesyonel olarak yapılan organizasyonları dahil etmiyorum tabi. Bunlar tabii ki var ancak biz daha fazla yapabileceğimize inandığımız için daha çok şey görmek istiyoruz. Peki Türkiye genelinde engellilerin bir araya gelmesi ise o kadar zor olmasa gerek. Hepimizi bir araya getiren bir çok web sitesi ve facebook grupları var. Buralardan çok büyük bir kitleye ulaşılabilir mesela. İşin maddiyat kısmına ise sponsorlar ayarlanabilir. Böyle bir şeye öncülük edecek olanlar ise kuşkusuz engelli dernekleri olabilir.

Bu durum aslında dünya genelinde de yapılabilir internet sayesinde. Tabii bu biraz daha zorlayıcı bir organizasyon gerektirse de asla imkansız değildir diye düşünüyorum. Böyle bir organizasyona zaten ülke yönetimlerinden de büyük destek gelecektir. Mesela üniversite öğrencileri için geçerli olan öğrenci değişim programları, engelliler içinde uygulanıyor olabilir. Belki bunu yapan ülkeler vardır ya da benim bilmediğim uygulamalarda olabilir. Ancak bu konuda da bir kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekir. Böyle bir programın sadece engellilerin değil herkesin bilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Mesela engellilere, motorlu araçlarda uygulanan vergi indirimini herkes biliyor. Çünkü bu başkalarını da işine geliyor. Kimileri tanıdıkları engellilerin üzerine araç alıyorlar, yasalardan kaynaklanan açıklardan dolayı. Bu konuya fazla girmeyeceğim. Ancak insanlar işine gelen şeyleri çok iyi biliyorlar. Engelli değişimi programı gibi bir organizasyona da bütün vatandaşlar dahil edilmeli. Mesela bir engelliyle bir kişinin yurtdışına çıkması gibi bir durum herkesin hoşuna gidebilir.
Bu yapılması gerekenler asla imkansız değildir diye düşünüyorum. Zaten öyle olsaydı asla yazmazdım. Önemli olan tek şey, kendimize olan inancımız ve güvenimiz. Çünkü bizim için imkansız olan o kadar çok şeyi yaptık ki biz. Bu yüzden değişti toplumun bize olan bakış açısı biraz da.

Tekerlekli Sandalye