Engelliler için yargıdan iyi haber! Maaşlar kesilmeyecek

leon3453

Üye
Üye
Katılım
Nis 5, 2018
Mesajlar
87
Tepkime Puanı
0
Puanları
6
Bu haberin detaylı açılımı nedir bilgisi olan var mı?

Anayasa Mahkemesi, “Evde kişi başına düşen aylık gelir 303.48 TL’nin üzerindeyse engelli aylığı kesilir” şeklindeki yasal düzenleme gerekçe gösterilerek, engelli aylığı kesilen D.A.’nın bireysel başvurusunu kabul etti. AYM, engelli aylığının kesilmesini, Anayasa’da güvence altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlali olduğuna hükmetti.

Bursa’da yaşayan 1976 doğumlu D.A yüzde 98 oranında zihinsel engelli olduğu gerekçesiyle, 1994 yılından itibaren kendisine engelli maaşı bağlandı. D.A’nın engelli maaşı almasına olanak veren “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanununda” 2013 yılında değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle engelli aylığının bağlanmasında “hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının, 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden fazla olması” şeklinde bir koşul getirildi.

ENGELLİ MAAŞI KESİLDİ

Bu koşul uyarınca eğer erişkin bir engelliye hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir 303,48 TL’nin üzerinde ise engelli aylığı bağlanmamakta, bağlanan aylıklar kesilmeye başlandı. Söz konusu yasal değişiklik nedeniyle 2015 yılında Bursa’nın Osmangazi İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti yaptığı incelemenin ardından, “hane içinde kişi başına düşen gelir miktarı 303.48 TL’nin (2012 yılının ikinci yarısı için yasa ile belirlenmiş sınır değer) üzerindedir ve bu nedenle alınmakta olan yardımın iptali gerektiği” kararı verdi.

İDARE MAHKEMESİ REDDETTİ

D.A’nın avukatı Candan Dumrul, “Vakfın aylık bağlama ya da iptal etme gibi bir yetkisinin bulunmadığını, kişiye bağlanacak aylığın sosyal yardımın tespitinde hane içi gelirin esas alınmasının mümkün olmadığını, kesinti uygulaması ile kazanılmış haklarının ve Anayasa’nın pek çok maddesinin ihlal edildiği” gerekçesiyle Bursa 1. İdare Mahkemesine dava açarak, işlemin iptalini istedi. İdare Mahkemesi de “D.A’nın yaşadığı haneye giren toplam gelirin 4 bin 420 TL olduğu, kişi başına düşen gelir miktarının bin 104 lira 96 kuruş bu tutarın ise mevzuat gereği 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden fazla olduğu” gerekçesiyle davayı reddetti

Karara yapılan istinaf başvurusunun da reddedilmesi üzerine Avukat Dumrul, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

ENGELLİNİN MAAŞI KESİLEMEZ

AYM Birinci Bölümü, 16 Eylül 2020 yapılan başvuruyu karara bağlayarak, Anayasa’da güvence altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Yüksek Mahkeme, ayrıca ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın bir örneğinin Bursa 1. İdare Mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

ENGELLİLERİN KORUNMASI LAZIM

Geçen hafta taraflara tebliğ edilen kararın gerekçesinde anayasada “Devletin engellileri koruyup toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlaması gerektiğine” ilişkin hüküm bulunduğu hatırlatılarak, özetle şu değerlendirme yapıldı:

“Başvurucunun engellilik durumunda hiçbir değişiklik olmamasına karşın aradan çok uzun zaman geçtikten sonra farklı bir hesaplama yöntemi getiren kanuni bir düzenlemeye dayanılarak engelli aylığının tümüyle kesilmesi hukuki güvenlik ve meşru beklentilerin korunması ilkelerine uygun olmamıştır.

ENGELLİYE AŞIRI KÜLFET

Sonuç olarak her ne kadar sosyal güvenlik alanında kanun koyucunun geniş bir takdir yetkisinin olduğu kabul edilse dahi engellilere ödenmekte olan aylıkların hiçbir geçiş hükmü veya başka bir tedbir öngörülmeden ve bunu gerektiren açık bir zorlayıcı gerekçe de öne sürülmeden tamamıyla kesilmesinin Anayasa’da özel olarak korunmaları öngörülen engelli bir birey olan başvurucu yönünden aşırı bir külfete yol açtığı ve değinilen kamu yararı amacıyla karşılaştırıldığında müdahalenin orantılı olmadığı değerlendirilmektedir. Bu durum müdahale ile öngörülen kamu yararının sağlanması amacı ile başvurucunun maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının korunması arasındaki adil dengenin başvurucu aleyhine bozulması sonucunu doğurmuştur.”

KESİLEN MAAŞLARINI İSTEYEBİLİLER

Avukat Candan Dumrul, AYM’nin kararının binlerce engelliyi yakından ilgilendirdiğini belirterek, “Benzer durumda olan çok sayıda vatandaşımız var. Bu karar doğrultusunda, engelli vatandaşlar kesilen maaşları için yeniden başvuru yapma hakları bulunmaktadır. Kesilen maaşlarını isteyebilirler. Ret cevabı almaları halinde ise buna karşı dava açabilirler” dedi.
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/engelliler-icin-yargidan-iyi-haber-maaslar-kesilmeyecek-41737915
 

UGUR89

Moderatör
Moderatör
Katılım
Eki 14, 2020
Mesajlar
217
Tepkime Puanı
20
Puanları
18
Bu emsal olursa gelire bakılmaksızın tüm engelliler 2022 maaşı almasının önü açılmış olacak.
 

Timsah

Üye
Üye
Katılım
May 13, 2016
Mesajlar
139
Tepkime Puanı
3
Puanları
18
Inşallah olur eskiden öyleydi doğru olanda bu zaten
 

BEKIRKAYA3232

Üye
Üye
Katılım
Eki 14, 2020
Mesajlar
16
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
Yaş
41
Ssk dan emekliyim bende engelli maaşı alabilir miyim cevaplarsınız SEVİNİRİM
 

septik

Editör
Editör
Katılım
Şub 9, 2012
Mesajlar
2,711
Tepkime Puanı
78
Puanları
48
[MENTION=25712]BEKIRKAYA3232[/MENTION]

Malesef sgk emeklileri 2022 engelli maaşından faydalanamıyor.
 

septik

Editör
Editör
Katılım
Şub 9, 2012
Mesajlar
2,711
Tepkime Puanı
78
Puanları
48
[MENTION=20903]leon3453[/MENTION]


Farklı bir kaynaktan okuduğum bilgiye göre, davayı açan kişi 2013 yılındaki 2022 yönetmeliği değişmeden önce maaş almaktaymış. Değişen yönetmelik yüzünden maaşı kesilmiş, maaşının bağlanması için idare mahkemesine dava açmış mahkeme hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle red etmiş. Red kararına karşı istinaf yoluna başvurmuş, başvuru tekrar red edilince Aym ne gidilmiş.


Sonuçta Aym şu hükümleri vermiş.

Açıklanan gerekçelerle;

A. 1. Adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın konu bakımından yetkisizlik nedeniyle KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNA OYBİRLİĞİYLE,

2. Kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA Hasan Tahsin GÖKCAN'ın karşıoyu ve OYÇOKLUĞUYLA,

B. Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının İHLAL EDİLDİĞİNE Hasan Tahsin GÖKCAN'ın karşıoyu ve OYÇOKLUĞUYLA,

C. Kararın bir örneğinin kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Bursa 1. İdare Mahkemesine (E.2015/1616, K.2016/1275) GÖNDERİLMESİNE,

D. Başvurucunun tazminat talebinin REDDİNE,

E. 257,50 TL harç ve 3.000 TL vekâlet ücretinden oluşan toplam 3.257,50 TL yargılama giderinin başvurucuya ÖDENMESİNE,

F. Ödemenin, kararın tebliğini takiben başvurucunun Hazine ve Maliye Bakanlığına başvuru tarihinden itibaren dört ay içinde yapılmasına, ödemede gecikme olması hâlinde bu sürenin sona erdiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için yasal FAİZ UYGULANMASINA,

G. Kararın bir örneğinin Adalet Bakanlığına GÖNDERİLMESİNE 16/9/2020 tarihinde karar verildi.Kısacası. idare mahkemesi tekrar yargılama yapacak.

Bildiğim kadarı ile çıkarılan kanun bir hak kaybına sebeb oluyorsa geriye yönelik işlemez ancak hak kazanımı içeriyorsa işler. bu durumda 2013 yönetmeliğinden önce maaş almaktayken yönetmelik değişti diye elindeki haklardan mahrum edilmesi konusunda davayı kazanma şansı yüksek gibi görünüyor.
Acaba dava kazanılsa bile, reşit bir engellinin kişisel geliri olmaması durumunda dahi hane gelirlerine mahkum edilip kesilen diğer 2022 maaşlarının tekrar bağlanması yönünde emsal bir karar çıkarmı?
 

UGUR89

Moderatör
Moderatör
Katılım
Eki 14, 2020
Mesajlar
217
Tepkime Puanı
20
Puanları
18
Bu bir çoğumuzu yakından ilgilendiriyor aslında. 2013 deki kanun değişince bir çok engellinin maaşı kesilmişti. Umarım emsal karar çıkarda şu gelir kriteri saçmalığı ortadan kalkar.
 

leon3453

Üye
Üye
Katılım
Nis 5, 2018
Mesajlar
87
Tepkime Puanı
0
Puanları
6
Avukat arkadaşlarımız daha iyi bilir bakalım onlar ne diyecek
 

septik

Editör
Editör
Katılım
Şub 9, 2012
Mesajlar
2,711
Tepkime Puanı
78
Puanları
48
https://www.yasadikca.com/engelli-a...EvEjoADiYZFU8FX_5A49CSOUqI_91Mc&cn-reloaded=1

Engelli Aylığına Gelir Şartı Getiren Anayasa Mahkemesi’nden Hak İhlali
16 Şubat 2021 14:34 0

Yaşadıkça Gündem’de Mehmet Kızıltaş’ın konukları bu hafta Engelli Hakları Uzmanı, SAHİMSEN Engelliler Komisyon Başkanı Ayşe Sarı, Engelli Hakları Hukuku Uzmanı ve Engelliler Konfederasyonu Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av. Turgay Özcan oldu. Son bir hafta içinde Anayasa Mahkemesi önce, “Evde kişi başına düşen aylık gelir 303.48 TL’nin üzerindeyse engelli aylığı kesilir” şeklindeki yasal düzenleme gerekçe gösterilerek, engelli aylığı kesilen D.A.’nın bireysel başvurusunu kabul etti. AYM, engelli aylığının kesilmesini, Anayasa’da güvence altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlali olduğuna hükmetti. Sonra da Anayasa Mahkemesi, engelli aylığının bağlanmasında kanun koyucunun hane gelirinin toplanarak kişi sayısına bölünmesi suretiyle aylık kişi başına düşen tutarın asgari ücretin üçte ikisinden az olanlara aylık bağlanması uygulamasının Anayasa’ya aykırı olmadığına, bir üyenin karşı oyu ile OY ÇOKLUĞU ile karar vermiştir.

Kısaca özetleyecek olursa AYM’nin aldığı iki karar sonrası Ankara 15. İdare Mahkemesi’nin 2022 sayılı kanunun 2. maddesinin 2. fıkrasında geçen ifadenin iptali talebini reddetmiştir.

Engelli Aylığına Hane İçinde Kişi Başı Gelir Şartını hak ihlali olarak kabul ederken sonra bunun aykırı olmadığı yönünde aldığı karar ile hem BM Engelli Hakları Sözleşmesini, Anayasa’nın ilgili kanunlarında ve Engellilerle Kanunu’ndaki engellilerin bağımsızlığının güvence altına alınması hakları görmezden gelinerek hak ihlalleri yapılmıştır.
 

burhan

Üye
Üye
Katılım
Ağu 24, 2011
Mesajlar
27
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
Bende yetım maaşı alıyorum engelli maaşı da alabilirimiyim arkadaşlar

GM 8 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

CYBER

Üye
Üye
Katılım
Ocak 23, 2021
Mesajlar
4
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
Yaş
27
merhaba [MENTION=3734]septik[/MENTION] adıma nakdi destek ödeneği çıkmış fakat çok sonradan haberim olduğu için alamadığım ödenekler kuruma iade edilmiş fakat dilekçe yazdığın takdirde geçmişe dönük ödemelerini alabilirsin dediler bana ben de dilekçe doldurup ptt hesabı açtırdım acaba ne zaman geçmişe dönük ödenekleri hesabıma yatırırlar
 

septik

Editör
Editör
Katılım
Şub 9, 2012
Mesajlar
2,711
Tepkime Puanı
78
Puanları
48
[MENTION=26049]CYBER[/MENTION]

Merhaba, sizin dilekçe yerine varır varmaz işlem yapılır, tamamen bakanlıktaki bu tarz konularla ilgili bölümün yoğunluğu ile ilgili durum. Siz E Devlet ten, Ptt üzerinden yapılan kurum ödemeleri sorgulama kısmından takip edebilirsiniz.
 
Üst