Engelliler Kadar Engelsizlerde Sorunlar Yaşıyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hep engellilikden bahsediyoruz tabiki bu gayet normal bir engelli sitesi burası çok geniş bir kitleye hitap eden bir site ama buraya sadece engelliler gelmiyor. Bana kalırsa doğru olanda bu zaten engelsizlerde gelecek okuyacak ve engellilerin sorunlarına tanık olarak bu mücadeleye destek verecektir. İşte ozaman site amacına ulaşmış olacaktır. Engellilerin sorunları , engellilerin hakları, engellilere yapılan ayrıcalıklar vs..
Engelsizlerin sorunları yokmu engelsizler ayrımcalıklara uğramıyormu hayat engelsizler için hep güzelliklermi sunuyor?

Tabiki bunun böyle olmadığını hepimiz biliyoruz, herkes kendince bir mücadele veriyor. Yaşamak bizleri buna mecbur kılıyor. Bir engellinin bakış açısından bakarsak elin tutuyor ayağın tutuyor gözün görüyor vs.. daha ne istiyorsun çalış kazan ve yaşa ama herşey bu demek değilki , evet bunlar çok değerli uzuvlar kaybedilmesi takdirde kıymeti çok daha iyi anlaşılan işlevini yapamadığı zaman engellilerin ne demek istediğini daha iyi anlayacağımız konular buna hiç bir sözüm olmaz/ olamaz.

Demek istediğim şu durki engelli veya engelsiz herkez kendince büyük çabalar içerisinde, hayatta tutunabilmek ve ideallerine ulaşabilmek için savaşlar vermekte bunun engelli engelsiz diye bir ayrımı olamaz benim gözümde, çünkü savaşı veren durumu her ne olursa olsun insandır. Belki bu savaşa engelliler 1-0 malup başlıyordur ama bu savaşı kazanamayacağı anlamına gelmez. İnsan içindeki azimle başaramayacağı sorun yoktur.

Engelsizlerinde kendilerince yaşadığı okadar çok zorluk var ki örneğin kadın engellide engelsizde olsa şiddet görebiliyor, tacize uğrayabiliyor, iş sorunu yaşayabiliyor. burada fark nerede? sadece adı engelli engelsizden ibaret değilmi? Peki erkekleri düşünelim engelli veya engelsiz ikiside eğitim yoksa iş bulamıyor, ikiside eşleri tarafından terk edilebiliyor, ikiside eşlerini aldatabiliyor ve ikiside istediği takdirde çok iyi bir eş ve baba olabiliyor. Engelli olan bireylerin bu durumları biraz daha zor olarak yaşadığını kabul ederim ama yaşayamadığını kabul edemem.

Bir söz vardır birazcık kaba olacak ama ( bekara karı boşamak kolay gelir derler) şimdi aynen bu söze uyan cümleler kuruyor olabilirsiniz . Sen nereden bileceksin başına gelmeden yaşamadan böyle uzaktan atıp tutmak kolay gibi söylemlerde bulunanlarınız olacaktır. Ama biliyorumki içten içe yazdıklarıma hak,da veriyorsunuzdur.

Ben engelliyim diyerek hiç bir şey başaramayacağınızın sizlerde farkındasınız bu sadece sizi güçsüzleştirmekten öteye gitmeyecektir. Bunun yerine ben her şeye rağmen başarırım demek güçlenmemizi sağlar.

Tülayca

Üye
Üye
Elbetteki "engelsiz" kişilerinde bir dolu sorunu var. Sonradan engelli olan biri olarak önceki yaşamımda da bazı sorunlarım vardı elbet. Okulda iken okulla ilgili sorunlar, okul bitiminde iş hayatımız nasıl olacak ikili ilişkilerde yaşanan sorunlar vs vs vs. Liste uzayabilir.
Yaşamın kendisi bir mücadele ve sorun yumağından oluşur zaten. Mühim olan o yumağa dolanmayıp iplekleri tek tek çözüm kendi yolumuzu çizme becerisini gösterebilmekte...

Kar Çiçeği

Üye
Üye
Kendimizi kandırmayalım lütfen, engelsizler engelliler KADAR değil çok çok daha AZ sorun yaşıyorlar, fakat sorunlarını büyütüyorlar. Ne kadar sorun olursa olsun, sağlıklı ve engelsiz olunca her türlü sorunla baş etmek çok çok daha kolay.

Onların yaşadığı sorunlar bizde yok mu? üstüne üstlük hastalığımız ve engelimiz var. Örneğin her okula giremediğimiz için bir çoğumuz okuyamıyor, her iş yerine giremediğimiz için bir çoğumuz çalışamıyoruz. En basiti bir sıkıntımız olduğunda ferahlamak için bir parka gitmek istiyoruz, bakıyoruz bütün engelsizler sıkıntılarıyla parka girmiş ama biz sıkıntımızın üstüne girişi uygun değil diye bir de girememe sıkıntısını eklemek mecburiyetinde kalıyoruz. Yani bu örnekler çoğaltılabilir, biz sıkıntılarımızın üzerine bir de engel sorunları yaşıyoruz, tek başımıza kendimize bile bakamıyoruz.

Allah aşkına, nasıl Engelliler Kadar Engelsizlerde Sorunlar Yaşıyor diyebiliyorsunuz. Sonradan engelli olan bir birey, engelli olmadan önce sorunlarım vardı engelli olduktan sonra sorunlarım azaldı diyebiliyor mu?

Tülayca

Üye
Üye
Sevgili kar çiceği elbette engellilik katmerli bir sorunlar yumağı. Burada şunu demek istedim. Evet biz engelliler yoğun şekilde sorun yaşıyoruz ama dünyada sırf bizim etrafımızda dönmüyor. Hiç engeli olmayan insanlarında sorunları var. Haaa hangimizin fazladır dersek lbette bizimki....

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Elinize diken batar canınız yanar, acı çekersiniz. Sırtınıza bıçak saplandığında canınız yanar acı çekersiniz. Her iki durumda da acı çekilir canınız yanar. Ammaaa kim kalkıp bu iki durumu ve yaşanan acıyı eşit sayabilir?
İşte engelli kişiyle engelsiz insanın karşılaştığı sorunlardan böyledir. Siz hiç merdivenlerin önünde saatlerce bekleyip sizi o merdivene çıkaraçak birisini beklediniz mi? siz hiç zorunlu ihtiyaçlarınız için (tuvalet, banyo) bir başkasına muhtaç olmanın (bu en yakınınız anna babanız olsa bile) ne ağır ne çekilmez bir şey olduğunu biliyormusunuz?

Uzun lafın kısası engelli biriyle engelli birini kıyaslamak "fil" ile "karıncayı" kıyaslamak gibi bişeydir...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engellilerin sorunlarının büyüklüğü şüphe götürmez bir gerçek buna zaten kimsenin bir itirazı olmadı olamazda. Fakat anlatılmak istenen engelli engelsiz herkezin kendince zorlukları bir yaşam mücadelesi var. Tabiki bu zorluklara birde engellilik eklenince olay dahada büyüyor, dahada zorlaşıyor.

Fakat ben engelliyim benim için herşey daha zor diyerek insan kendine eziyetten başka bir şey yapamıyor sadece tüm direncini yitiriyor. Asıl anlatılmak istenen budur insanın kendini bir takım olaylarda yetersiz görmesinin hiç bir getirisi olmayışıdır.

Tekerlekli Sandalye