Engelliler 'lüle taşı' işleyerek rehabilite edilecek

• Konuyu başlatan deniz_incisi
  • Başlangıç tarihi
D

deniz_incisi

Guest
Zihinsel Engelli Öğrenciler, Eskişehir Dışında İlk Kez Kurulan Lüle Taşı Atölyesi'nde Rehabilitasyon İçin Lüle Taşı İşleyecek.

Eskişehir Derneği (ES-DER) Ankara Şubesi ile Milli Piyango Başkent İş Okulu'nun ortaklaşa düzenlediği proje ile lüle taşı atölyesi kuruldu. Okul'da eğitim gören öğrenciler burada lüle taşı işleyerek hem el becerilerini geliştirecekler hemde kendi gelişimlerine katkı sağlayacaklar.

Eskişehir'in dışında ilk kez böyle bir atölyenin kurulduğunu ve burada lüle taşının işlendiğini anlatan eğitmen Behçethan Aktaş, amaçlarının lüle taşını tüm Türkiye'ye tanıtmak olduğunu söyledi. Milli Piyango Başkent İş Okulu öğrencilerinin özel öğrenciler olduğunu ifade eden Aktaş, 'Burada yaptığımız şey öğrencilerimize lüle taşı işleterek rehabilite etmek' dedi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nedim Öztürk, ES-DER Başkanı Zuhuri Küçükakkaya ve beraberindeki Eskişehirli Belediye Başkanlarından oluşan grup, atölyeyi gezerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Bir eğitim kurumunda taş işleyerek öğrencilerin rehabilite edilmesinin çok kutsal bir görev olduğunu vurgulayan Mercan,yetkililere teşekkür etti. Lüle taşının tanıtılması, el becerilerinin geliştirilmesi acısından projenin önemine dikkat çeken Mercan, bu projeden sonuç alınacağına inandığını ve projeden çok etkilendiğini ifade etti.

Nedim Öztürk de büyük bir fedakarlıkla bu projenin hayata geçirildiğini anlatarak, öğrencilerin projenin ilk günü olmasına rağmen inanılmaz eserler meydana getirdiğini ve bununda kendisini mutlu ettiğini kaydetti.

Mercan, taş işleyen öğrencilerden Fırat Soybaş ve Göksu Çallı ile sohbet etti, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Haberler.com

Tekerlekli Sandalye