Engelliler otomobil alırken nelere dikkat etmeli?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Engelli veya hasta kişi adına alınacak ÖTV (özel tüketim vergisi) indirimli araç alımının detaylarını, kimlerin özel tertibatlı araç alacağını, hangi engellilerin özel donanım olmadan ötv istisnasından yararlanacağını daha önce şu konuda detaylı şekilde açıklanmıştı:> https://engelliler.gen.tr/f18/otv-indirimli-arac-almak-icin-yapilmasi-gerekenler-24126/

Bu makalede ise engelliler için otomobil alımında dikkat edilecek hususları ayrıntılı şekilde anlatıp son bölümde SSS (sık sorulan sorular) diye başlığı altında ÖTV indirimli araba alımı için en fazla merak edilen soruları özet ve anlaşılır şekilde sıralayacağız.

ÖTV İndirimli Araç Alırken Bunlara Dikkat Edin!

ÖTV İndirimli araç alımında en önemli ayrıntı ÖTV hesaplamasıdır. H sınıfı ehliyetinizi, gerekli sağlık kurulu raporunuzu kısaca ötv istisnalı araç almak için tüm evrakları gerekli belgeleri hazırlayıp (paranızı da cebinize koyarak) otomobil bayisi ne galeri ye gittiniz. İşte tamda bu noktada ÖTV indirimi hesaplamasında dananın kuyruğu kopuyor. Bende yukarda yazılan işlemlerin hepsini bir bir yapıp önüme gelen ilk otomobil galerisine kapağı attım. Alacağım araç Volkswagen polo. Aracın anahtar teslim fiyatı 40 bin tl. ÖTV indirimi 1.600 cc ye ( motor silindir hacmi) kadar yüzde 45.

polo.jpg

Benim alacağım aracın Motor Silindir Hacmi 1200 cm3' e kadar. Kendi hesaplama göre aracın bana maliyeti yani benim alacağım fiyat 27 bin 500 tl. Bayi yetkilisiyle oturduk konuştuk başladı hesap yapmayı. Çıkardığı ÖTV hesaplaması sonucu araç bana 29 bin 200 tl ye geliyor muş. Hocam olmaz yanlışınız var desem de ıhhh ikna edemedim. Ordan çıkıp başka bir galeri de soluğu aldım oranın verdiği fiyat ise 28 bin tl. Başka bir bayiye daha sordum onlarda 28 bin 500 tl dediler. Üç farklı otomobil galerisi ve üç farklı ötv hesaplama. Ne kadar ilginç dimi? Siz bu duruma ister yanlış ötv hesaplama deyin isterse özürlü kişi üzerinden rant sağlama. Adına ne dersek diyelim bize düşen görev engelliler için sosyal devletin verdiği hakları biz engelliler çok iyi bilip gerekli araştırmayı yapmazsak ya birilerinin yanlış hesaplamasına kurban gideriz yada biz engelliler üzerinden rant sağlanır. Ben 3 ayrı otomobil bayisinden fiyat alıp bana en uygun teklifi sunan bayi ile oturup tekrar pazarlık yapma yolunu seçtim. Size de önerim mutlaka ama mutlaka ötv indirimli araç alırken tek bir bayiden fiyat alıp araç almaya karar vermeyin. 2-3 hata 5-6 bayiden birden fiyat alıp aralarından en düşük fiyatı vereni seçin.

ÖTV İndirimiyle İlgili Sık Sorulan Sorular

Engelliler adına alınacak ÖTV indirimli araç kanunu hangisidir?

Gelir idaresi başkanlığı tarafından 2010 yılında ÖTV-2/ 2010-3 sayı numaralı Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması sirkülerinde ÖTV indirimli araç alımıyla ilgili yasal düzenlemeler belirtilmiştir.

Hangi araçlar (motor silindir hanci cm ) ÖTV indirimine tabidir?

Konuyla İlgili Yasal Hüküm ve Düzenlemeler:

ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi ile bu Kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan;
a) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından,
b) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,
c) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bu bendin (a) ve (b) alt bentlerinde belirtilen malûl ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya çıkarılmasında, bu G.T.İ.P. numaralarında yer alan malları hurdaya çıkaran malûl ve engelliler tarafından,
beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den istisna edilmiştir.

Konuyla ilgili olarak 1 Seri No.lu Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinin 7 Seri No.lu Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği ile değişik (7.2.1.) bölümünde yapılan açıklamalara göre, yukarıda sözü edilen araçların sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanması için, bu kişilerin araçları kullanması şartı aranılmamakta ve özel tertibat yaptırılmasına da gerek bulunmamaktadır. İstisna uygulamasında, aracın ilk iktisabını yapacak olan kişinin sakatlık derecesinin % 90 veya daha fazla olduğuna dair yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneğini, araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapanlar tarafından vergi dairesine verilecek 2A numaralı ÖTV beyannamesine eklenmesi yeterlidir.

Engelliler için alınacak ÖTV indirimli araçta ayrıca kdv indirimi de varmı?

Bir ara mahkeme kararıyla engelli kişi adına alınan alınacak otomobil de ÖTV indirimin yanı sıra kdv indiriminin de ödenmeyeceği söylensen de yaşanan mahkeme süreci sonucu kdv istisnasının olmadığı olamayacağı anlaşılmıştır.

Tekerlekli Sandalye