Engelliler Takı Tasarım Kursunda Buluştu

gülümse_hayata

Üye
Üye
Manisa Anadolu Engelliler Birliği Derneği yeni binasında takı tasarım kursu açtı.
Törene İl Genel Meclisi Başkanı Dursun Ali Yıldız, Anadolu Engelliler Birliği Derneği Genel Başkanı İsrafil Bayrakçı, Beyaz Ay Görme Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Göktaş, Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız, Manisa Anadolu Engelliler Birliği Başkanı Sevim Kuran ve görme özürlü üyeler katıldı.

Manisa Anadolu Engelliler Birliği Başkanı Sevim Kuran yaptığı konuşmada, \"Bizlere desteklerini esirgemeyen dernek başkanlarımıza ve İl Genel Meclisi Başkanım Dursun Ali Yıldız\'a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Başkan Yıldız bize sahip çıkmasaydı kursumuz iptal olabilirdi. Babamız gibi bize şevkatli ellerini uzatarak maddi ve manevi destekleri ile tasarım kursumuzu başlattı." dedi. Anadolu Engelliler Birliği Derneği Genel Başkanı İsrafil Bayrakçı da, \"Anadolu Engelliler Biriliği Manisa Şubemizin takı tasarım kursumuzun açılışını şu anda gerçekleştirmekteyiz.

Katılımları ile bizleri yalnız bırakmayan dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bizler Anadolu Engelliler Birliği Derneği olarak sadece Manisa'da ki engellilerin sorun ve problemlerini çözmek değil, Türkiye de 8,5 milyon engelli kardeşimizin insanca yaşama koşullarına kavuşturulması, sosyal devlette hak ettikleri geliri alması ve toplum içinde kendilerine yer bulması çabası içindeyiz.

Engellileri yakından ilgilendiren bazı yasalardaki değişiklikler veya yasadaki maddelerden bazıları biz engellilerin aleyhine gelişmeler göstermektedir. Bu vesile ile bunu dile getirmek isterim. Özellikle Borçlar Kanunu'nda görme engellilerin noter ve banka huzurunda imza atarken 2 şahit bulundurulması hususunun tekrar getirilmesini 600 bin görme engellinin onurunu kırmış ve rencide etmektedir.

Hükümetteki yetkililerin veya TBMM'de gurubu bulunan siyasi partilerin bu konuya hassas davranarak engellilerin lehine çözeceklerini düşünmüştük. Ama maalesef bizler torba yasadaki 64 madde ile uğraşırken bu yasa çıkarıldı. Görme engelliler olarak bunun sıkıntısını yaşamaktayız. Bundan sonraki çıkacak ve yürürlüğe konacak yasalar engelliler lehine olur. Böyle handikaplar oluşturulacak yasa ve yönetmenlikler bir daha çıkartılmaz inancındayız.\" dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Dursun Ali Yıldız ise engelli vatandaşlarla ile bir aile gibi olduklarını ifade ederek, "Takı tasarım kursu açmak istediklerinde çok şaşırdım. Gözleri görmeyen kişilerin bu kursu nasıl yapacaklarını merak ettim.

Gördüm ki yaparken işlerken gözleri açık olanlardan daha rahat bu işi başarıyorlar. Her şeyden önce kendi kalplerinde beyinlerinde engel tanımadıklarını gösterdiler. Devletimiz, hükümetimiz bu tür sosyal projelerle toplumun her kesiminin kalkınmasına yönelik projelere önemli katkılar verecektir. İş-Kur'un vermiş olduğu bu kurs projesi de buna yönelik bir çalışmadır" diye konuştu.

medya73.com

Tekerlekli Sandalye