Engelliler toplum karşısın da eziliyorlar mı?

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Engelliler toplum karşısın da eziliyorlar mı?

Bir engelli olarak, toplum karşısın da kendiniz de ezilmişllik pisikolojisiyle karşı karşıya kaldığınız oldu mu? Yani sadece engelli olduğunuz için içinizde bir eziklik hissettiniz mi?

Ben bir engelli olarak toplum karşısın da her zaman dik durduğuma ve herkes kadar kendime güvendiğimi düşünüyorum. Yaptığım işlerde başarı konusunda da birçok engelsiz olan insanda başarılı olduğum söylenebilir. Bununda azim ve sabıtrla olduğunu düşünüyorum.

İşte bazı engelli olan kişilerin kendilerini ezilmişlik pisikolojisine sokarak bence kendilerine çok büyük haksızlık yapıyorlar. Çünkü her insanın başarabileceği ve yapabileceği işler vardır. Yeterki kendisine güvensin. İşte burada kendimize güvenmemiz, hem bizim açımızdan, hem de toplum gözünde çok ehemmiyet arz eder. Bunun için kendimize güven çok önemlidir.

Sen engellisin hiç bir işe yaramazsın mantığında olanlara gerekli cevabı yaptılarımızla vermemiz gerekir. İçimize kapanarak ezilmişlik duygusuna kapılmak faydasızdır.

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Engelli olarak yaşamak zor olmakla birlikte bulunulan toplumdaki sosyo kültürel imkanlar sayesinde daha yaşanabilir bir duruma gelebilir. Kırsal kesimde yaşayan engelli vatandaşlar ne yazık ki nesnel görsellerle daha az iletişimde bulunabilmektedirler. Bu durum özel alanların kısıtlaması nedeniyle yaşam kalitesini düşüren en önemli etkendir.

Engelli vatandaşların yaşama hakkı gibi sosyokültürel hakları da yasalarca koruma altına alınmıştır. Engelli vatandaşların daha kaliteli engelsiz bir hayat sürebilmeleri için toplum olarak bizlerinde üzerine düşen sorumluluklar vardır. Burada önemli olan yapılan yardımların üzmeden yapılmasıdır.

Kentsel alanlarda yaşayan aynı engeli taşıyan kişilerin ortak buluşma alanları ve sorunlarını paylaşıp destek alabilecekleri ortamların olması onları motive edecektir. Bu gibi yerlerde edindiği arkadaşları yani kendisi ile aynı sorunları yaşayan kişilerle birlikte rehabilite olmak çok daha hızlı bir rehabilitasyon süreci yaşamalarını sağlayacaktır.

Engelli olarak yaşamak zor zaten bir de biz toplum olarak özenli davranmazsak çok daha zor olacaktır onlar için yaşamak. Bu yüzden onları yok saymak yerine engellerinin zorluğunu azaltmaya çalışmalıyız.

kandemirabi

Üye
Üye
Aslında yapılan şeyin sağlıklı bireylerin önem verdiğini sanmıyorum. Eğer toplum içerisinde ezme çabası sarfetmeselerdi, engellilerin yaptıklarına saygı duyarlardı. Ülkemizdeki kendini beğenmişli havasından dolayı yalnızca aynı duyguları taşıyan kişiler birbirlerini anlamakta. Gerisi yalan desek yalan konuşmuş olmayız diye düşünüyorum..

Tekerlekli Sandalye