Engelliler ve Konut Konulu Yüksek Lisans Tezi

dilaevliyaoglu

Üye
Üye
İyi günler arkadaşlar,
Ben Yüksek Lisans Tezimi "Engelliler ve Konut" üzerine yapıyorum ve sizlerin yardımına ihtiyacım var.
Evlerde, evin her alanında daha rahat edebilmek, daha konforlu yaşayabilmek adına öncelikli istekleriniz neler olurdu?
Evde neyin ya da nelerin ne şekilde olması işlerinizi kolaylaştırırdı?
Kendinizi evde en çok nerede rahat hissediyorsunuz ve neden?
Bunlar benim aklıma gelen sorular. Bu sorular dışında da görüş ve beklentilerinizi iletebilirsiniz.
Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim.
Tezimi desteklemek açısından birde anket çalışması yaptım anket linki aşağıdadır. Zaman ayırıp anketi doldurursanız memnun olurum...
Şimdiden teşekkürler.
https://docs.google.com/forms/d/1AFgQJvTFfEPwj0vaSaonMfSD2rCke6EAdJgX_4cKQdU/viewform

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba,

Ben tekerlekli sandalyedeyim. Evde en çok dikkat edilmesi gereken benim için kapılarda eşik olmamasıdır. Ayrıca kapı genişlikleri tekerlekli sandalye geçişine uygun olmalıdır. Koridorlar geniş olmalı. Mutfak tezgah yüksekliği alçak olmalıdır. Lamba anahtarları alçak olmalı. Banyoda engelliler için uygun şartlara getirilmelidir. Evin ana sigortaları da tekerlekli sandalyelerin rahatlıkla ulaşımına elverişli olmalıdır. Balkon genişliği de önemli.

Tezinizde başarılar dilerim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kapı genişlikleri çok çok önemli. Bu konuda büyük sıkıntı yaşanıyor. Daha geçen hafta yakın bir dostum bana gelip dıştan dışa genişliği 50 cm olan sandalye aradığını söyledi. Çok araştırdık ama bulamadık. Teknik anlamda bulunmasıda imkansıza yakın. Çocuk tekerlekli sandalyelerinin bile en küçüğü 52 cm. Yetişkin bir insanı 50 cm sandalyeye yerleştirmek imkansız gibi. Arkadaşıma imkansız içine sığamazsın dediğimde bana verdiği cevap çok ilginçti. Sıkışırıp, yan otururup. Tuvalet banyo kapılarından sığamıyorum. Altıma s.... tansa sandalyede sıkışmayı tercih ederim.!
Sanırım bu cümle kapı genişliklerinin bizler için ne denli önemli olduğunu anlatmaya yeterli.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba dilaevliyaoglu,

Öncelikle '' Engelliler ve konut '' konulu yüksek lisans teziniz için size sonsuz başarılar dilerim...

Konut insanın en özeli, en mahremi, en korunaklı sığınağı ve konutun anlamı bir engelli için ne çok anlam içeriyor sağlıklıyken sadece uyumak amacıyla girdiğiniz o konutta hele ki aylar, yıllarca hiç çıkmadan kullanacak hale gelen bir engelli için konutun anlamı çok daha derinlik taşımaya başlıyor. Konutu daha önce seçerken dikkat etmediğiniz o kadar çok detaya takılıyorsunuz ki o zaman engelsiz konutlar inşa edilmesi gerektiğini düşünmeye başlıyorsunuz. Daha önce sizin için yaşam alanı olan konutunuz yaşayamama alanı olmaya başlıyor ve çoğu eksiğin çoğu görmezden gelinen detayın önemini kavramaya başlıyorsunuz. Oysa artık çok geç demeye başladığınızda yeni yeni çareler yaratmaya başlıyor insan zaten çare yoksa en büyük çare insanın yine kendisi oluyor maalesef...

Benimde yüksek lisans için hazırlanan bir öğrencim var o yüzden size yardım edebileceğim maksimum düzeyde faydam olsun istiyorum.

Sonradan engelli olan biri olarak bir an için temin edebilirseniz bir yerden tekerlekli sandalye bulun ve üzerine oturup ( geçici bir süreliğine belki de 15 dakika bile yetecektir size ) konutunuzun içinde yaşamaya çalışın. Mutfak, banyo , yatak odalarını tekerlekli sandalyeyle dolaştığınızda tüm detayları bizzat yaşayarak görmüş olacaksınız zaten :( üzgünüm bu belki de sizi üzecek bir deneyim olabilir ama asıl varmak istediğiniz hedefi düşününce bu kadar mükemmel bir uygulamanın size getireceği artılar çok fazla olacaktır diye düşünüyorum.

Amacım sadece tezinizin çok çok başarılı olması adınadır lütfen beni yanlış anlamayın bir örnek vereyim kendimden ; ilk hastaneden çıkışta evime geldiğimde evimdeki banyo bile bana uygun değildi ve bu konuda o kadar zorlandım ki yeniden hastaneye dönmek istedim sırf rahat banyo yapabilmek adına :(

Evin sigortaları sadece bir örnek ; bütün akşam karanlıkta beklemek zorunda kalmak birisi gelip atan sigortayı yukarı çıkarsın diye beklemek, çaresizlik ne üzücü bir durumdur anlatması mümkün değil :(

Sağlıcakla kalın,

dilaevliyaoglu

Üye
Üye
Merhaba Gazoz Ağacı,
İlginiz ve içtenliğiniz için çok teşekkür ederim.
Konut ve engelli yaşamını neden ele alıp çözüm üretmek istediğimi çok güzel açıklamışsınız.
Amacım, engelleri yok edip, kimseye muhtaç olmadan yaşanmasını sağlamak, bu amaçta evleri tasarlamak. Elimden geldiğinin fazlasını yapacağım bu tez sonunda da, her fırsatta da...
Sizi yanlış anlamanın aksine, ilginiz o kadar mutlu etti ki beni... Tavsiyenize ise kesinlikle katılıyorum.
Umarım edindiğim bilgiler, gözlemler sonucunda çok daha kullanışlı evler tasarlanmasına bir katkım olur.
Tekrardan çok teşekkür ederim.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) İçimi rahatlattığınız için asıl ben size çok teşekkür ederim. Samimiyetinize ve engelsiz konutlar üzerine yapacağınız tezinizin bu denli duyarlı yaklaşımınızla birlikte çok daha başarılı olacağınıza yürekten inanıyorum.

Öğrenim hayatınızda ve tüm yaşamınızda her şey gönlünüzce olsun dileklerimle...

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba,

Bir konu daha var kanımca, teziniz ''Engelliler ve Konut'' olduğuna göre aslında evin içi olduğu kadar evin giriş kısmına gelen fiziki koşullarda önemli. Apartmanda oturuyorum ve beni en çok engelleyen konu asansör olmuştur. Asansör dar. Asansöre binip çıkmakta zorlanıyorum. Konutlarda bence çift asansör olmalı, biri yük ve sedyenin sığacağı şekilde dizayn edilmelidir.

Ayrıca konutların girişlerine rampa mecburiyeti konulmadır.

Tekrar tezinizde başarılar dilerim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Güncel. İlk mesaja anket seçeneği eklenmiştir. Arkadaşlar lütfen 5 dakkanızı ayırıp anketi doldurunuz...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Anketi doldurdum. Sorular çok özenli hazırlanmış, engelsiz konutlara olan katkılarınızdan dolayı teşekkürler...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Belki de bıkacaksınız benden ama aklıma gelmişken yazmak istedim. Madem konu bu kadar yakınen bizi ilgilendiriyor yani sizin teziniz engelliler ve konut üzerine olduğundan acaba konutun inşasında yada hangi aşamada yapılır bilemiyorum ama yangın, deprem gibi acil eylem durumlarına karşı da bir koruma sistemi yada bir alarm sistemi döşenebilir mi?

Özellikle yangın yani dumana hassas bir alarm yada doğalgaz kaçaklarına karşı kendini kilitleyen bir sistem gibi hoş kimsenin ( ortopedik engelli ve özellikle tekerlekli sandalyesiyle ) su, doğalgaz vanalarına, elektrik sigortalarına ulaşması mümkün değilken böyle bir güvenlik sistemi de geliştirilebilirse ne güzel olur her akşam yatmadan önce defalarca evin içinde gezmekten kurtulmuş olurum...

dilaevliyaoglu

Üye
Üye
yeniden merhaba :)
beni bıktırmak yerine aksine o kadar sevindiriyor ki bu ilginiz,
ve gerek anket olsun gerek öncesinde yazmam, sizlere danışmamdaki amacım aslında tam olarak sizin yaptığınız şeydi :)
öyle hissederek okuyorum ve inanın o kadar mutlu oluyorum ki siz yazdıkça,
paylaşıyor olmanız ve bunları da gözönüne alacak olmam, katkı sağlamanız,
örneğin şuan belirttiğiniz şeyler o kadar önemli ki ve maalesef bir o kadar da göz ardı ediliyor ki.
bıkmam söz konusu olamaz aksine lütfen aklınıza ne gelirse gelsin, her şeyi paylaşın, anlatın :)
inanın çok seviniyorum.
ilginize seviniyorum, sorunlar ışığında çözüm olabilecek olmama seviniyorum,
kısacası çok seviniyorum :)
hemen notumu aldım yazdıklarınızla ilgili, çok çok teşekkür ediyorum :)

begum2008

Üye
Üye
Merhaba siteye girdim yabancı, indirme başarısız oluyor
Benim ricam bir engelli nin evinde kolay yasaya bilmesi için inşaat mimari ölçutlerde tasarımın çizimi şekli şemsı

SM-N7500Q cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

begum2008

Üye
Üye
Ben tekerlekli sandalye kullanmıyorum ama her iki bacagima yürüme zorluğu yaşıyorum
Fakat tekerlekli sandalyede binlerce engelli arkadaşlarımız var en önemlisi bu arkadaşlarımızın mekanında daha rahat yaşamaları için inşaat firma yapılarında mutlak yer verilmesi için mimari projeler cizimlerinde desteginize ihtiyacım var

SM-N7500Q cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

İskender Durgun

Üye
Üye
[MENTION=16918]begum2008[/MENTION]

Yardımcı olmaya çalışayım. Bizden isteğiniz nedir?

Tekerlekli Sandalye