Engellilerde Emeklilik Durumu

Merhaba,

1991 yılında % 42 olarak aldığım engelli raporumu, emeklilik için başvuruda bulunmak istediğimde yeni bir hastaneye sevkimden sonra % 42 olarak tekrar aldım. Vergi indirimi için başvuruda bulunacağım. Bu raporum Ankara tarafından düşürülebilir mi? 6900 gün kadar sigorta ödeneğim var. İşe başlama tarihim 1993, daha önceden vergi indirimi için başvuruda bulunulması gerektiğini bilmiyordum.

Eğer % 40 altına düşürülürse sigorta günüm emekli olmak için yine de yetmez mi? Düşürülme durumunda itiraz sürecini ne şekilde başlatabilirim ?

Bilgileriniz için teşekkürler

Ankara rapor oranları düşürüyor fakat bu demek değilki her giden rapor kayıtsız şartsız düşürülecek. Çoğu rapor gittiği gibi geri gelir. Kaldıki düşürülsele bile "vergi indirimi başvurusunda hastanenin verdiği rapor oranı geçerlidir" diye verilmiş bir mahkeme kararı var. O karara istinaden hakkınızı hukuki yollardan arayabilirsiniz.

merhabalar ben eylul 2008 sigorta girisliyim dogustan cift tarafli kalca cikigi var bwnde gecen hafta yuzde 45 oraninda engelli raporu aldim 6 yildir ozel bir sirkette calisiyorum simdi nelwr yapmam lazim vergi indiriminden nasil faydalanirim nw zaman emwkli olabilirim bana biraz yardimci olurmuaunuz nerelwre basvuru yapmaliyim napicam yani hocbisey bilmiyorym

Sayın kdry33,

Özürlüler yaşa bağlı olmadan erken emekli olurlar.

Emekli olmak için normalde 3 şart vardı. Bunlar,

1)Prim ödeme süresi,
2)Sigortalılık süresi,
3)Yaştır.

Kişi özürlü ise emekli olmak için aranan üç şarttan yaş şartı aranmadığı gibi prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık süreleri de daha da basitleştirilmiştir…
Öte yandan 2008 yılına kadar özürlü sıfatıyla emeklilik hakkı olmayan Bağ-Kur’lular da artık özürlü emeklilik haklarından yararlanabilirler…

İletisim.jpg

Ekli dosyalar

• İletisim.jpg
    İletisim.jpg
    21 KB · Görüntüleme: 97
18 yıl hizmet süresi 4100 gün primle emekli olursunuz. Bu süreyi doldurduğunuzda SGK ya başvuruda bulunmanız yeterli.

Geri