engellilere bayram ikramiyesi verilsin hk..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

terlikcidede03

Üye
Üye
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, engelli vatandaşlara emekliler gibi dini bayramlarda ikramiyesi ödenmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” ile “Sosyal Hizmetler Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair” kanun teklifi verdi.

YAŞLILAR, ENGELLİLER, GAZİLER VE ŞEHİT YAKINLARI
DÜŞÜK MAAŞLAR NEDENİYLE EKONOMİK SIKINTI İÇERİSİNDELER

Sosyal devletin en önemli görevlerinden birisinin toplumun bütün kesimlerini ekonomik ve sosyal açıdan korumak olduğunun önemle altını çizen Milletvekili Köksal, “Sosyal devlet, toplumda sosyal adaleti sağlamak için, devletin elinde bulundurduğu kaynakları sosyal, politik ve ekonomik olarak adil dağıtılmasını, toplumdaki tüm kesimlere ulaştırılmasını ve güvenli bir hale getirilmesini öngören bir devlet modelidir. Sosyal devletin en önemli görevlerinden birisi toplumun bütün kesimlerini ekonomik ve sosyal açıdan korumaktır. Sosyal devletin korumaya öncelik verdiği kesimlerin başında yaşlılar, engelliler, gaziler ve şehit yakınları gelmektedir. Bu kesimlerin insan onuruna yakışan bir hayat sürmelerini sağlamak hem devletin bir görevi hem de vicdani bir sorumluluktur. Ancak ülkemizde bu kesimler çok zor ekonomik koşullar altında düşük maaşlar sebebiyle yaşamlarını sıkıntı içinde geçirmektedir.” şeklinde konuştu.

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN GELİRLERİNDEKİ AYRIMCILIK KALDIRILMALI

Köksal, kanun teklifinin gerekçesinde, “5510 sayılı SSGSS Kanununa eklenen Ek Madde 18 ile Kurumdan aylık veya gelir alanlara dini bayramlar için özel bir düzenleme öngörülmüş ve hali hazırda emeklilerimize dini bayramlar için Bayram İkramiyesi ödenmesi düzenlenmiştir. Ne yazık ki engelliler gibi korunması gereken bazı kesimlere bu ikramiye verilmemiştir. Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın korunması, desteklenmesi ve toplumsal yaşama katılmalarının sağlanmasında büyük yetersizlikler bulunmaktadır. Ne yazık ki engellilerimizin istihdamından insanca yaşayabilecekleri bir gelir elde etmelerine, ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına kadar bir dizi önemli sorununun yanı sıra gelir açısından desteklenmelerinde de büyük sorunlar bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

ENGELLİ BİREYLERİN GELİRLERİ VE SATIN ALMA GÜÇLERİ HIZLA ERİDİ

Kanun teklifi ile engelli vatandaşlara dini bayramlarda ikramiyesi ödenmesini teklif eden Köksal, “Bu açıdan bakıldığında engelliler arasında da en çok korunması gereken ve gelir desteğine muhtaç kesim 2022 sayılı Kanun ile 2828 sayılı kanun kapsamında olan muhtaç durumdaki engellilerimizdir. Hiçbir güvencesi veya geliri olmayan bu engellilerimiz, gelir yetersizliklerinden dolayı hayatlarını sürdürmekte zorlanmaktalar, yaşamları için gerekli tıbbi desteklerden daha yoksun kalmaktadırlar. Anayasamızda da belirtildiği üzere pozitif ayrımcılık hakkına sahip olan engelli vatandaşlarımız Pandemi ve sonrasında siyasi iktidarın yanlış politikası yüzünden toplumsal yaşama katılamadıkları gibi engelli bireylerin gelirleri ve satın alma güçleri hızla erimiştir. Siyasi iktidar, ne yazık ki engelli vatandaşlarımıza ilişkin yardımlarını arttırmamakta ve mağduriyetlerini devam ettirmektedir. Bu kanun teklifi ile muhtaç durumdaki engelli vatandaşlarımızın korunması, gelir desteklerinin arttırılması amacıyla dini bayramlarda yüzlerini güldürebilecek, yeterli olmasa da gelirlerine katkı sağlayacak bayram ikramiyesi ödenmesi teklif edilmektedir.” dedi.

inş verirler temenimiz o olsun bence evde bekar engelli varsa babaya anneye verilir daha önce başıma geldi

mert

Üye
Üye
ramazan bayramı mayısın 2 sinde engelli maaşlar erken verseler onada razıyız

Doğan_ayd

Üye
Üye
Diyelim ki kabul edildi sadece engellilere mi verilecek yoksa engelli maaşı ve engelli evde bakım maaşı alanlara mi verilecek

Mertyigit

Üye
Üye
Verilcek zaten mert bey haftaya baslar ödemeler

edo24

Üye
Üye
boşuna ümid etmeyelim tok açın halinden anlamıyor keşke verilse ama bu düzen ile olacak iş değil maalesef

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mertyigit

Üye
Üye
............

Moderatörün son düzenlenenleri:

kunchin

Üye
Üye
engelli evde bakım maası zaten kriterlere uyduğu zaman ödeme yapılıyor...bunu bildikleri halde aclık sınırı 6800tl deniliyorda biz evde bakım maaşı ile nasıl tok kalabileceğimizi sanıyorlarki ...millet vekilleri meclis lokantalarında en lüx yemekleri resmen bedavaya yerken aile ve en yakın akrabaları dahil bu millet vekillerinin haklarından yararlanıyor.bızlerde takım tutar gıbı bos bos sadece vaatlere oy kullanıyoruz.bizlere yazık degılmi neden insanca yaşam haklarımız ellerimizden alınıyor.ev kiraları 100/300 arttı bizlere en iyisi toplu mezar acsınlar yasayan ölü gibi direnecegimize ölmek en iyisi.ne evde hastasına bakana prim ödeniyor nede belirli zaman karsılığında da emekli gene yapılmıyor avrupa sosyal haklarına bir baksınlarbakalım kim kimi kıskanıyor.

septik

Editör
Editör

Mertyigit

Burada siyaset yapmıyoruz. Ülkemizde değişmeyen tek şey, her zaman son gelen, gideni aratmıştır.

Engelllilerle ilgili son gelişmeler hakkında bilgilerimizi paylaşıp , bilgisi dahilinde diğer bilmeyen sorunu, sorusu olan arkadaşlarımızla yardımlaşma devam edelim,

Başlığın altında muhalefetin haklı ve yerinde kanun teklifi yayınlanmış, inşallah meclis kabul eder. Fakat siz siyasi düşüncenizi sert bir şekilde yazarsanız bir diğeride sizin görüşlerinize karşı sert cevap yazabilir, böyle durumla karşılamamak için herkes gibi seçim zamanı tercihinizi yapıp oyunuzu verirsiniz.

Mertyigit

Üye
Üye
Ee kendi delik cepleri dolmak bilmiyo diyo buda siyaset olmuyomu septik bey

septik

Editör
Editör
Düzenledim.

Arkadaşım, öyle lafların karşılığı hırsızlık, talan anlamına gelirki,( geçmiştede ne bankalar ne hazine hiç birşey bırakmadıkları dönemleride biliyorum) muhatabı çıkıp elindeki bilgi belgeyi getir ispat et diye dava açsa boşu boşuna sorun yaşamak yerine bu konulardaki fikrimizi seçim zamanı oylarımızla tercihimizi yapalım.

ALBiNOGER

Üye
Üye
Bu kanun teklifi kabul edilmeyecektir, boşuna umutlanmayın derim. Maaşların erken ödenmesi ise mümkün ama o da hükümete bağlı neticede, eğer ödenecekse zaten önümüzdeki hafta içerisinde PTT kurum ödemeleri sayfasına yansır.

Mertyigit

Üye
Üye
Engellilere hoş gorunmek icin veriyolar bu teklifi umurlarinda bile degil
Bizim burda durumlari cok cok iyi olan uc kagitcilar var mesela evleri arabalari isyerleri var anasinin babasinin tarlalarini uzerine alip yasli maasi aldiriyo anasina babasina obur sitede su kadar yaslinin maasi kesilmis falan diyolarda zaten obur sitenin uyeleride yoneticileride koyu chp liler
Taksim meydaninda ezanı ısliklayip protesto edenlere bu millet iktidar vetmez
Bunlar iktidar olsa evde bakim engelli yasli maasinida keserler

Son düzenleme:

Mertyigit

Üye
Üye
Hukumeti elestirip kotuleyip hakaret edene uyari yok hukumeti övene siyaset yeri degil burasi deniyo luften bu sitede öbur site gibi olmasin bu arada obur sitenin adida chp lilerbiz
Yol parasi hastane ilac parasi yakacak elektrik 865 lirada harçlik veriyolar lutfen nankor olmayalim

mert

Üye
Üye
Düzenledim.

Arkadaşım, öyle lafların karşılığı hırsızlık, talan anlamına gelirki,( geçmiştede ne bankalar ne hazine hiç birşey bırakmadıkları dönemleride biliyorum) muhatabı çıkıp elindeki bilgi belgeyi getir ispat et diye dava açsa boşu boşuna sorun yaşamak yerine bu konulardaki fikrimizi seçim zamanı oylarımızla tercihimizi yapalım.

Hukumeti elestirip kotuleyip hakaret edene uyari yok hukumeti övene siyaset yeri degil burasi deniyo luften bu sitede öbur site gibi olmasin bu arada obur sitenin adida chp lilerbiz
Yol parasi hastane ilac parasi yakacak elektrik 865 lirada harçlik veriyolar lutfen nankor olmayalim
aynen kardeşim kardeşim verdikleri parayla geçinen varsa açıkça konuşşun

edo24

Üye
Üye
Ee kendi delik cepleri dolmak bilmiyo diyo buda siyaset olmuyomu septik bey
mert kardeşim ben parti ya da kişi adı verdim mi hayır demek istediğim a partisi b partisi hepsi aynı kimse bizleri düşünmüyor sen dediğimi kendi görüşüne çektiğine göre sorun sende benim için hiç bir parti üstün değildir kim düşküne muhtaça yardım eder yaşamını yükseltecek refaha kavuşturursa ona helal olsun derim yoksa banane partilerden umarım anlamışsındır siyaset yapmıyorum

Mertyigit

Üye
Üye
Gecinecek kadar para vermeleri cok zor sadece yardim veriyolar gecinecek kadar para vermeye mecburda degiller engelli olmamiz devletin suçumu
Benim tercihim pkk yla ittifak yapanlar olmuyacaktir septik bey
Edo kardesim ceplerini dolduruyolar kelimesini ben hirsizlik yapiyolar olarak anladim

edo24

Üye
Üye
Gecinecek kadar para vermeleri cok zor sadece yardim veriyolar gecinecek kadar para vermeye mecburda degiller engelli olmamiz devletin suçumu
Edo kardesim ceplerini dolduruyolar kelimesini ben hirsizlik yapiyolar olarak anladim
yok ceplerini hepsi dolduruyor ben genel olarak yorum yaptım açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyoruz tabi buna yaşamak denirse vatandaşını düşünen benim için kıymetlidir yoksa a partisi b partisi değil sıkıntı halkı için çalışmayanın gözümde zerre değeri yok lafla değil icraatla yöneten olursa saygı duyarım ALLAH daha kötü günleri göstermesin bizlere ülkemize yük olan mültecileri yollama vakti geldi geçiyor onlar bizden daha değerli oldular yazık güzelim cennet ülkemiz ne halde bu lafımı da sakın yanlış anlama iktidarın yanlış dış politikası sonuç elimi sallasam suri afgan ve tanımlanamayan ipini koparmış millet

Mertyigit

Üye
Üye
Türkler tarih boyunca sığınanları din ırk gözetmeden kapı dışında bırakmamıştır
Ayrica onlara bolbol yardim maas para verildiğide külliyen yalan bi algı oyunu
Tabi onlar musluman türk kanı taşımadiklari için ondan sıkıntı bu
Bizim alt katta var suriyeli bi aile çalisip kendi halindeler onlarda burda olmaya bayilmiyoda bulbulu altin kafese koymuslar vatanim demis insanin yasam alani dunyadir

septik

Editör
Editör
Bak bu konuda hem fikiriz, ben milliyetçi bir insanım, önce vatan derim. Ve evet aynen, ne amaçla olursa olsun teröre destek veren, onlarla birlikte hareket edenlerin de ülkemizin başının belası olduğu düşünüyorum. Allah fırsat vermesin.

Siyaseti yaptığınız mecra önemli burada amacımız belli, siz bir konuda siyasi fikrinizi açıkladığınız an diğer düşünceye sahip kişilerin tepkisi olacaktır ve konu ağır eleştiri, hakaret vb tartışmaya dönüşecektir.

Konusu geçen beşyüzbin kişinin yaşlı ve engelli maaşları kesilmiş haberide zaten bakanlığın sitesinden alınmış ama siyasi amaçlarla değiştirilerek verilmiş, ( tabi yalana dolana sarılan diğer düşünce sahipleri hemen atlamışlar) kesilen engelli maaşlarının sebebi, 65 yaş aylığı almakta olan ikiyüzaltmışbinden fazlası vefat etmiş, bir kısmı süreli raporları bitmiş ya yenilenememişler yada %40 altına düşmüşler, seksenbin civarı adres değiştirmiş yeni müracaat yapmamış kişiler, bunlara rağmen engelli maaş alanların sayısı artmış. Bu konuyu eleştirenleri kendi haline bırakacaksın yalan dolan, hayal dünyalarında yaşamaya devam etsinler.

Dünyanın neredeyse tamamı ekonomik kriz içersinde, enflasyon almış başını gitmiş ,kimi ülkeler iflasın eşiğine gelmiş, fakat ülkemizde maaşlar gününde eksiksiz yatmakta çok değil bu hükümet öncesinde 99 depremi yaşanmıştı insanlar ailelerini yitirmiş bir yudum suya, bir dilim ekmeğe muhtaçken, dünya sesiz kalmamış para yardımı yapılmıştı ve o parala nereye gitti diye sorulduğunda malum parti biz o paralarla memur maaşlarını ödedik demişti. Bu rezaleti yaşatanların bugün eleştirdikleri hayatı rüyalarında görmeyecekken, rahatın battığını düşünmekteyim.

Siyaset yeri değil derken azcık içimi döktüm. Sadece düşüncelerimin blinmesi açısından yazdım fakat siyasete devam edilmemesinide rica edeceğim. Burada birşeyi çözemeyiz kırıcı, üzücü, durumlara düşmeyelim.

Ana konuya dönersek, bence engellilere ikramiye bu zor şartlar altında verilmez. Kanun teklifi gayet yerinde hatta eksik engelli kişilerin şahsi gelirilerine bakılarak engelli maaşı bağlanmalı diye eklenmeli.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye